19/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Českou nejvyšší fotbalovou soutěž už dávno nehrají pouze našinci. V jednotlivých klubech naleznete poměrně štědrou porci cizinců. Své zástupce u nás má dokonce i proslulé Pobřeží slonoviny.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pobřeží slonoviny se nachází na pobřeží Guinejského zálivu a většina lidí si tento africký stát spojuje především s fotbalem. Bývalá francouzská kolonie se pyšní řadou hvězdných odchovanců, mezi které se řadí například zkušení veteráni Didier Drogba, Emmanuel Eboué, Yaya Touré, Kolo Touré, zesnulý Cheick Tioté, Gervinho či Salomon Kalou. Nastupující generace si ve světě rovněž buduje silnou pozici, několik šikovných fotbalistů dokonce aktuálně působí na území Česka. Kdo u nás nahradil Bonyho Wilfrieda či Simona Deliho? Na to se záhy podíváme.

Mohamed Tijani

Třiadvacetiletý fotbalový obránce Mohamed Tijani pochází z nádherného města Abidžan, které je zároveň oblíbenou turistickou destinací. Vytáhlý stoper nastartoval kariéru v tamní mládežnické přípravce, ještě jako mladík nicméně odešel do španělského klubu Rayo Vallecano. Během čtyř let nasbíral cenné zkušenosti, které později zužitkoval v České republice. Jednu sezónu strávil ve Vyškově, loni jej odkoupila druholigová Jihlava a během zimní přestávky raketový vzestup dokonal přesunem do Slavie. Tam nejprve hostoval a přestože odehrál jen minimum zápasů, klub překvapivě využil opci. Na luxusní adrese se však Tijani dlouho neohřál, sezónu 2020/2021 po vzoru několika dalších spoluhráčů započal hostováním v libereckém Slovanu.

Ibrahim Benjamin Traoré

Africký záložník Ibrahim Benjamin Traoré se před lety nechal inspirovat fantastickým příběhem krajana Bonyho Wilfrieda, který z klubu AC Sparta Praha pronikl až do slavné Premier League a v barvách Citizens přispěl k zisku anglického ligového titulu. Jednatřicetiletý rodák z Abidžanu začínal v Táborsku, odkud se přesunul do Zlína. Žlutá barva mu evidentně svědčila, díky kvalitním výkonům ostatně zaujal vedení pražské Slavie. Ta v roce 2018 bojovala s rozsáhlou marodkou a potřebovala razantně doplnit kádr. Hostování urostlého fotbalisty se později proměnilo v přestup. Pod trenérem Jindřichem Trpišovským dostává dostatek prostoru na domácí i evropské scéně, tudíž je se současným vyústěním kariéry nadmíru spokojený.

Adriel Ba Loua

Přibližně v polovině roku 2018 zahájil talentovaný krajní záložník Adriel Ba Loua hostování uvnitř prvoligové Karviné a protože prakticky okamžitě zaujal, vedení klubu jej následně odkoupilo. Během sezóny 2019/2020 se mladík rozehrál do skvělé formy, dokonce platil za jednoho z nejlepších nahrávačů celé soutěže (titul krále gólových přihrávek mu na poslední chvíli vyfoukl Nicolae Stanciu). Mimořádnými výkony si hlasitě řekl o zajímavější angažmá, které na sebe nenechalo dlouho čekat. Čtyřiadvacetiletého šikulu podepsala FC Viktoria Plzeň a o správnosti svého rozhodnutí se přesvědčila hned v rámci úvodního zápasu nového ročníku proti Opavě. Střídající Ba Loua se totiž zapsal mezi střelce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *