23/04/2024

Autor: Valdemar&Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79311198

Navzdory úvodním předpokladům nastoupí český národní tým i do druhého utkání Ligy národů UEFA proti Skotsku. Na složení improvizované sestavy se podílelo několik tuzemských klubů včetně Slavie.
Autor: Valdemar&Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Navzdory úvodním předpokladům nastoupí česká fotbalová reprezentace i do druhého utkání Ligy národů UEFA proti Skotsku, které se uskuteční v domácím prostředí olomouckého Androva stadionu. Půjde však o nefalšovanou improvizaci. Vítězná sestava bratislavského derby se sousedním Slovenskem byla kvůli obavám z šíření nebezpečného koronaviru kompletně rozpuštěna, v izolaci se nachází dokonce i trenér Jaroslav Šilhavý. SK Slavia Praha si před nadcházejícími evropskými poháry s obrovskou úlevou stáhla všech osm klíčových hráčů, namísto nichž do služeb národního týmu poslala pětici statečných a zároveň “postradatelných”.

Jakub Markovič

První verze reprezentačního týmu počítala s účastí Ondřeje Koláře. Pražská Slavia jej ovšem ještě před odletem na Slovensko z pochopitelných důvodů stáhla. Krizovou nominaci pro pondělní zápas se Skotskem ale doplnil Kolářův sekundant Jakub Markovič. Teprve devatenáctiletý rodák z Přerova se nedávno přesunul z dorostenecké ligy mezi dospělé, šancí však zatím dostával jen minimálně. Účast na reprezentačním srazu je pro něj cennou zkušeností a hlavně učiněným darem z nebes, protože za běžné situace by o něčem takovém ani nepřemýšlel.

Tomáš Holeš

Přestože je sedmadvacetiletý Tomáš Holeš kvalitním fotbalovým obráncem a zároveň několikanásobným mládežnickým reprezentantem, za normálních okolností by měl k nominaci do národního týmu dospělých poměrně daleko. Kraje obrany totiž stejně jako na Slavii pravidelně opanují jeho spoluhráči Vladimír Coufal a Jan Bořil. Někdejší opora Hradce Králové či Jablonce zastává velmi nevděčnou roli věčného náhradníka, což dokázaly změnit až dva pozitivní testy na koronavirus mezi členy dočasně odvolaného realizačního štábu. Uvidíme, jak odchovanec klubu SK Polička premiéru zvládne.

Ondřej Karafiát

Debutový “povolávací rozkaz” k seniorskému národnímu týmu obdržel také pětadvacetiletý Ondřej Karafiát. Odchovanec pražské Sparty má za sebou velice povedené angažmá v Liberci, které jej raketově vystřelilo mezi nejlepší střední obránce Fortuna ligy. Že po něm během uplynulé letní přestávky sáhla Slavia Praha, tak nebylo vůbec nic překvapivého. Na nové adrese však talentovaný mladík zatím jenom zahřívá lavičku, do soutěžního zápasu ho trenér Trpišovský ještě nepustil. Pozvánka do reprezentace nepřišla v úplně ideální chvíli, ale lepší teď než nikdy.

Tomáš Malínský

Mezi absolutní nováčky české fotbalové reprezentace se zařadil také Tomáš Malínský, jehož SK Slavia Praha stejně jako Ondřeje Karafiáta vylákala z konkurenčního Liberce. Devětadvacetiletý ofenzivní záložník vyniká rychlostí, přesností v zakončení a také technickými dovednostmi, pročež bude během nadcházejícího duelu se Skotskem nepochybně přínosem. Tak jako v případě výše zmíněných týmových kolegů jej však může limitovat nedostatečná herní vytíženost na začátku nového ročníku. Důvěře Jindřicha Trpišovského se alespoň prozatím těší jiní. Kdyby tomu ostatně bylo jinak, vedení Pražanů by k dalšímu riskantnímu uvolnění před evropskými poháry zřejmě nepřistoupilo.

Stanislav Tecl

Mnoha fanouškům sešívaných připadal nadbytečný. Roky se marně dostával do ideální střelecké formy, která je vzhledem k jeho hernímu postavení opravdu důležitá. Ku příležitosti svých třicátých narozenin však útočník Stanislav Tecl nečekaně ožil a úvod nové sezóny 2020/2021 ozdobil teprve druhým hattrickem v kariéře, který odnesli fotbalisté Českých Budějovic. Kvalitními výkony si někdejší hráč Jablonce nebo plzeňské Viktorie řekl o druhou šanci v národním týmu, ačkoli se tak stalo především díky koronavirovému skandálu. Podobné detaily však historie neřeší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *