20/04/2024

"File:Jakub Brabec, Czech Rp.-Montenegro EURO 2020 QR 10-06-2019.jpg" by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Reprezentační pauza přichází v pravou chvíli. FC Viktoria Plzeň nezvládla boj o Ligu mistrů ani zápas s Libercem, jemuž výhru darovala vlastními chybami. Zejména kapitán Jakub Brabec neměl svůj den.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

FC Viktoria Plzeň schytala další obrovskou facku a nadcházející reprezentační přestávku proto nejspíš vnímá jako vysvobození z herní mizérie, jíž odstartovala středeční porážka na půdě nizozemského Alkmaaru. Svěřenci Adriána Guľy sahali po senzaci znamenající postup do další fáze prestižní Ligy mistrů, nakonec se však domů vraceli s prázdnou. Během nedělního střetnutí s libereckým Slovanem se na trávníku zcela jednoznačně projevily dozvuky onoho zbytečného nezdaru, zejména prvních patnáct minut bylo ze strany hostí učiněnou tragédií. Trenér po zápase hovořil o narušené psychice a nutnosti přistoupit ke změnám. Ty se možná dotknou i současného držitele kapitánské pásky Jakuba Brabce, který v obou duelech naprosto selhal.

Nejdříve vyřazení z milionářské soutěže, pak ostuda doma

Dostat trenér Adrián Guľa do ruky stroj času na jednorázové použití, určitě by rafičky bez váhání otočil o pět dnů zpátky a zabil tak dvě mouchy jednou ranou. V prvé řadě by se díky této jednoduché fintě nepochybně lépe připravil na středeční předkolo Ligy mistrů, kde jeho svěřence od postupu přes nizozemský Alkmaar dělila necelá minuta. Dále by určitě přehodnotil některá svá rozhodnutí před ligovým duelem proti libereckému Slovanu, které skončilo ostudnou porážkou.

Ke zdolání favorita stačilo fotbalistům z podještědského klubu úvodních patnáct minut, během nichž zvládli nastřílet tři branky. Před koncem prvního dějství sice Aleš Čermák korigoval výsledek proměněnou penaltou, nicméně po změně stran už se ze vstřeleného gólu radovali jenom domácí. Navíc si vytvořili tolik zajímavých příležitostí, že se demolice Plzeňanů rozhodně nemusela zabrzdit za stavu 4:1.

Slovenský lodivod ve službách západočeského mužstva byl vývojem zápasu zcela evidentně zaskočený. Proto se s prvním střídáním ostatně vytasil už před přestávkou a dalšího žolíka vytáhl hned ze začátku dějství druhého. Ani snaha o oživení hry však kýžený výsledek nepřinesla. Hráči v červenomodrých dresech postrádali rychlost, myšlenku, agresivitu, sebevědomí, týmovost a vítěznou mentalitu, bez níž se nepříznivému vývoji vzdoruje jen velmi obtížně. Všechny tyto ingredience, které dohromady tvoří recept na úspěch, se jaksi vytratily společně s vidinou postupu do základní skupiny milionářské soutěže.

Reprezentační přestávka přišla v pravou chvíli

Vedení klubu FC Viktoria Plzeň využije reprezentační přestávku k analýze všeho, co se za poslední týden odehrálo. Trenér Adrián Guľa v rámci nedělního rozhovoru po prohraném zápase ostatně naznačil, že s nadřízenými hodlá probrat veškeré detaily a najít rozumné východisko. Nevyloučil přitom ani změny v sestavě, byť žádné divoké přestupy se vzhledem k neúčasti v Lize mistrů a tudíž ztrátě velkého množství peněz neočekávají. Západočeši zkrátka musejí pracovat s kádrem, který mají momentálně k dispozici.

Kdo by pak mohl teoreticky přijít o teplé místečko v základní sestavě Plzně? Fanoušci prostřednictvím internetových diskuzí nejvíce propírají jméno Jakuba Brabce. Osmadvacetiletému kapitánovi a také několikanásobnému reprezentantovi České republiky se poslední dva zápasy absolutně nevyvedly. Na půdě Alkmaaru předvedl několik hrubých chyb a nabízel tak soupeři laciné šance skórovat. Ve středu jej od potíží ještě zachránili špatné povětrnostní podmínky, během nedělního klání už ale Liberec trestal – a rovnou dvakrát. To by se lídrovi defenzivních valů stávat nemělo.