15/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Krátce před čtvrtečním duelem Evropské ligy čelila Slavia Praha mnoha zdravotním omluvenkám. Přestože tradiční útočníky koronavirus nezasáhl, šance se namísto nich chopil Jan Kuchta. A zahrál skvěle.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

SK Slavia Praha musela na poslední chvíli hasit doutnající plameny zkázy. Bezprostředně před čtvrtečním duelem Evropské ligy čelila hned několika zdravotním omluvenkám, které z většinové části způsobil koronavirus. Přestože nákaza nezasáhla tradičně využívané útočníky, oba dva proti francouzskému sokovi jenom zahřívali lavičku náhradníků a přitom sledovali, jak se šance namísto nich chopil Jan Kuchta. Trestuhodně přehlížený mladík odehrál naprosto znamenité utkání, dvěma přesnými zásahy zařídil vítězství domácího mužstva a trenérovi Trpišovskému navíc pořádně zamotal hlavu.

Improvizovaná sestava, která v zásadě neměla co ztratit

Úřadující mistr české nejvyšší soutěže vyrazil do boje o postup ze základní skupiny Evropské ligy. První důležitý krok učinil před týdnem, kdy získal skalp houževnatého německého konkurenta. Tento týden si cestu ke kýženému cíli vydláždil dalším tříbodovým ziskem, jehož navíc dosáhl značným komplikacím navzdory. Jak jistě víte, družina Jindřicha Trpišovského absolvovala pravidelné testování na koronavirus, které bohužel odhalilo několik pozitivních případů. Nominaci pro nadcházející duel s OCG Nice opustily naprosto klíčové postavy, což hlavnímu trenérovi přidělalo nejednu stařeckou vrásku. Adekvátní náhradníci za hráče jako Lukáš Provod, Jan Bořil nebo Ondřej Kúdela zkrátka běžně nerostou v korunách stromů a dokonce ani širokém edenském kádru.

Přestože osud jasně “nadržoval” favorizovanému francouzskému soupeři, Sešívaní neskládali zbraně a potajmu doufali, že uhrají dobrý výsledek. Zbožná přání se nakonec vyplnila a slávisté mohou zaslouženě oslavovat další cenné vítězství. Tentokrát svého protivníka přemohli rozdílem jediné branky při skóre 3:2. Dvěma přesnými zásahy se blýskl třiadvacetiletý útočník Jan Kuchta, jehož jméno v základní sestavě mnohé překvapilo. Právě typickou ofenzivní sekci Pražanů totiž covid prakticky neovlivnil.

Probuzený střelec prokázal kvality, na hřiště jednoznačně patří

Role hlavního útočníka se v úvodu sezóny ujal Stanislav Tecl, který sice okamžitě zkompletoval hattrick, nicméně od té doby se střelecky neprosadil ani jednou. Dvaadvacetiletý Petar Musa si vede v podstatě stejně, domácí ligu zatím okořenil dvěma góly. Není tedy divné, že trenér Jindřich Trpišovský při hledání vhodné alternativy pro nesmírně důležité klání ukázal na takřka nepolíbeného Jana Kuchtu. Někdejší oporu Liberce loni zdobila úctyhodná produktivita, díky níž ostatně během letní přestávky zamířil zpátky do rodné Prahy. Tam zatím zůstával ve stínu mnohem protěžovanějších kolegů, nyní však zaujal fanoušky i realizační štáb.

Sám fotbalista bere pohárové utkání jako obrovské zadostiučinění a také důkaz, že do nejlepšího českého klubu opravdu patří. „Jsem šťastný, že můžu ve Slavii být, že jsem se sem dostal, že sem svým stylem hry patřím, a že si mě trenéři vybrali. Dneska jsem proměnil šance, které jsem měl. V ligovém zápase jsem ty šance měl, ale nedal jsem je a dneska mužstvo potřebovalo, abych je proměnil a proměnil jsem je. Jsem rád, že jsem zrovna ve Slavii, protože to je obrovský klub s velkou tradicí. Jsem jejich odchovancem, takže jsem šťastný, že tady můžu být a hrát takové zápasy.“

Pokud se Kuchta usadí v základní sestavě, bude to naprosto zasloužená odměna za tvrdou práci. Jak navíc uvedl během pozápasového rozhovoru pro klubový web, mezi jednotlivými útočníky Slavie nepanuje nenávist ani škodolibost. „Přišel jsem do obrovského klubu, takže tu ta konkurence vždycky bude. S kluky jsme kamarádi a navzájem si přejeme, aby se nám dařilo. Když jsem šel dnes střídat, tak jsme se se Standou objali a on mi pogratuloval. Byl jsem z toho hrozně šťastný, cítil jsem od něho, že mi přeje, abych dával góly. Moc si vážím takového útočníka, jako je Standa Tecl, je to parťák. Jsem za to vděčný a šťastný, všichni si přejeme, aby se týmu i Slavii dařilo.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *