19/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Tuzemská fotbalová škola už dlouhé roky produkuje kvalitní brankáře, kteří nacházejí uplatnění za hranicemi. Urputný boj o anglickou Premier League aktuálně podstupují hned čtyři šikovní mladíci.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Česká fotbalová škola už dlouhé roky produkuje kvalitní brankáře, kteří nacházejí uplatnění dokonce i za hranicemi naší nevelké zemičky. Urputný boj o anglickou Premier League aktuálně svádějí hned čtyři šikovní mladíci, jejichž jména se společně s dosavadními profesními úspěchy dozvíte prostřednictvím nadcházejících řádků.

Vítězslav Jaroš (Liverpool FC)

Ačkoli s fotbalem začínal Vítězslav Jaroš v rodné Příbrami, přípravku již absolvoval coby hráč pražské Slavie. Jelikož svými nespornými kvalitami výrazně převyšoval ostatní vrstevníky, brzy se dostal do hledáčku zahraničních gigantů. Z plejády nabídek nakonec zvítězila ta, kterou připravil slavný Liverpool FC. Tehdy šestnáctiletý mladík odletěl na druhou stranu Lamanšského průliv, kde sice okamžitě neposílil A tým, ale zato pravidelně opanoval brankoviště v mládežnických kategoriích. Od roku 2019 pravidelně trénuje pod taktovkou Jürgena Kloppa, několikrát už na lavičce hlavního mužstva plnil roli brankářské dvojky a aby toho nebylo málo, během letní přestávky podepsal víceletý kontrakt. Podpis nové smlouvy je pro hráče velkým vyznamenáním a také příslibem skvělé budoucnosti.

Matěj Kovář (Manchester United FC)

Další české želízko v ohni nese tvář dvacetiletého Matěje Kováře, který přes dva roky chytal za juniorské týmy Rudých ďáblů. Manchester United FC byl s jeho službami nadmíru spokojený, nicméně cesta do základní sestavy dospělých přes španělského reprezentanta Davida De Geu (potažmo argentinského náhradníka Sergia Romera) zatím jednoduše nevede. Ostatně i kvůli tomu si odchovanec Slovácka vymodlil hostování v třetí anglické lize, kde posílil Swindon Town FC. Zatím odchytal tři vcelku povedené zápasy napříč několika soutěžemi.

Ondřej Mastný (Manchester United FC)

Manchester United FC našel v českých brankářských nadějích zcela evidentní zalíbení. Před dvěma lety získal výše zmíněného Matěje Kováře, následně ovšem podepsal také Ondřeje Mastného. Odchovanec třebíčské fotbalové školy nastupoval povětšinou v kategorii do osmnácti let, mimo to však zažil i důležité výlety do seniorského týmu. Několikrát zastával roli klubové trojky, absolvoval též několik prvoligových tréninků. Nebýt pandemie koronaviru, která na jaře přibrzdila veškeré sportovní dění, neměl by letošek v hráčově podání sebemenší chybu.

Radek Vítek (Manchester United FC)

Do třetice všeho dobrého. Šestnáctiletý Radek Vítek je poměrně čerstvou gólmanskou posilou Rudých ďáblů, slavný anglický celek s ním podepsal smlouvu teprve během letošního dubna. Jelikož v té době probíhala úvodní vlna koronavirové pandemie, která zastavila veškeré sportovní dění, musel si odchovanec olomoucké Sigmy na první příležitost počkat. Zatím stihl odehrát jediné utkání ve výběru tamní osmnáctky, další ale nepochybně ještě přidá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *