24/06/2024

"File:Manchester United v Zorya Luhansk, September 2016 (07) - Paul Pogba (edited).jpg" by Photo by Ardfern Cropped and retouched by Danyele is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zapomenout a vstoupit do sezóny s čistým štítem. Tak znělo heslo, že sám sobě naordinoval Manchester United FC. Jak ovšem naznačil úvodní zápas Premier League, oprostit se od minulosti není jen tak.

Zapomenout a vstoupit do nové sezóny s čistým štítem. Tak znělo heslo, které sám sobě naordinoval slavný Manchester United FC. Jak ovšem naznačil úvodní zápas, oprostit se od minulosti není vůbec jednoduché. Hvězdami nabitý kádr si v domácím prostředím nedokázal poradit s Crystal Palace, tedy klubem, který minulý ročník anglické Premier League zakončil na čtrnácté příčce. Co udělá tato obrovská facka s psychikou svěřenců Oleho Gunnara Solskjaera a mají snad fanoušci očekávat obdobný scénář, jehož se dočkali loni?

Fotbalisté United ztratili body, které v závěru ročníku budou chybět

Ačkoli staré karbanické pořekadlo praví, že první vyhrání z kapsy vyhání, jackpot v loterii rozhodně nepředstavuje ani bodová ztráta. Své o tom vědí zástupci anglického Manchesteru United, kterým úvodní zápas nového ročníku Premier League přidělal nejednu vrásku. Osud se přitom snažil udělat i nemožné, aby (další) blamáži hvězdně obsazeného kádru zabránil. Jako soupeře mu určil nepříliš výrazný Crystal Palace, navíc poskytl výhodu domácího prostředí. Ani kombinace těchto dvou zásadních benefitů ale očividně nestačila.

Rudým ďáblům absolutně nesedl start, což snaživý protivník vycítil a následně potrestal. Skóre v průběhu sedmé minuty otevřel hostující záložník Andros Townsend. Hra se posléze přelévala ze strany na stranu, oba celky zahodily několik vyložených šancí. Do druhého poločasu vstoupili fotbalisté United o něco aktivněji, 70. minuta však zatloukla další hřebíček do jejich pomyslné rakve. Po konzultaci s videem nařídil rozhodčí pokutový kop ve prospěch Orlů, kterého se ujal Jordan Ayew. David de Gea sice vystihl směr a předvedl znamenitý zákrok, kvůli postavení nohy mimo brankovou čáru se ovšem situace opakovala. Náhradní exekutor Wilfried Zaha už tváří v tvář španělskému strážci svatyně nezaváhal. Deset minut před koncem oživil naděje domácích střídající záložník Donny van de Beek, snažení třiadvacetileté letní posily však definitivně zazdil dvojnásobný střelec Wilfried Zaha.

Trenér Solskjaer hovořil o budíčku, který přišel v pravou chvíli

Bezprostředně po závěrečném hvizdu se v očích fotbalistů Manchesteru United FC odráželo nemilé překvapení v kombinaci s obrovským zklamáním. Není se ostatně čemu divit. Novou sezónou chtěli učinit tlustou čáru za všemi těmi zpackanými roky a bolestnými porážkami, navázat na úspěšné tažení po koronavirové přestávce. Trenér Ole Gunnar Solskjaer jen těžko hledal důvody, proč k nepochopitelnému zkratu jeho svěřenců došlo. Výkon prý částečně ovlivnila zkrácená letní příprava, což ovšem nechtěl používat jako obhajobu výsledku nebo obranný štít před otázkami novinářů.

Zápas s Crystal Palace každopádně odhalil slabiny, na nichž je potřeba akutně zapracovat. Domácím chyběla rychlost, zodpovědnost, produktivita i síla. Papírově ideální sestava jednoduše postrádala vítěznou mentalitu, bez které boj o titul mistra nepřipadá v úvahu. Televizní expert Gary Neville “vyzdvihl” především práci obranné dvojice. Vysloužilá legenda rudých ďáblů míní, že Maguire ani Lindelöf absolutně nezvládají tempo a schází jim pohyb, což zákonitě vede k četnějším potížím před vlastní brankou.

Chelsea před novým ročníkem posílila, Liverpool rovněž. Manchester United se teď kvalitativně bohužel vzdaluje špičce, nachází útočiště někde mezi průměrnými kluby ve středu tabulky. A to rozhodně není dobré. Hráči se musejí probudit, času mají ostatně ještě dost. Každá další ztráta však jen výrazně prohloubí příkopy, které už takhle dosahují závratné šíře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *