02/03/2024

Během příštího roku zvýší obchodní řetězce ceny o 5 až 10 %. Dle ministrů však pro takový krok není žádný důvod a ministr zemědělství bude situaci řešit se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Setkávání a vyjádření

Kvůli situaci se sešli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a šéf ÚOHS Petr Mlsna. Výborný se přitom už setkal se zástupci řetězců i prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou. Právě ten plánované zdražování avizoval. Dle ministra dopravy Martina Kupky z ODS však k takovému růstu není žádný důvod.

To uvedl i v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. „Pokud někde došlo ke společnému oznámení růstu cen, postihovaly to antimonopolní úřady,“ uvedl. „Osm řetězců v oblasti zásobování potravin zaujímá na devadesát procent trhu. Pokud by tam byla nějaká dohoda, že oznámí nárůst bez důvodně, opravdu to může znamenat porušení některých zákonů,“ doplnil v pořadu.

Nemohou za to energie

Europoslanec za TOP09 Jiří Pospíšil k věci uvedl, že podle expertů nestojí za plánem růst cen energií. A jestli situaci nezvládá korigovat antimonopolní úřad, stojí za to uvažovat o jeho reformě. Ten kritizovala i ekonomka Jane Matesová, protože podle ní nedohlíží na konkurenci na trhu dostatečně. „Horší je, že antimonopolní úřad odmítá i teď chápat svůj účel existence,“ uvedla.

Madeta i další

Zdražení oznámila největší česká mlékárna Madeta. Ředitel Milan Teplý uvedl, že podíl má růst cen energií i pohonných hmot. Z toho důvodu plánují zdražit o 3-5 %. Dle Prouzy potravináři obecně argumentu růstem cen energií, dopravy (mýtným) nebo náklady na práci. Měnily se totiž podmínky dohod o provedení práce.

Zmínil také vyšší daně z nemovitosti a příjmu, které přinese vládní konsolidační balíček. „Jestli bude vláda zvedat firmám náklady, logicky se to musí projevit v tom, že potravináři to promítnou do koncových cen,“ zdůraznil Prouza. Jak ale podotkl Výborný, zástupci obchodníků mu neodpověděli na důvod výrazně vyšších cen než v Polsku.

Foto: Freepik

Převezená vláda

„Obchodní řetězce si z vlády včetně premiéra udělaly dobrý den.“ Není pochyb o tom, že ji převezly. Sama vláda by si však neměla „chladit žáhu“ hrozbami pokut, jak to v televizi ukázal Martin Kupka. Signalizuje to totiž nejen jakousi zoufalost, je to navíc dětinské a dosti krátkozraké.

„Krátkozraké, protože legislativní páky na potravináře jsou diskutabilní. Jakmile po nich navíc bude vláda pátrat, je otázka, proč to neudělal už dávno a nechala situaci takto eskalovat,“ uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Polské a české srovnání

Od růstu cen energií a dalších nákladů jezdí našinci nakupovat do Polska, hlavně drogerii, potraviny, alkohol a tabák. Když se do českých obchodů podívali polští reportéři, spadla jim čelist. „Už se nedivíme, že jezdí pořád nakupovat k nám, udělali bychom to samé,“ shrnuli své bádání.

Foto: Freepik, zdroj: HN, UOHS

Subscribe
Upozornit na

8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
jiri
2 měsíců před

Jsem první, takže to řeknu takto, do supermarketů už nechodím. Když není člověk náročný a pohodlný najde si cestu k potravinám u jiných prodejců. Je to i zábava poznávám nové tváře, dostávám nové tipy, a povětšinou se prodejci farmáři chovají uctivě a pohodově…. Chleba ve vsi, o tom si lidové pekárny mohou nechat jen zdát ve snách jak je kvalitní, maso z vlastní porážky, sýry na farmě, okopaniny z další farmy, na zahradě jen co jde rovnou do trouby nebo na pánev. Jde to, jen se pro to člověk nejdřív má rozhodnout. Je to báječný život. Pivko jen z minipivovarů atd. atd. atd.

ivan
2 měsíců před

Kecy,kecy,kecy, cely Penny Market, cely mesiac potichu navysovali ceny (hlavne pecivo a vsetko kolem neho) a terau budu delat hrdiny,…kontroly na ne, potavirat jim zivnosti, a hlavne lidi az nejsou ovce a nekupujou vse co jim padne do oci….

FMach
2 měsíců před

4etl jsem, že příští rok bude inflace od počátku nízká a klesne proti roku 2023. Ejhle a ona to není pravda ? Jo máme co naši politici chtěli, řetězce si dělají co chtějí, je to přeci trh co to má zařídit, takhle mluvil Klaus a jeho další pohůnci. Dnes trh zajišťuje nejvyšší zdražování a nejvyšší inflaci a opět jsme premianty a tentokráte díky absolutnímu krachu politiků ! Jo oni si budou přidávat a to tolik, že z hlediska cen to bude u nich deflace. Občané jak dlouho si to necháme líbit. Vždy když je u moci ODS se děje toto okrádání občanů ve velkém a přesvědčují nás , že je to pro naše dobro a najednou zjistíme, že zase přibylo mnoho miliardářů a že se krade na nejvyšších místech, ale nesmí se to vyšetřovat !! Demokracie horší jak za totáče ti se taky oháněli demokracií.

pavel
2 měsíců před

Sláva fialové bídě.Lidé probudte se.Hrr na ně.

Novák
2 měsíců před

Jde to opravdu velice rychle vyřešit, ale to až příští vláda. Dnešní ví ihned, kdo za to může a přesně ví jak to nejde. A tohle měla dopředu připravené v tom avizovaném šuplíku a podle toho řeší veškeré problémy. Jen Fiala přidal ty své vysílané signály.

mira
2 měsíců před

zdražuje se,protože češi si to nechají líbit,,jsme hloupý národ a prto s námi každý cvičí,,,ale dobře nám tak,,,s bandou debilů se nikdo bavit nebude..tak at trpíme,,,já nakuouju v německu a když už musím u nás,raději si zajedu na dědinu,kde mají stejné zboží jako všude jinde,ale za daleko jiné peníze,,,mnohdy od místních zemědělců,tudíž kvalitnější,,

Laďoš
2 měsíců před

Obchody v Česku oznámily velké zdražování od ledna 2024. Přijde trest, oznámil ministr————————————-
…po dlouhé době s panem ministrem souhlasím. Sice ten trest měl přijít už dávno, ale když si o to koledujete, tak dávám bolševikovi (aj čo to táram – vládě) rok, maximálně dva! A po volbách k Turkovi (jako závozníci – blíže Vesničko má středisková).to snad s vašimi schopnosti po zaučení možná taky zvládnete. A pokud vyklopíte rudl, tak to se nic moc neděje. Strhnou vám to z platu a rozpočet ani ti, co vás živí, tolik neutrpí.
Čest vaší práci!

Miroslava
2 měsíců před

ať se jdou už bodnout! Vláda by jim měla zrušit licenci, oni by si to rozmysleli! Lidský hyenismus…..hnus.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x