Úterý, 28 března
Shadow

Reprezentační náhradníci. Fotbalisté, kteří doposud neodehráli jedinou minutu

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace vyhlíží poslední březnové kvalifikační utkání, které se uskuteční na půdě Walesu. Fanoušci očekávají napínavou bitvu s bohatou nadílkou ofenzivních příležitostí. Vzhledem k tomu, že svěřenci Jaroslava Šilhavého odehráli dva nesmírně povedené duely a zaslouženě vévodí průběžné tabulce, těší se nálepce mírného favorita. Jaká sestava proti houževnatému ostrovnímu soupeři pravděpodobně vyběhne? Tuto otázku dokáže zodpovědět pouze hlavní trenér. Každopádně bude zajímavé sledovat, jestli dostanou příležitost hráči, kteří doposud neodehráli jedinou minutu.

Aleš Mandous, Filip Nguyen

Úvodní kvalifikační utkání odchytal Jiří Pavlenka, kterého posléze vyřadila reálná hrozba čtrnáctidenní karantény a opatrnost německého zaměstnavatele. Proti favorizovanému národnímu týmu Belgie dostal příležitost zkušený Tomáš Vaclík, jehož zázračné zákroky během prvního poločasu zachránily cennou remízu. Pokud bychom pokračovali v nastoleném trendu, bude reprezentačnímu mužstvu Walesu čelit další strážce svatyně, jehož má Jaroslav Šilhavý aktuálně k dispozici. Ačkoli by se ostrému startu nebránil olomoucký Aleš Mandous ani liberecký Filip Nguyen, výše zmíněný fotbalista roku 2019 pravděpodobně dostane přednost.

Aleš Matějů

Během právě probíhající sezóny ovlivnil dvacet zápasů v útrobách druhé nejvyšší italské soutěže. Ačkoli ze začátku jednoznačně patřil do základní sestavy klubu Brescia Calcio, koncem měsíce února zamířil na lavičku náhradníků a od té doby bohužel stojí. Čtyřiadvacetiletý krajní obránce Aleš Matějů upřímně doufal, že březnový reprezentační sraz okoření kvalitními výkony. Vzhledem k obrovské konkurenci nicméně doposud neodehrál jedinou minutu. Uvidíme, jestli nadcházející úterý přinese změnu.

Patrizio Stronati

Reprezentační pozvánku původně obdrželi střední obránci Ondřej Kúdela, Ondřej Čelůstka, David Zima a Tomáš Kalas. Posledního zmíněného na poslední chvíli vyřadilo nepříjemné zranění, pročež hlavní trenér Jaroslav Šilhavý urychleně hledal vhodnou alternativu. Do oka mu nakonec padl ostravský šikula Patrizio Stronati, jehož vystoupení dlouhodobě odpovídají ligovému nadprůměru. Šestadvacetiletý odchovanec Hlučína se k národnímu mužstvu připojil ještě před Belgií, utkání ovšem strávil mezi náhradníky. Jakou roli sehraje proti Walesu, zůstává nejasné.

Tomáš Malínský

Když česká fotbalová reprezentace zveřejnila finální nominaci pro březnová kvalifikační utkání, jméno devětadvacetiletého ligového záložníka mnohé překvapilo. Tomáše Malínského během minulé letní přestávky odkoupila pražská Slavia, podzim mu nicméně nevyšel podle představ. Chrudimský odchovanec ovlivnil minimum soutěžních zápasů, jarní hostování na území Mladé Boleslavi proto vnímal jako vysvobození. V novém působišti odehrál osm duelů a zaznamenal čtyři gólové přihrávky. Další reprezentační start se mu zatím vyhýbá.

Jakub Pešek

Nedávno absolvoval velkolepou reprezentační premiéru, kterou proti favorizovanému skotskému výběru okořenil jedním přesných zásahem. Není tedy žádným překvapením, že na soupisce českého národního týmu figuruje i tentokrát. V útrobách tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže nabral sedmadvacetiletý liberecký záložník Jakub Pešek vynikající formu, pod taktovkou Jaroslava Šilhavého si tudíž nepochybně zaslouží další příležitost. Estonsku ani Belgii se bohužel nepostavil. Během úterního večera možná vyzve Wales.

2 Comments

  • Jan Hála

    Považuji za normální, že trenér doplňuje mužstvo o nové hráče kteří na sebe upozornili dlouhodobým nadprůměrným výkonem. Obvykle takový nováček se dokáže vyburcovat i k mimořádnémui výkonu.

  • Jaroslav Bláha

    Dle mého názoru otázka brankářů v reprezentaci je vyřešena. Pavlenka i Vaclík jsou tak asi na stejné úrovni. Tam bych se rozhodoval ve dvou věcech : v konkrétním utkání ve Walesu – kvalita zákroků při standartních situacích a kvalitní rozehrávka nohou. Stronati je velice kvalitní hráč, který by se právě v tomto utkání mohl uplatnit na pozici stopera. Tvrdost, výborná hra hlavou a důraz v obou pokutových územích při standartních situacích. Pešek je velice rychlý, technicky vybavený a konstruktivní hráč s dobrým zakončením. Doufám, že trenér Šilhavý se nedopustí stejného omylu, jako někteří jeho předchůdci, kteří preferovali některé “ zasloužilé umělce “ i když při vší úctě co pro repre. dokázali už na to neměli. Turnaje jako jsou MS, ME a další mezistátní soutěže nejsou proto, aby si to tam někdo jel “ užít “ ( to slovo vysloveně nesnáším “ ), ale proto, aby jsme dokázali, že také něco umíme a že chceme porážet i ty soupeře, kteří jsou i třeba momentálně ve světovém měřítku lépe postavení. Bývaly doby, kdy třeba Belgičané, nebo Wales byly fotbalovými trpaslíky. Dnes už se mohou měřit s největšími fotbalovými giganty. My máme ohromnou fotbalovou tradici. Bylo by dobré z ní vycházet. Reprezentovat by neměla být povinnost, ale čest. Dnes se vše přepočítává přes peníze a to je základní chyba. Dříve reprezentanti hráli “ za suché z nosu “ ( promiňte ten výraz) a přesto měli úspěchy, na které se vzpomíná dodnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *