16/07/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79926939 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Po letech útlumu zažívá tuzemská fotbalová škola nefalšovanou renesanci. Zájem zahraniční klubů o české hráče neustále trvá, souběžně s tím roste také jejich tržní hodnota. Neplatí to ovšem výhradně.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Po letech útlumu zažívá tuzemská fotbalová škola nefalšovanou renesanci. Zájem zahraniční klubů o české hráče konstantně narůstá, souběžně s tím se pochopitelně zvyšuje také jejich tržní hodnota. Neplatí to ovšem výhradně. Prostřednictvím následujících řádků vám představíme elitní skupinku tvořenou našinci, jejichž cena podle renomovaného portálu transfermarkt.com v posledních měsících dosti výrazně klesla.

Tomáš Koubek (FC Augsburg)

Český fotbalový brankář Tomáš Koubek si zásadně pohoršil přestupem do Německa, kde v barvách prvoligového Augsburgu střídá dobré výkony s těmi špatnými a podzim zatím bohužel tráví jenom na lavičce náhradníků. Vzhledem k okolnostem tedy není vůbec překvapivé, že se jeho aktuální tržní hodnota pohybuje kolem 3,50 milionu eur, což je v přepočtu na naši měnu asi 91,63 milionu korun. Horší čísla měl odchovanec královehradeckého klubu naposledy přibližně před třemi lety, kdy se jako nováček francouzského Stade Rennais FC teprve rozkoukával. Osobního maxima naopak dosáhl přibližně v polovině roku 2018, kdy jej server transfermarkt.com ohodnotil sedmi miliony eur.

Jiří Pavlenka

Takový Jiří Pavlenka si oproti výše zmíněnému reprezentačnímu kolegovi na nedostatek herní praxe rozhodně nemůže stěžovat. Osmadvacetiletý gólman si v sousedním Německu vybudoval silnou pozici, bundesligový klub Werder Brémy z něj před čtyřmi lety udělal jedničku mezi třemi tyčemi a od té doby názor nezměnil. Někdejší opora ostravského Baníku či pražské Slavie se dlouhodobě těší pověsti horkého zboží, kolem kterého krouží nesmírně zvuční zájemci. Několikrát se hovořilo například o konkurenčním Bayernu Mnichov a nabídku údajně připravuje také Hertha Berlín. Navzdory těmto zprávám však tržní hodnota hlučínského rodáka výrazně klesla. Momentálně činí 6,50 milionu eur, zatímco před rokem dosahovala takřka dvojnásobku.

Pavel Kadeřábek

Osmadvacetiletý Pavel Kadeřábek je českou reprezentační stálicí (byť poslední dobou nedostává tolik prostoru jako dřív) a zároveň zkušeným bundesligovým matadorem, jehož služeb už Hoffenheim využívá úctyhodných šest sezón. Drtivou většinu soutěžních duelů odehrál v základní sestavě, letos však vinou nepříjemného natržení postranního vazu v levém koleni vynechal několik kol a možná také proto se jeho tržní hodnota lehce propadla. Namísto 13,50 milionu eur jej aktuálně server transfermarkt.com ohodnotil “pouze” miliony deseti. V dobách největšího kariérního rozkvětu nicméně odchovance pražské Sparty zdobila cenovka dvakrát tak vysoká.

Tomáš Vaclík

Čtyři úspěšné sezóny ve švýcarské Basileji okořeněné třemi mistrovskými tituly, další dva úspěšné ročníky na postu brankářské jedničky španělské Sevilly a prakticky neochvějná funkce reprezentační jedničky. Co víc si mohl jednatřicetiletý Tomáš Vaclík přát? Letošní podzim nicméně změnil pravidla hry. Zkušený strážce svatyně vypadl z pravidelného herního rytmu, vedení klubu jej odstavilo na druhou kolej a do branky se tak dostává jen sporadicky. Nečekané trable se zákonitě podepsaly na momentální výši fotbalistovy tržní ceny, která klesla k deseti milionům eur. Přesně před rokem se přitom pohybovala kolem osmnácti milionů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *