23/05/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83160555 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha zahodila splíny z minulosti a do nového ročníku Fortuna ligy vlétla jako neřízená střela. Přestože většinu letenských hráčů zastihl úvod sezóny v dobrém rozmaru, někteří vyčnívali.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha definitivně zahodila splíny z minulosti a do nového ročníku Fortuna ligy vlétla jako nikým neřízená střela, která touží po úspěších. Svěřenci Václava Jílka sebejistě přemohli oba přiřčené soupeře a nadcházející reprezentační přestávku přečkají na druhém místě průběžné tabulky. Přestože drtivou většinu letenských hráčů zastihl úvod sezóny ve velmi dobrém rozmaru, někteří členové kádru přeci jen vyčnívali. Záhy se dozvíte, o kom je konkrétně řeč.

Bořek Dočkal

Gabonský záložník Guélor Kanga byl po dobu dvou let jednoznačným lídrem letenských statistik, takže když v průběhu letní přestupové pauzy odmítl prodloužit smlouvu a zamířil zpátky do klubu FK Crvena zvezda, logicky vyvstávala otázka, zda-lil jej Václav Jílek dokáže efektivně nahradit. Adeptů se dle názoru hlavního kouče nabízelo hned několik, fanoušky ale stejně zachvátila vcelku logická vlna skepse. Úvodní zápasy nové sezóny ovšem naznačují, že odchod dosavadního krále produktivity tým nijak zvlášť nepoznamenal. Roli tahouna totiž převzal jednatřicetiletý Bořek Dočkal. Reprezentační záložník se na jaře vrátil po dlouhém zranění, výkonnostně však zůstal poněkud za očekáváním. Podzim mu ale evidentně svědčí, zatím má na kontě dva góly a spoustu skvěle rozdaných balónů.

Adam Hložek

Talentovaný Adam Hložek se začátkem ročníku 2020/2021 konečně přesunul na hrot, kde od něj trenér Václav Kotal očekával především štědrý gólový příspěvek. Ačkoli rodák z Ivančic zatím pálí slepými a pozornost si nejen v rámci klubové tabulky střelců kradou jiní, rozhodně není jen hráčem do počtu. Osmnáctiletý útočník, kolem něhož se během letní přestupové pauzy motala řada zahraničních celků, si totiž přisvojil roli nahrávače. Dosud má na kontě dvě gólové asistence, jimiž spoluhráčům připravil ideální střeleckou pozici. Snaží se hrát týmově a nemyslet jenom na sebe, díky čemuž už dříve dostával příležitost namísto sobeckých individualit.

Lukáš Juliš

Věčné optimisty, kteří před startem sezóny důvěřovali všeobecně zatracovanému útočníkovi Lukáši Julišovi, bychom spočítali na prstech jedné ruky. Pětadvacetiletý rodák z Chrudimi ovšem dokázal, že jeho individuální statistiky během jarního hostování ve službách olomoucké Sigmy nebyly pouhou náhodou, nýbrž dlouhodobým trendem. Několikanásobný mládežnický reprezentant se po návratu na Letnou rozehrál do skvělé formy, jíž potvrdil třemi přesnými zásahy ve dvou soutěžních zápasech. Trenér Václav Kotal si přínos někdejšího “lvíčete” nemůže vynachválit. Pozitivně hodnotí zejména fakt, že Juliš zvládne proměnit drtivou většinu svých gólových příležitostí.

Ondřej Čelůstka

AC Sparta Praha v posledních letech hřešila zejména na nestabilní a často chybující defenzivu, která zavinila několik zbytečných branek. To se částečně změnilo už v průběhu jarní fáze minulého ročníku a definitivní obrat k lepšímu nastal s letním příchodem jednatřicetiletého Ondřeje Čelůstky. Reprezentační stoper se zkušenostmi s Anglie, Německa, Itálie a Turecka rozdává mladším spoluhráčům úkoly a ti mu bez odmlouvání naslouchají. Skvěle zvládá osobní i rychlostní souboje, navíc dokáže konstruktivně rozehrát směrem dopředu. Odchovanec zlínské fotbalové školy je přesně tím typem zkušeného beka, jehož Pražané dlouhá léta postrádali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *