23/04/2024

By Светлана Бекетова - soccer.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56384811 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha prošla během letní přestupové pauzy zásadními změnami. Tradiční klub opustila řada hráčů a většina z nich si prakticky okamžitě našla nová angažmá. Najdou ale bohužel také výjimky.
By Светлана Бекетова – soccer.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Do nového ročníku vstoupila AC Sparta Praha ve značně pozměněném složení. Kádr sice během letní přestupové pauzy doplnila hned několika kvalitními hráči, na druhou ovšem zažila také velká či vymodlená loučení. Fotbalisté jako Guélor Kanga, Tal Ben Chaim, Zinedin Mustedanagić či Vojtěch Vorel si prakticky okamžitě dohodli nová angažmá. Najdou se ale bohužel také výjimky.

Semih Kaya

Přibližně v polovině července ukončilo vedení klubu AC Sparta Praha trápení jedné ze svých nejhorších investic v novodobé historii. Devětadvacetiletý turecký obránce Semih Kaya před třemi lety přicházel s pověstí perfektního hráče, lídra defenzivních valů. Zaujímal dokonce přední příčky v seznamu vytoužených posil tehdejšího kouče Andrea Stramaccioniho. Bohužel však přehnaná očekávání nenaplnil ani z poloviny. V české lize odehrál jen osmadvacet ostrých zápasů, o kvalitě jeho výkonů bychom navíc mohli dlouze polemizovat. Na konci sezóny 2019/2020 fotbalistovi vypršela smlouva a novou mu sportovní ředitel Tomáš Rosický pochopitelně nenabídl. Kdysi opěvovaný stoper je nyní stále bez angažmá a vyhlídky nemá příliš růžové. Údajně už o něj totiž nestojí ani mateřský Galatasaray Istanbul.

Georges Mandjeck

Pražská Sparta se během jednoho dne zbavila hned dvou ohromných zátěží klubové pokladny. Společně s výše zmíněným tureckým obráncem totiž definitivně odešel i Georges Mandjeck. Jednatřicetiletému kamerunskému záložníkovi vypršela hráčská smlouva a přestože zákulisní zdroje do poslední chvíle tvrdily, že dojde k prodloužení spolupráce, nestalo se tak. Fotbalista s opravdu zajímavým a rozsáhlým životopisem, který čítá zastávky jako VfB Stuttgart, 1. FC Kaiserslautern, Stade Rennais FC, AJ Auxerre či FC Méty, během letenského angažmá spíše zklamal a většinu času strávil na hostování. V rudém dresu dohromady odehrál pouze šestadvacet ligových zápasů. Od poloviny června se řadí mezi volné hráče, kolem nichž se příliš zájemců nemotá.

Costa Nhamoinesu

Čtyřiatřicetiletý Costa Nhamoinesu vyrůstal v zimbabwském ghettu a přestože fotbal miloval už jako malý chlapec, cestu ke kariéře profesionálního sportovce logicky lemovalo značné množství překážek. První důležité roky učinil v rodné zemi, kde kopal za vesměs neznámé kluby jako Conplant FC, AmaZulu, Masvingo United či Darryn Textiles Africa United. Šikovný obránce se ale i přes výrazně ztížené podmínky prokousal do Evropy, celkem pět let strávil v polské lize a nakonec roku 2013 podepsal na Spartě. Od té doby stabilně platil za jednoho z klíčových mužů letenské sestavy. Domácí fanoušci jej pro zápal a pracovitost naprosto zbožňovali, příznivcům soupeřů naopak často přidělával vrásky na čele kvůli přílišné agresivitě. V barvách pražského celku zanechal výraznou stopu, postupem času však ztrácel půdu pod nohama a s úderem letošního července s ním letenští neprodloužili smlouvu. Nové angažmá zatím stále hledá.

Martin Frýdek

Osmadvacetiletý Martin Frýdek si během letitého spojení s pražskou Spartou vyzkoušel snad všechny myslitelné role. Nejprve prošel tamní mládežnickou základnou, později krátce nastupoval za B-tým a nakonec zakotvil mezi klubovou elitou. Poměrně nedávno zastával roli letenského kapitána a navzdory nevoli některých fanoušků se pozice v základní sestavě držel zuby nehty. Když do zápasu náhodou naskočil až coby střídající hráč, platil za důležitého žolíka, který si poradí prakticky na jakémkoli herním postu. S výjimkou ročního hostování ve slovenském klubu SK Senica či dvouleté anabáze u libereckého Slovanu ani jednou neměnil dres. To se ale nejspíš brzy změní, koncem letošního července se stal volným hráčem. Soupisku žádného týmu však zatím nedoplnil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *