15/07/2024

"File:FWC 2018 - Round of 16 - COL v ENG - Photo 106.jpg" by Oleg Bkhambri (Voltmetro) is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Každý dobrý skutek v dnešní nelehké době zahřeje na duši. Za takový malý, vánoční zázrak nyní intenzivně bojuje fotbalista Marcus Rashford, který chce pro děti z chudých poměrů zajistit jídlo zdarma.
File:FWC 2018 – Round of 16 – COL v ENG – Photo 106.jpg” by Oleg Bkhambri (Voltmetro) is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Určitě se shodneme, že každý dobrý skutek v dnešní nelehké době zahřeje na duši. Za jeden takový malý, vánoční zázrak nyní intenzivně bojuje profesionální fotbalista Marcus Rashford. Útočník slavného klubu Manchester United FC a také několikanásobný reprezentant apeluje na britskou vládu, aby po čas nadcházejících svátečních dnů zajistila jídlo zdarma pro všechny děti z chudých poměrů. Ačkoli nesobecký návrh smetl britský premiér Boris Johnson okamžitě ze stolu, čerstvý držitel prestižního Řádu britského impéria neskládá zbraně a věří, že jeho iniciativa se stejně jako během první vlny koronavirové pandemie nemine účinkem.

Červencový apel přinesl kýžené ovoce, nyní to fotbalista zkouší znovu

Velká Británie patřila mezi země, které první vlna koronavirové pandemie zasáhla obrovskou silou. Úřady evidovaly statisíce pozitivních případů nákazy a bohužel také poměrně vysoké procento zesnulých. Vládní restrikce se neblaze dotkly drtivé většiny tamních občanů, nejhůře pak opatření pochopitelně nesla ta část populace, pro níž každá ztracená koruna znamená problém. Právě tato ohrožená skupina lidí našla pochopení v očích Marcuse Rashforda. Dvaadvacetiletý profesionální fotbalista si pocit hladu a naprosté bezmoci dokáže živě představit. Sám totiž pochází z velice chudých poměrů, ačkoli přiznává, že mnohé děti jsou na tom dnes ještě výrazně hůř.

Na sociálních sítích proto uspořádal veřejnou sbírku, prostřednictvím které se vybralo neskutečných 100 tisíc liber (3,1 milionu korun). Peníze použil k nákupu jídel, jimiž nakrmil přibližně 400 tisíc hladových dětí. Jakoby toho už neudělal dost, o necelé dva měsíce později přesvědčil vládu a především jejího čelního představitele Borise Johnsona, aby přijal nový stravovací program v hodnotě 120 milionů liber. Balíček peněz posloužil k financování stravování ratolestí z chudých rodin po dobu letních prázdnin.

Rashford získal prestižní ocenění, zároveň pokračuje v bohulibé činnosti

Talentovaný útočník slavného Manchesteru United FC a také vycházející hvězda anglické reprezentace se na rozdíl od svých vrstevníků nevyžívá v nekontrolovatelném rozhazování vydělaných milionů nebo divokých večírcích. Mnohem více času věnuje charitativní činnosti, díky níž se snaží chudým dětem nezištně zajistit lepší životní podmínky. Svou jarní občanskou angažovaností získal sympatie mnoha slavných i obyčejných lidí, královna Alžběta II. jej nedávno ocenila prestižním Řádem britského impéria.

Podzim dle očekávání provází druhá vlna pandemie a hvězdný fotbalista se proto znovu obrátil na premiéra Borise Johnsona s prosbou, aby program financovaného stravování pro děti nechal pokračovat také během nadcházejících vánočních svátků. Tentokrát ovšem tvrdě narazil. „Nyní jsme v naprosto odlišné situaci. Děti už znovu docházejí do škol, tehdy byla vzdělávací střediska zavřená. Školám nepřísluší poskytovat žákům jídlo během školních prázdnin. Věříme, že nejlepším způsobem, jak podpořit rodiny, je univerzální úvěr,“ uvedl mluvčí britské vlády.

Marcus Rashford byl negativním verdiktem evidentně zaskočený. „Veselé Vánoce, děti. Potravinové banky by také neměli krmi britské děti, ale taková je bohužel realita. Počty lidí, kterých se týká potravinová chudoba, neustále rostou. Tohle prostě v nejbližší době nezmizí, a já také ne,“ uvedl prostřednictvím Twitteru. Závěrečnou větou naznačil, že zdánlivě ztracený boj ještě nevzdává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *