19/04/2024

"File:Rio Ferdinand-en.JPG" by Илья Хохлов is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Megalomanský projekt mocných fotbalových klubů, kterým se zachtělo vlastní uzavřené soutěže, nakonec neměl dlouhou životnost. Klinickou smrt ambiciózní Super League vítá řada zahraničních osobností.
“File:Rio Ferdinand-en.JPG” by Илья Хохлов is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Megalomanský projekt mocných fotbalových klubů, kterým se zachtělo vlastní uzavřené soutěže, nakonec neměl dlouhou životnost. Super League podlehla masivním protestním akcím napříč fanouškovským spektrem, ztratila podporu většiny zakládajících členů a nedává tudíž smysl, aby se navzdory očividné porážce zarputile držela stejného kurzu. Rozklad v přímém přenosu prostřednictvím sociálních sítí zhodnotila řada zahraničních osobností.

Super League fatálně propadla. Většina zakládajících členů raději dává ruce pryč

Vidina astronomických zisků byla hlavním důvodem, proč tucet evropských fotbalových klubů během pondělního rána oznámilo zrod nové uzavřené soutěže. Ambiciózní projekt nicméně drtivá většina zakládajících členů zanedlouho poté raději odpískala. Úvodem kapitulaci vyhlásilo šest pravidelných účastníků anglické Premier League (Manchester United, Manchester City, Arsenal, Totteham, Liverpool, Chelsea), které upřímně vyděsila kombinace masivních protestních akcí napříč fanouškovským spektrem a výhrůžek ze strany organizace UEFA. Bílou vlaječku následně ze stejných důvodů vyvěsilo Atlético Madrid následované oběma milánskými celky. Posledním formálním odpadlíkem budiž slavný Juventus. Tvrdé jádro Super League už momentálně tvoří pouze Real Madrid a Barcelona.

Fotbal nakonec zvítězil. Rozklad elitářské soutěže vítá řada zahraničních osobností

Události nabraly nečekaně rychlý spád. Zatímco pondělní ráno připomínalo nefalšovanou fotbalovou revoluci, během středečního odpoledne se svět postupně navrátil do starých kolejí. Pozlacená Super League měla velké plány, nakonec se ale v propadlišti dějin zařadí mezi projekty, které fatálně selhaly. Štiplavý komentář si prostřednictvím sociálních sítí neodpustila řada zahraničních osobností. Spojenost neskrýval například dvaačtyřicetiletý střední obránce ve výslužbě Rio Ferdinand.

„Jaký to krásný den pro fotbal. Můžeme nadále hrát, můžeme nadále bojovat a můžeme také nadále snít. Přesně kvůli tomu to ostatně děláme,“ uvedl šestadvacetiletý fotbalový obránce Benjamin Mendy, kterého momentálně zaměstnává Manchester City FC coby jeden ze zakládajících členů elitářské soutěže.

Odstoupení anglických fotbalových klubů zhodnotil také premiér Boris Johnson. „Včerejší oznámení vítám. Je to správný výsledek pro fotbalové fanoušky, kluby a komunity po celé zemi. Musíme pokračovat v ochraně našeho milovaného národního sportu,“ napsal šestapadesátiletý politik.

Vysloužilý anglický reprezentant Jamie Carragher sdílel fotografii náhrobního kamene, skrze kterou vtipně glosoval jepičí životnost Super League.

Nevyhnutelný konec soutěže prostřednictvím sociální sítě Twitter oslavil bývalý fotbalový útočník Lukas Podolski, který zároveň připomněl, že úspěch fotbalu závisí především na spokojených fanoušcích.

Poměrně jednoznačný komentář zveřejnil také čtyřiatřicetiletý střední obránce Gerard Piqué. „Fotbal patří fanouškům. Dnes více než kdy jindy,“ míní živoucí legenda katalánské Barcelony.

Nespojené fanoušky, zásluhou kterých projekt Super League ztroskotal hned v zárodku, veřejně podpořil Cesc Fàbregas. „Výborně fotbaloví fanoušci. Bez vás není tento krásný sport ničím.“

Nenechte si ujít
Lidé v České republice už se začínají pozastavovat nad tím, jak vysoké důchody dostávají dnešní penzisté. Už teď totiž víme, že jde o neudržitelný stav. Bohužel průběžný charakter důchodového pojištění tady způsobil naprosto děsivou nespravedlnost. Velmi nespravedlivé Lidé, kteří dnes chodí do zaměstnání nebo podnikají a odvádějí nemalé odvody do systému, z nichž jsou placeni dnešní důchodci, se totiž v době, kdy oni budou mít nárok na penzi, budou muset spokojit s mnohem horším životním standardem. Dá se to tedy redukovat do tvrzení: “platí hodně, dostanou málo”. Mnozí už se začínají zamýšlet nad tím, zda by se to nemělo řešit nějakým razantnějším způsobem než opatrnou důchodovou reformou, která bude nabíhat desítky let a dopadne právě až na příští generace důchodců. “Přijde mi docela nefér, když mladší generace musí výrazně přeplácet současné důchodce, když samy budou pobírat výrazně méně a ještě odcházet později do důchodu. Nemluvě o obřím dluhu, který budou muset splácet,” poslal příspěvek do diskuze na toto téma podnikatel a investor Jaroslav Šura. Přestalo to vycházet Podle něj si stát nemůže dovolit platit důchodcům 50 % průměrné mzdy, jak je tomu dnes, kdy průměrná penze vyšplhala už nad 21 tisíc korun. Průměrný plat přitom dnes činí nějakých 43 tisíc korun. Ale pozor, ten se ještě zdaňuje a odvádějí se z něj právě příspěvky na sociální pojištění. V čistém je tedy o poznání nižší. Když se podnikatele ptali na to, jak by tuto nespravedlivou situaci řešil, přišel s postupem, který rozhodně dává smysl a vlastně by ani nebyl příliš drakonický. “Zrušit valorizace a zmrazit důchody, dokud se nedostanou na 30 % průměrných mezd,” uvedl Šura. Přijde mi docela nefér, když mladší generace musí výrazně přeplácet současné důchodce, když samy budou pobírat výrazně méně a ještě odcházet později do důchodu. Nemluvě o obřím dluhu, který budou muset splácet… 😅— Jaroslav Šura (@jarsura) April 12, 2024 Čtěte také: Spoustě Čechů od dubna sníží důchod. Berou už příliš mnoho, takhle to dál nejde Není s tímto názorem osamocen. Již před rokem o něčem podobném hovořil bývalý viceguvernér ČNB a současný předseda Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl. Je však velkou otázkou, zda se stát k něčemu takovému odhodlá. Smysl by to každopádně dávalo. Foto: Shutterstock [...]
Jak to tak vypadá, uposlechli Češi nejrůznějších výzev, aby se více starali o svou spotřebu energií, ať už jde o elektřinu nebo zemní plyn. Povedlo se docílit poměrně zajímavých úspor na spotřebě, což je trend, který pokračuje i dnes, kdy už ceny energií přeci jen klesají, ale stále ještě nejsou kdovíjak nízko. Přijde vás to hodně draho Bohužel, mnozí dodavatelé zneužívají situace, kdy mají zákazníky vázané ve smlouvách, a nesnižují jim ceny elektřiny a zemního plynu takovým tempem, jaké by odpovídalo vývoji na energetických burzách. Tam už dochází k opravdu velkému poklesu a dá se říct, že jsme na hodnotách, které tu byly před energetickou krizí. Domácnosti to však na předpisech svých záloh a potom samotných vyúčtováních jednoduše nevidí. Dodavatelé totiž snižují ceny jen velmi neochotně. Jedním z řešení je přitom odchod k jiné společnosti, kterých na tuzemském trhu působí celá řada a kteří se svými cenami skutečně zásadně liší. Jak se ukazuje, lid toho začali hojně využívat. Za první dva měsíce tohoto roku změnu provedlo hned 115 tisíc domácností, což je oproti loňskému roku o 69 % více v případě elektřiny a o 25 % více v případě plynu. Jenže je tu problém. Dodavatelé, od kterých lidé odcházejí, si to nenechávají líbit, a pokud mají jen trochu možnost, napálí vám nemalé pokuty a sankce. “Častěji se teď setkáváme s případy, kdy si někteří dodavatelé účtují kromě smluvních pokut i tzv. ušlý zisk. Ten přitom v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,” říká Markéta Zemanové z Energetického regulačního úřadu. Domácnosti v pasti Dochází k tomu nejčastěji u těch zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a chtějí ji ukončit. To je ale možné udělat jen v přesně vymezených případech, jako je změna ceny nebo smluvních podmínek. Dodavatelé si ale dobře hlídají, aby vám takovou možnost nedali. Pokud ale přesto odejdete, mají podle smlouvy nárok vám skutečně účtovat i ušlý zisk. Ten potom může dosáhnout fakticky rozdílu, který ušetříte při přechodu k novému dodavateli. Čtěte také: ČEZ ve velkém zlevňuje elektřinu a plyn. Kdo si řekne, může ušetřit spoustu tisíc korun Bohužel se řada domácností dostala do pasti zejména v minulém roce, kdy využili první příležitosti poklesu cen energií a uzavřeli smlouvu na dobu určitou klidně na dva nebo tři roky. Ti jsou teď odkázáni k tomu, aby platili skutečně horentní sumy, případně se pustili se stávajícím dodavatelem do sporu. Foto: Shutterstock [...]
Zrovna před obdobím letních dovolených, které jsou pro většinu lidí jednou z mála příležitostí, kdy ve větší míře potřebují zahraniční měnu, začala česká koruna poměrně prudce oslabovat. Tento trend sice započal již před několika měsíci, ale nezdá se, že by se na něm v dohledné době mělo cokoliv změnit. Odpadla by potřeba směny Právě tento moment je přitom poměrně dobrou příležitostí, jak lidem mentálně “prodat euro”. Pokud bychom totiž měli společnou evropskou měnu, ve většině obvyklých destinací bychom si peníze měnit nemuseli. V Chorvatsku, Řecku, Itálii nebo Španělsku se jím totiž platí. Jednoduše byste tedy jen vyjeli z České republiky se svou hotovostí v kapse a mohli s ní platit i na dovolené. Navíc byste nemuseli řešit kurzové výkyvy, které se mohou leckdy prodražit. Jako právě teď. “Mít vlastní měnu je tak “výhodné”. Jinak řečeno, před rokem stálo jedno euro 23,3 Kč. Dnes stojí 25,4 Kč. Za 1000 Kč dnes dostanete 39,3 euro. Před rokem byste dostali 42,9 euro,” uvedl na svém profilu na síti X podnikatel Michal Bláha, který patří k zastáncům přijetí eura. Pozitivně jeho názor kvitovali mnozí další a vyjadřovali nepochopení nad tím, proč euro ještě nemáme. Pro koho je to výhodné? “Každý na to kouká svou vlastní optikou. Samozřejmě, že exportérům to vyhovuje a dovolenkářům nikoliv. Já to zde hodnotím jako cestovatel, jako běžný občan, nikoliv exportní firma,” dodal k tomu Bláha na další argument, že se na to lze dívat z různých úhlů pohledu a že třeba exportérům oslabování koruny vyhovuje. Čtěte také: Největší česká banka chce zavádět euro. To už je na klienty moc, raději prchají Pro běžného spotřebitele to ale příliš výhodné není. Kromě toho, že mu zdražuje dovolená, se také zvyšuje inflace, jelikož většina věcí se do České republiky dováží. Na druhé straně tu ale máme pravidelné výkyvy směrem k silnější koruně, kdy si potom můžeme připadat docela bohatí. Zejména pak tehdy, když vyjedete na nákupy do Polska, jako se tomu dělo v minulých dvou letech. Foto: Shutterstock [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *