19/07/2024

By Ehaddeland - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44764758 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nemalé procento mladých fotbalistů tiše sní, že jednoho dne oblékne dres slavného Bílého baletu. Najdou se dokonce i tací, kterým se dětské přání opravdu splní. Realita však fantazie málokdy kopíruje.
By Ehaddeland – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nemalé procento mladých a nezkušených fotbalistů z celého světa si tajně přeje obléknout stejnokroj slavného Realu Madrid. Výjimečně se dokonce najdou i tací, kterým se zdánlivě nemožné dětské fantazie opravdu splní. Realita ovšem snění málokdy kopíruje, což jednoznačně dokládají příběhy několika talentovaných hráčů, jež vám prostřednictvím nadcházejících řádků představíme.

Borja Mayoral

Třiadvacetiletý španělský fotbalista Borja Mayoral prošel mládežnickou přípravkou Bílého baletu, odkud později slavnostně nakoukl také mezi dospělé. Napříč třemi sezónami odehrál dvaadvacet ligových duelů a třikrát se zapsal mezi střelce. Jelikož nedosahoval osobních statistik, které od něj vedení gigantického klubu očekávalo, střídá nadějný útočník jedno hostování za druhým. Nejprve pomáhal německému Wolfsburgu, poté mu kvetla pšenka v barvách Levante a momentálně své služby propůjčil italskému AS Řím. Dosavadních devatenáct soutěžních zápasů okořenil osmi góly a jednou asistencí, pročež vyvstává vcelku logická otázka, kam úctyhodná forma zmizí vždycky, když se opětovně pohybuje na domácím území.

Luka Jović

Kariéru profesionálního fotbalisty odstartoval v barvách tradičního srbského klubu Crvena zvezda, odkud skrze krátkou portugalskou anabázi pronikl do německé nejvyšší soutěže. Eintracht Frankfurt potřeboval střelce, kterým se talentovaný útočník Luka Jović opravdu stal. Během dvou sezón zaznamenal neskutečných šestatřicet soutěžních branek a zákonitě upoutal pozornost evropských gigantů. Mladík nakonec vyslyšel vábení slavného Realu Madrid, který opačným směrem poslal přibližně 60 milionů eur. Podpisem šestileté smlouvy navíc jasně deklaroval, že do šikovného Balkánce vkládá nemalé naděje. Doposud ovšem splakal nad výdělkem, protože třiadvacetiletý rodák z městečka Bijeljina vzbuzoval pozornost zejména skandály, nikoli sportovním nadáním. Během nedávné zimní přestávky dočasně posílil Frankfurt. Úvodní tři zápasy ovlivnil stejným počtem přesných zásahů. Slušná vizitka, o níž se mu v útrobách hlavního města Španělska ani nesnilo.

Martin Ødegaard

Dvaadvacetiletý norský záložník Martin Ødegaard překonal několik historických milníků. V pouhých patnácti letech se stal nejmladším hráčem i střelcem v dějinách norské nejvyšší soutěže, zároveň dodnes platí za vůbec nejmladšího reprezentanta seniorského národního týmu. Když roku 2015 opustil řady takřka mateřského klubu Strømsgodset a obratem posílil Real Madrid, experti mu hromadně věštili skvělou budoucnost. Jak moc se ovšem všichni pletli. Korunní princ severské fotbalové školy v barvách několikanásobného španělského šampiona doposud nastupoval jenom sporadicky, většinu času trávil hostováním a jinak tomu bohužel není ani dnes, kdy podstupuje první krůčky na stadionu londýnského Arsenalu. Drammenský rodák budiž jasným důkazem, že se Bílému baletu z šikovných mladíků dlouhodobě nedaří ždímat maximum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *