16/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Na trávnících předváděl takřka neskutečné kousky, celý svět mu svého času ležel u nohou. Zesnulý argentinský fotbalista Diego Maradona měl však i temnou stránku, která mnohdy převzala kontrolu.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Když legendární Diego Maradona vyběhl na trávník a neohroženě se chopil kulatého nesmyslu, takřka pokaždé svými neskutečnými kousky proháněl soupeře a bavil fanoušky. U nohou mu svého času ležel prakticky celý svět, záblesky ryzí fotbalové geniality ale bohužel prokládaly četné skandály, které dosáhly vrcholu během zlomového angažmá v Itálii. Zesnulý argentinský fotbalista Diego Maradona měl temnou stránku, která mnohdy převzala kontrolu a způsobila nenapravitelné škody. Pojďme si společně projít seznam největších přešlapů Zlatého chlapce.

Talentovaný chlapec neustál slávu, drogy a pletky s mafií mu změnily život

Diego Maradona pocházel z extrémně chudých poměrů, což pro historicky nejvýznamnější fotbalisty ze zkušenosti představuje takřka nezbytnou charakteristiku. Právě ono skromné zázemí, kde každá ušetřené peso hrálo zásadní roli, jej nicméně nepřipravilo na střet s realitou života profesionálního sportovce. Když svým nesporným talentem učaroval světu, opustil rodnou Argentinu a vydal se hledat štěstí směrem k daleké Barceloně, začalo se mu konto hemžit nezvyklým množstvím peněz, které ovšem neuměl efektivně spravovat. Propadl hýřivému životnímu stylu a navíc objevil kouzlo bílého prášku, s nímž zatím jen příležitostně koketoval.

Drogové závislosti definitivně propadl až ve chvíli, kdy opustil Španělsko a podepsal s italským klubem SSC Neapol. Ačkoli tehdy několikrát týdně obrážel kokainové večírky a tréninkovému procesu příliš nedal, souběžně paradoxně prožíval zřejmě nejplodnější období kariéry. Veskrze podprůměrné mužstvo díky přítomnosti argentinského šikuly neuvěřitelně ožilo, vyhrálo domácí titul a ovládlo pohár UEFA. Celé město pochopitelně vědělo, kdo za historickým úspěchem stojí. Diego Maradona se stal živoucí legendou, což mu zajistilo příliv běžných i nesmírně vlivných obdivovatelů. Každopádně nemohl udělat jediný krok, aniž by unikl všudypřítomné pozornosti. Takový nápor zkrátka nedokázal zvládnout bez asistence zakázaných látek, což šéf Neapole dlouhou dobu vědomě kryl.

Jak už bylo řečeno, Maradona si během italského angažmá nadělal prý vlivných přátel. Mimo jiné se spřáhl s tamní mafiánskou rodinou, která mu sice dodávala zboží, na oplátku si ale z fenomenálního sportovce udělala jakéhosi cvičeného psa, jehož vystavovala dle svých vlastních potřeb a přání. Dlouhodobě neudržitelný stav ztroskotal roku 1991, kdy se fotbalistova drogová závislost oficiálně provalila. Následovala patnáctiměsíční stopka, která byla zároveň počátečním stádiem nekontrolovatelného pádu.

Boží ruka rozhodla zápas, který dodnes budí rozpaky

Argentina se roku 1986 vyškrábala na vrchol, když ve finále mistrovství světa senzačně pokořila rozjeté Německo. Ještě předtím si v rámci vyřazovacích bojů poradila například s Uruguayí, Belgií nebo Anglií, přičemž právě zápas proti poslednímu zmíněnému soupeři vstoupil do historie. Celý jej totiž ovládl fenomenální Diego Maradona, který vsítil obě branky. Jedné předcházelo neskutečné sólo, druhé ruka. K nedovolenému kontaktu se však zlatý chlapec dlouhé roky nehlásil. Prostřednictvím vlastní autobiografie nicméně nakonec přiznal barvu. „Teď cítím, že mohu říct, co jsem tehdy nemohl. V té době jsem tomu říkal ‘Boží ruka’. Blbost. Nebyla to Boží ruka, byla to Diegova ruka. Bylo to, jako bych Angličany okrádal,“ prohlásil fotbalista a tehdejšímu anglickému soupeři poslal upřímnou omluvu. Ta však historii pochopitelně nezmění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *