29/03/2024

"File:Tomáš Holeš Jablonec-Ostrava.jpg " by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace odehrála přátelské utkání na Kypru a přestože si nakonec odvezla tři body, mezi hráči nalezneme vítěze i poražené. Zatímco některým se opravdu dařilo, jiní zase propadli.
Autor: Valdemar&Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Český národní tým odehrál přátelské utkání na Kypru, k němuž trenér Jaroslav Šilhavý povolal vcelku netradiční sestavu. Fotbalistům s minimální reprezentační praxí dal zkušený lodivod šanci především kvůli četným zdravotním omluvenkám a také koronavirovým opatřením, které krátce před odletem nečekaně vyřadily rovnou tři plzeňské hráče. Sázka na (ne)jistotu skončila hubeným vítězstvím hostujícího celku v poměru 2:1. Kdo svým výkonem přesvědčil a komu zápas naopak nesedl? Na to se společně podíváme.

Povedené debuty středních obránců, sebejistý kapitán a znovuobjevený talent z Poličky

Do přátelského utkání proti Kypru nastoupila česká fotbalová reprezentace v naprosto netypickém složení, což se na některých aspektech hry samozřejmě podepsalo. Začněme ale optimisticky. Vcelku slušnými výkony se zaskvěla dvojice středních obránců, která si zároveň odkroutila reprezentační premiéru. Dlouhá léta opomíjený Tomáš Petrášek a čerstvě uzdravený David Hovorka utvořili opravdu silný tandem, jímž prošlo jen minimum soupeřových akcí. Prvně zmíněný se navíc mohl deset minut před koncem základní hrací doby postarat o gólovou pojistku, hlavičku ovšem nasměroval mimo tři tyče.

Třicetiletý záložník Vladimír Darida, který díky absenci Bořka Dočkala vyfasoval kapitánskou pásku, si ve středu hřiště jako obvykle počínal sebejistě a klidně. Navíc se prosadil také střelecky, když faulovaného Matěje Vydru pomstil skvěle zahraným pokutovým kopem. Svůj účet mohl odchovanec plzeňské fotbalové školy a rovněž dlouholetý lídr berlínské Herthy v 51. minutě zdvojnásobit, z úhlu však trefil pouze soupeřova obránce.

Mimořádnou pochvalu si zaslouží sedmadvacetiletý Tomáš Holeš, který své druhé vystoupení v národních barvách okořenil brankou. A nemusel zůstat jenom u jedné. Během třiašedesáti odehraných minut si vypracoval několik zajímavých příležitostí, zápas mu chvílemi doslova patřil. Rodák z Poličky prožívá šťastné období. Mimo reprezentaci se totiž začíná prosazovat také na scéně klubové, SK Slavia Praha v něm vidí jasnou náhradu za Vladimíra Coufala. Když už je řeč o sešívaných, také výkon třiadvacetiletého záložníka Lukáše Provoda zasluhuje vysoké ohodnocení. Právě on zahrával rohový kop, který skončil úvodní brankou zápasu. Sám se mohl do statistik zapsat i střelecky, proti však bohužel stála tyčka.

Fatální chyba brankáře, nevýrazný kraj obrany i zahozené příležitosti útočníka

Složení brankářské trojice doznalo těsně před odletem na Kypr několik zásadních změn. Zranění vyřadilo slávistu Ondřeje Koláře, Jiří Pavlenka zas při návratu do Německa nehodlal absolvovat povinnou karanténu. Po boku Tomáše Vaclíka tedy odcestovali Filip Nguyen a Tomáš Koubek, který si pod trenérskou taktovkou Jaroslava Šilhavého okamžitě odkroutil premiéru. Ta mu však pořádně zhořkla kvůli chybě z dvaatřicáté minuty, která bohužel skončila lacinou brankou. Osmadvacetiletý strážce svatyně zbytečně vyběhl za dlouhým nákopem, jehož se před dotírajícím Filipem Novákem zmocnil mladičký Loizos Loizou a pohodlně zavěsil do prázdné branky.

Ani zmíněný krajní obránce (toho času ve službách tureckého klubu Fenerbahçe SK) neodehrál úplně stoprocentní utkání. Kromě spoluviny na inkasovaném gólu jen sporadicky podporoval útok, krátce po poločasové pauze byl stažen ze hřiště. Mouchy bychom v neposlední řadě našli také na výkonu Matěje Vydry. Ačkoli si osmadvacetiletý útočník anglického Burnley vytvořil několik zajímavých příležitostí, žádnou nedokázal efektivně zakončit. Vysokou ofenzivní aktivitou sice vybojoval aktivitu, to je ale na hrotu přeci jenom poněkud málo.