16/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Příběh fotbalisty Tomáše Petráška je jako vystřižený z laciného filmu. Podceňovaný chlapec, o kterého české kluby nestály a proto kariéru budoval v sousedním Polsku, obdržel reprezentační pozvánku.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Příběh českého fotbalového obránce Tomáše Petráška je jako vystřižený z laciného filmu béčkové kategorie. Podceňovaný chlapec, kterého tuzemské kluby dlouhodobě opomíjely, to chtěl v pouhých třiadvaceti letech definitivně zabalit. Poslední zbytky energie vložil do třetiligového polského angažmá a mnozí experti věštili, že si tímto nepochopitelným krokem podepsal ortel. Rodák z Rychnova nad Kněžnou pořádně zariskoval, s odstupem času ale rozhodně nelituje a konečně také sklízí sladké plody své tvrdé práce. Vedení klubu Raków Częstochowa jej právem považuje za hlavního strůjce nebývalého rozkvětu, výkony si navíc krátce před třicítkou řekl o svou první reprezentační pozvánku. Zdá se vám to snad až příliš neuvěřitelné? I taková zákoutí fotbal skrývá.

Plácání se v nižších soutěžích a minimální naděje na zlepšení situace

Nefalšovaná fotbalová pohádka Tomáše Petráška se začala psát roku 2007, kdy coby rodák z nedalekého Rychnova nad Kněžnou posílil mládež Hradce Králové. Protože už tehdy dosahoval nadstandardní výšky a při vzdušných soubojích o míče neměl konkurenci, trenér jej logicky postavil do středu obrany. Tam se vytáhlý chlapec dokonale zabydlel, když však přišel čas opustit juniorské kategorie a zamířit mezi dospělé, příležitost bohužel nepřišla. Fotbalista se namísto sbírání cenných prvoligových zkušeností potácel od jednoho hostování ke druhému, nikde se dlouho neohřál a pokaždé navíc kopal jen nižší úroveň.

V pouhých třiadvacet letech se neubránil pocitu, že jeho kariéra profesionálního sportovce nejspíš spěje k předčasnému finále. Černé myšlenky ale nakonec smetl ze stolu, čehož dnes určitě nelituje. Díky ročnímu angažmá v druholigovém Žižkově upoutal pozornost polského klubu Raków Częstochowa, který tehdy hrával “jen” třetí nejvyšší soutěž. Ačkoli Petráška mnozí odrazovali, on líbivým slovům o budování nové značky kolem jeho osoby jednoduše neodolal. A dobře udělal. Předložený scénář se totiž do slova a do písmene odehrál.

Z třetí nejvyšší soutěže mezi polskou elitu, za zatáčkou navíc číhá reprezentace

Od roku 2016 prošel Raków Częstochowa rozsáhlým vývojem. Nejprve se rozloučil s třetí ligou, posléze opustil i tu druhou a nyní už pravidelně nastupuje v tamní Ekstraklase. Minulou sezónu zakončil ve středu tabulky, letošní podzim se zatím vyvíjí nad očekávání dobře. Klub po pěti odehraných kolech hájí průběžnou druhou příčku a právě Tomáš Petrášek má na nečekaném úspěchu lví podíl. Perfektně zvládá plnit defenzivní úkoly, navzdory tomu je ale také velice produktivní. Dohromady už se střelecky podepsal pod sedmadvaceti brankami. Obličej úřadujícího kapitána nesmí postrádat žádná video pozvánka k dalšímu zápasu, fanoušci jej považují za klubovou modlu.

Ačkoli se Petrášek na území sousedního Polska opravdu činí, doma byl zatím trestuhodně opomíjen. První reprezentační pozvánka nicméně k rukám osmadvacetiletého obránce přeci jen doputovala. Pod vedením Jaroslava Šilhavého může během měsíce října naskočit proti Kypru, Izraeli nebo Skotsku. Zvládne se “na stará kolena” popasovat s rolí nováčka a dostojí pověsti, která jej poslední roky provází? Uvidíme, každopádně mu ale upřímně držíme pěsti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *