04/03/2024

By Вячеслав Евдокимов - fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56099317 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Dva roky nazpět jeho kariéra vinou četných zranění a absence sebevědomí stagnovala, nyní už ale znovu rozhazuje úsměvy a hýří optimismem. Útočník Lukáš Juliš probudil zvíře, jež táhne Spartu vzhůru.
By Вячеслав Евдокимов – fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Dva roky nazpět jeho kariéra profesionálního fotbalisty vinou neutuchajících zdravotních komplikací a nedostatku sebevědomí stagnovala, nyní už ale Lukáš Juliš znovu rozhazuje úsměvy a hýří doslova nakažlivým optimismem. Nedávno zatracovaný útočník v sobě probudil nelítostného dravce, který minimálně z hlediska střelecké produktivity zastínil drtivou většinu sparťanských spoluhráčů a s trochou nadsázky zatím poráží také hvězdného Zlatana Ibrahimoviće, jehož gólový účet v základní skupině Evropské ligy zdobí číslovka nula, zatímco český mladík se jen v posledním kole proti skotskému klubu Celtic Glasgow trefil třikrát. Poctivá práce zkrátka konečně přináší zasloužené výsledky.

Dlouho hledal důvod pokračovat, nyní je hrdinou letenského mužstva

Přestože svého času patřil mezi nejvýraznější odchovance tuzemské fotbalové školy a pravidelně absolvoval mládežnické reprezentační akce, přechod do dospělé kategorie mu ze začátku příliš nevycházel. Pravda, debutovou prvoligovou sezónu sice Lukáš Juliš okořenil pěti přesnými zásahy, pak to ovšem z jeho strany dlouho byla jedna velká tragédie. Četné zdravotní neduhy v kombinaci s nedostatkem sebevědomí zapříčinily, že střelecká produktivita nadějného útočníka Sparty postupně vysychala, až nakonec narazila do dna. Hořkou třešničkou na dortu se stalo angažování italského trenéra Stramaccioniho, jehož strategie předražených zahraničních posil z Letné vypudila nejednoho talentovaného našince, chrudimského rodáka nevyjímaje.

Předloňské hostování v barvách pražských Bohemians skončilo naprostým fiaskem a dalším vleklým zraněním, po jehož překonání se Juliš připojil ke sparťanské rezervě. Ačkoli v béčku nabíral druhý dech a odváděl vcelku kvalitní práci, takřka nereálná šance návratu do hlavního mužstva jej vehnala do spárů dalšího hostování. Tentokrát zvolil Sigmu Olomouc, jíž během dvanácti ligových zápasů pomohl osmi brankami. Úspěšnou spolupráci chtělo vedení hanáckého klubu pochopitelně prodloužit, AC Sparta Praha nicméně nesouhlasila. Probuzenému útočníkovi poskytla další šanci a nutno podotknout, že udělala dobře.

Obrozený talent udivuje napříč všemi soutěžemi, Sparta jej dlouho neudrží

Do třetice všeho dobrého. Lukáš Juliš využil obrovský potenciál a při opětovném spojení s letenským áčkem konečně zazářil. Dosavadních šest ligových zápasů ozdobil stejným počtem vstřelených branek. Další tři přesné zásahy připojil prostřednictvím evropských pohárů, konkrétně mu stačilo jediné utkání proti skotskému Cetlicu Glasgow. Zahraniční kluby začínají větřit příležitost a je téměř jasné, že si Sparta případným prodejem hodně vydělá. Ačkoli prestižní portál transfermarkt.com obrozenému kanonýrovi stále připisuje cenovku 450 tisíc eur (ještě před čtyřmi lety přitom udával o celý jeden milion více), vzhledem k jeho nynější formě se bezpochyby jedná o dosud neaktualizovaný údaj.

Subscribe
Upozornit na

233 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
233
0
Would love your thoughts, please comment.x