04/03/2024

Jestli souhrnná měsíční inflace překročí 5 %, nedojde k mimořádné valorizaci penzí. Místo toho přijde dočasný příspěvek, aby růst cen vykryl. Bude to větší zátěž pro rozpočet, současně ale větší pomoc pro lidi s nižšími penzemi.

Rušení mimořádné valorizace

Od 1. října začala platit novela o důchodovém pojištění. Ta ruší mimořádnou valorizaci penzí, místo ní se objevuje dočasný příspěvek nebo přídavek. Ten se začne lidem vyplácet v momentě, kdy během měsíce dosáhne inflace 5 %. Částka bude přitom sestávat z fixní a zásluhové části, vyplácena bude do konce daného roku.

Zohlednění inflace

Tento přídavek zohlední inflaci do 60 %, celou pak řádná valorizace v lednu. Dosavadní mimořádné valorizace trápil totiž systémový problém, kdy se o inflaci zvyšovala jen procentní výměra penze. Vyšší důchody tak rostly mnohem rychleji, opakované valorizace tento trend ještě násobily, což byl špatný trend.

Rozevíraly se tak neustále nůžky mezi vysokými a nízkými penzemi. Nový přístup systému penzí má být v tomto ohledu mnohem solidárnější. Obsahuje totiž i fixní částku. Nevýhodou, kterou kritizuje i prezident Petr Pavel, je však vyšší zátěž opatření pro státní rozpočet.

Stanovisko hlavy státu

„Novela upravuje mimořádné valorizace důchodů způsobem, který by v případě dalšího inflačního výkyvu vedl k fiskálně nákladnějšímu řešení, než je dnešní, a přitom nevyhovující režim, což vyplývá i ze samotné důvodové zprávy. Paradoxně to vede ke konfliktu se základním cílem vlády, tj. dosažení pokroku na poli fiskální konsolidace,“ vysvětlil během podpisu novely.

Foto: Shutterstock

Další miliardy

Rozdíl obou mechanismů nelze přesně vyčíslit, hraje v něm roli momentální inflace. Lze to ovšem demonstrovat na inflaci přes 5 % během ledna 2024. Využití nového přídavku by stát v 1 roce ušetřil 4 miliardy, každý další rok by však znamenal výdaje vyšší o 7 miliard. Ministerstvo práce a sociálních věcí to však nevidí jako chybu.

„V zákoně není chyba, o tom jsme podrobně diskutovali. Napravujeme tím neférovost, která je ve vypjaté době růstu cen podstatná, abychom nepřidávali lidem s vysokou penzí na úkor těch s malou. Je to naprosto správný krok a promyšlená věc, uvedl ministr Marian Jurečka. Současně odmítl, že by v budoucnu mělo dojít ke změnám.

Podpis přes výhrady

Náklady jsou jedním z důvodů, proč prezident uvažoval o vetu. Už valorizace totiž znamenala vážné důsledky pro rozpočet. A teď se objevuje něco, co je ještě dražší. O novele mluvil prezident i s ministrem Jurečkou. „Pro veto se nerozhodl proto, že novela působí škody jen ve výjimečných případech a inflačních skocích,“ uvedl Lebeda.

Foto: Shutterstock, zdroj: Advokatnidenik, Hrad, Kurzy

Subscribe
Upozornit na

21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Novák
3 měsíců před

Pokud to bude dělat Fialová vláda, bude to opět velká tragédie, tak jako vše dosud.

LWO
3 měsíců před

“Dosavadní mimořádné valorizace trápil totiž systémový problém, kdy se o inflaci zvyšovala jen procentní výměra penze. Vyšší důchody tak rostly mnohem rychleji, opakované valorizace tento trend ještě násobily, což byl špatný trend.”

Proč se asi ta procentní výměra jmenuje ZÁSLUHOVÁ!? 🙁

Petr
3 měsíců před

Za fyjalova marasmu bude inflace vždy maximálně 4,75%.

Zvoník
3 měsíců před

Je to jistě nový Fialový systém jak okrást důchodce, aby to vypadalo lidsky pro ty, kdo nevědí.

josefina
3 měsíců před

Nebojte,inflace nad 5 % nehrozí,vláda si to ohlídá..kdo tohle volil by měl skončit v pekle.

Vladimir Riha
3 měsíců před

Problem je, ze povitani valorizace je podvod. Dejte do googlu cesky statisticky urad spotrebni kos. Je to excelovsky soubor. Pocita i auta ojeta, nova, stavebni material atd. To znamena, ze abyste se dostali na vyhladene % inflace, museli vy jste koupit vse, z tohoto spoyrebniho kose. V praxi ma jiny spotrebni kos rodina s detmi, jiny duchodci atd. Ja jako duchodce jsem cca na 30%.

Tanja
3 měsíců před

Omyl Jozefino kdo se angažuje v politice TEN by měl smažit se v pekle. Asi tak.

Milan
3 měsíců před

Nevím, zda tento pisatel vůbec novelu četl.
Důchodci nedostanou vůbec nic, poněvadž žádný neřekl podotýkám jen politik, že překročí inflace 5%.
Spíše bude vždy jen 4,7 až 4,9%.
proto tento důvod.
Nic jiného jurečku nemohlo napadnou, protože to měli v plánu již v boji proti babišovi a tam se za celé 2 roky nic nezměnilo, jen opravdový chaos.

jan
3 měsíců před

nějak tomu nerozumím, kolik to bude

jan
3 měsíců před

já mám dojem, že už inflace nepřekročí 5% alespon na papíře a v hubách našich politiků

Milan
3 měsíců před

jak se může rozvědčík něčemu vyjadřovat, když ničemu nerozumí?

Jindrich
3 měsíců před

Promyslena vec, kdy osidi ty, co odvadeli vysoke odvody ve prospech tech, co odvadeli malo. Co teda ma motivovat k tomu, aby nekdo, kdo neni zamestnanec a muze si o tom rozhodovat, do socialniho prispival vic?

rosemberg
3 měsíců před

Fialka tragéd Nutelka, je neskutečný lhář a také vlasti zrádce!!! Všude kolem by rozdával a na vlastních okráda, tady by defestrace byla nejlepším řešením!

Hardy
3 měsíců před

V říjnu i v listopadu byla inflace přes 5%. Kdy přijdou nějaké peníze?

Aleš
3 měsíců před

Zasluhovost by měla být v tom, kolik kdo do důchodového fondu za dobu aktivní činnosti přispěl, tedy vč. těch, kdo záměrně a vychytralé přispívali třeba jako OSVČ minimum. V tomto případě nesouhlasím se solidaritou s nimi.

Zbyněk
3 měsíců před

Fialova vláda neustále lže okrádá seniory a do nekonečna to nejde!!!
Na důchodcich šetří a na Ukrajinu posílá miliardy!!!
Za stíhačky USA, které mají vadné kanóny finančně zatíží finanční rozpočet ČR.
Kde vezmou peníze?
Ukradnou je důchodcům.
Dospělo to tak daleko, že chtějí propouštět policajty.
To doporučuji, protože potom nebude mít kdo chránit vládu Fialy, vládu zlodějů!!!

Walter
3 měsíců před

Jasně, zásluhou složka rozvor nůžky? Určitě, je to výborny příklad jak jednou odbourat střední třídu a mít jen chudé, ale tak ze nebudou má sociálních dávkách.
Ano stát na slušných lidech vydělá.
Otázka však v tomto rovnostařském “Fialovem” systému je, zdali budeme tedy i spravedlivé všichni odvádět stejné sociální pojisteni?
Když byt rovni, tak jen když se to státu hodí?

Ota
3 měsíců před

Jestli jsem to dobře pochopil, tak při měsíční inflaci nad pět procent dostanou důchodci jednorázovou almužnu, ale důchod se jim nezvedne. Taky způsob, jak někoho okrást a přitom ze sebe dělat hodného strýčka. Jak se v článku píše, celkově to sníží růst penzí, takže důchodci zapláčou.

Steven
3 měsíců před

Měsíční inflace 5%? Takže roční inflace 60%, to snad ne!

Zdenka
2 měsíců před

At´se chytne za nos ,kdo tuto vládu volil….

žebrák
2 měsíců před

Lhali pořád, budou vylhávat i čísla inflace, aby nemuseli nic dát.

21
0
Would love your thoughts, please comment.x