13/04/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79925013 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Tuzemská fotbalová škola si v zahraničích soutěžích buduje silné renomé. Přispívají k tomu zejména talentovaní záložníci, jejichž cena neustále roste. Záhy zjistíte, kolik stojí elitní pětka našinců.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Čeští borci si v prostředí prestižních zahraničích soutěží budují opravdu silné renomé. K nebývalému rozkvětu tuzemské fotbalové školy přispívají zejména talentovaní záložníci, jejichž tržní hodnota zásluhou kvalitních výkonů neustále roste a pozitivní trend se pravděpodobně hned tak nezastaví. Konkrétní jména našinců, jejichž aktuální cenovky podle portálu transfermarkt.com zdobí nejvyšší cifry, se dozvíte prostřednictvím následujících řádků.

4. místo – Alex Král

Kariéru profesionálního prvoligového fotbalisty odstartoval v Teplicích, kde ještě coby střední obránce odehrál dvě nesmírně povedené sezóny. Alex Král se navzdory nízkému věku okamžitě zařadil mezi opory, což pochopitelně neuniklo zástupcům úřadujícího mistra české nejvyšší soutěže. SK Slavia Praha vycítila obrovský potenciál, jež měla možnost detailně sledovat už v rámci juniorských kategorií, načež si kučeravého záložníka stáhla zpátky do svých řad. Pod taktovkou trenéra Trpišovského se odchovanec brněnské fotbalové školy chopil pozice středního záložníka, která mu evidentně přirostla k srdci. Díky své univerzálnosti a poctivé práci se záhy přesunul do zahraničí, kde posílil moskevský Spartak. Aktuálně se kolem něj údajně motají slavní účastníci Premier League. Ty si podle renomovaného portálu transfermarkt.com musejí připravit minimálně 8 milionů eur (což by se ale Spartaku, který do Krále milionů investoval dvanáct, logicky nevyplatilo). Experti proto odhadují, že bohaté anglické kluby ochotně uvolní třeba i trojnásobek.

3. místo – Antonín Barák

Antonín Barák je kovaným odchovancem příbramské fotbalové školy. V barvách středočeského klubu absolvoval celou mládežnickou přípravku a učinil také první důležité krůčky mezi dospělými. K vytouženému zahraničnímu angažmá mu nicméně pomohla až roční spolupráce s pražskou Slavií v kombinaci s povedeným mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Šikovného českého záložníka zlákala Itálie, kde nejprve posílil Udinese Calcio. Úvodní sezónu zvládl na jedničku, posléze jej ovšem výrazně limitovaly vleklé zdravotní komplikace. Na jaře si odkroutil hostování za Lecce, podzim zatím tráví v barvách konkurenční Verony. Tam pětadvacetiletý fotbalista herně pookřál a podle portálu transfermarkt.com zaslouženě obhájil tržní cenovku o hodnotě osmi milionů eur. Pokud ovšem Verona využije opci, zaplatí za rok Calciu ještě o dva miliony více.

2. místo – Jakub Jankto

Začínal v mládežnických kategoriích pražské Slavie, ještě jako chlapec ovšem vyslyšel vábení ciziny a záhy uskutečnil senzační přestup do italského klubu Udinese Calcio. Po dvou vesměs povedených sezónách mezi tamními dospělými, které okořenil nemalou porcí branek a gólových asistencí, se novým domovem Jakuba Jankta stala konkurenční Sampdoria. Ačkoli na nové adrese zatím nedosahuje svých dřívějších statistik, důvěře trenéra se vzhledem k počtu odehraných minut nepochybně těší. Pravidelně navíc nastupuju také v reprezentačním dresu, patří ke klíčovým postavám Jaroslava Šilhavého. Server transfermarkt.com mu proto přiřkl tržní hodnotu ve výši 9,50 milionu eur.

1. místo – Tomáš Souček

Králem českých záložníků v zahraničních soutěžích se naprosto jednoznačně stává Tomáš Souček. Pětadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu prožil pohádkové angažmá v pražské Slavii, jíž výrazně pomohl ke třem mistrovským titulům. Jelikož skvělé výkony podával také coby tuzemský reprezentant, zaslouženě na sebe upoutal pozornost klubů z ciziny. S nabídkou hostování a následné opce uspěl anglický West Ham United FC, který opačným směrem poslal rekordních 521 milionů korun a ani zpětně by si nákladnou investici vzhledem k fotbalistovým obrovským kvalitám rozhodně nerozmyslel. Tržní hodnota sympatického sportovce se údajně stále pohybuje kolem dvaceti milionů eur, reálně by však jeho potenciální přestup vydělal mnohem více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *