23/04/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83158120 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká reprezentace navzdory fanouškovské skepsi senzačně postoupila mezi elitu Ligy národů. Ačkoli mohl Jaroslav Šilhavý vinou četných omluvenek protočit vícero hráčů, některé překvapivě vynechal.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace navzdory již tradičnímu fanouškovskému skepticismu senzačně postoupila mezi elitu Ligy národů. Přestože mohl hlavní trenér Jaroslav Šilhavý vinou četných zdravotních omluvenek (dlužno podotknout, že zejména těch koronavirových) protočit větší množství fotbalistů, než je obvykle zvykem, některá zajímavá jména překvapivě vynechal. Kdo konkrétně neodehrál jediné podzimní utkání tuzemského národního týmu, ačkoli na klubové scéně odváděl kvalitní výkony, se dozvíte hned záhy.

David Zima

Přestože ještě nedávno brázdil mládežnické fotbalové soutěže a mateřská Sigma Olomouc jej přizvala pouze ke dvěma zápasům tamního Áčka, zájem projevil úřadující mistr české nejvyšší soutěže a takovou nabídku pochopitelně nešlo odmítnou. Teprve dvacetiletý střední obránce David Zima okamžitě pronikl do základní sestavy, kde adekvátně zastoupil vážně zraněného jmenovce Davida Hovorku. Během letošního jara ovlivnil dvanáct ligových zápasů a do hry se často dostává také na podzim. Vzhledem k nízkému věku dosud pravidelně nastupoval za juniorskou reprezentaci, v listopadu ho pak překvapila pozvánka k dospělým. Radost ovšem částečně pokazila skutečnost, že Jaroslav Šilhavý zvolil sestavu, která s talentovaným mladíkem jaksi nepočítala.

Aleš Čermák

Cestu do českého reprezentačního týmu dlouhodobě nenachází Aleš Čermák, který si přitom ještě jako mladík na nedostatečné mezinárodní vytížení rozhodně nestěžoval. Šestadvacetiletého odchovance letenské fotbalové školy, jehož služeb poslední tři sezóny využívá západočeská Viktoria Plzeň, bohužel vcelku pravidelně limitují různé zdravotní komplikace, vinou nichž zatím neodehrál prakticky ani jediný ročník kompletně. Ačkoli musíme zaklepat, že letošní podzim se zatím z hlediska zdraví i herní pohody šikovného záložníka vyvíjí dosti nadějně, Jaroslavu Šilhavému to k pozvánce do národního týmu jednoduše nestačilo.

Lukáš Juliš

Člověk se skoro ptá, kolik toho ještě musí pětadvacetiletý útočník Lukáš Juliš vykonat, aby jej reprezentační trenér začal brát v potaz. Vezměme to pěkně popořádku. Odchovanec Chrudimi se během letošního jara blýskl povedeným hostováním v barvách olomoucké Sigmy, které mu vyčarovalo opětovnou šanci na Spartě. Důvěra kouče Václava Kotala začala okamžitě přinášet sladké plody. Momentálně tento věčně usměvavý kanonýr se šesti brankami vévodí tabulce ligových střelců a aby náhodou nevypadl z role, dalšími pěti přesnými zásahy v Evropské lize zdemoloval Celtic Glasqow. Pokud pozvánku do českého národního týmu nevybojuje s takovými statistikami, pak už mu nepomůže nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *