02/03/2024

Když si prohlížíte obsah své peněženky, možná jen přehlížíte obyčejné mince a bankovky. Ale víte, že mezi nimi může být skrytý malý poklad? Zdánlivě běžné koruny mohou mít nečekanou sběratelskou hodnotu. V tomto článku vám ukážeme, jak odhalit vzácné peníze, které stále platí, a možná je právě držíte v ruce.

Vzácné desetikoruny: Malý poklad v peněžence

Začněme desetikorunami. Víte, že některé z nich jsou mnohem cennější než jejich nominální hodnota? Například desetikoruna z roku 1993, známá jako “malé Kč”, je skutečným raritním kouskem. Její cena se může vyšplhat až na stovky tisíc, v závislosti na zachovalosti. Tyto mince jsou vzácné kvůli omezenému počtu dochovaných kusů.

Ale pozor, ne všechny desetikoruny jsou vzácné. Například mileniální desetikoruny a dvacetikoruny z roku 2000, přestože mají jiný design, jsou běžné a nemají vysokou sběratelskou hodnotu. Zajímavostí je desetikoruna s motivem brněnské dominanty Petrova z téhož roku, jejíž hodnota může dosáhnout až deset tisíc korun ve stavu UNC.

Mince Specimen: Vzácnost s jasným označením

Dalším zajímavým případem jsou mince s nápisem SPECIMEN z roku 1993. Tyto mince, určené původně pro centrální banky, jsou extrémně vzácné s počtem pouhých 125 kusů. Jejich hodnota může dosáhnout až milionu a půl v perfektním stavu.

Padesátikoruny: Skrytý poklad

Ani padesátikoruny nepřehlížejte. Tyto mince mohou mít vyšší cenu, než byste očekávali, a v některých případech mohou násobně překročit svou nominální hodnotu.

Foto: Shutterstock

Bankovky s chybami: Vzácné chyby tisku

Bankovky mohou být také skrytými poklady, zvláště ty s tiskovými chybami. Například dvousetkoruna s ochranným proužkem s textem “République du Zaïre” z roku 1993 je vzácným sběratelským kouskem. Podobně bankovky série E dvoutisícovek mohou mít hodnotu až několikanásobku jejich nominální hodnoty.

Co dělá mince vzácnou

Klíčem k identifikaci vzácných mincí a bankovek je porozumění tomu, co z nich dělá unikátní. Statistiky ČNB mohou být užitečným nástrojem pro určení vzácnosti mincí podle počtu vyražených kusů v daném roce. Méně vyrobených mincí obvykle znamená vyšší sběratelskou hodnotu.

Tento článek vám poskytl nahlédnutí do světa vzácných peněz, které mohou být skryté právě ve vaší peněžence. Poznávání těchto pokladů může být nejen zajímavé, ale také finančně výhodné. Příště, když budete mít v ruce minci nebo bankovku, podívejte se na ni pozorněji – možná právě držíte malý poklad.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kurzy, burda-auction, CNB

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x