19/07/2024

Během příštího roku zvýší obchodní řetězce ceny o 5 až 10 %. Dle ministrů však pro takový krok není žádný důvod a ministr zemědělství bude situaci řešit se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Setkávání a vyjádření

Kvůli situaci se sešli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a šéf ÚOHS Petr Mlsna. Výborný se přitom už setkal se zástupci řetězců i prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou. Právě ten plánované zdražování avizoval. Dle ministra dopravy Martina Kupky z ODS však k takovému růstu není žádný důvod.

To uvedl i v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. „Pokud někde došlo ke společnému oznámení růstu cen, postihovaly to antimonopolní úřady,“ uvedl. „Osm řetězců v oblasti zásobování potravin zaujímá na devadesát procent trhu. Pokud by tam byla nějaká dohoda, že oznámí nárůst bez důvodně, opravdu to může znamenat porušení některých zákonů,“ doplnil v pořadu.

Nemohou za to energie

Europoslanec za TOP09 Jiří Pospíšil k věci uvedl, že podle expertů nestojí za plánem růst cen energií. A jestli situaci nezvládá korigovat antimonopolní úřad, stojí za to uvažovat o jeho reformě. Ten kritizovala i ekonomka Jane Matesová, protože podle ní nedohlíží na konkurenci na trhu dostatečně. „Horší je, že antimonopolní úřad odmítá i teď chápat svůj účel existence,“ uvedla.

Madeta i další

Zdražení oznámila největší česká mlékárna Madeta. Ředitel Milan Teplý uvedl, že podíl má růst cen energií i pohonných hmot. Z toho důvodu plánují zdražit o 3-5 %. Dle Prouzy potravináři obecně argumentu růstem cen energií, dopravy (mýtným) nebo náklady na práci. Měnily se totiž podmínky dohod o provedení práce.

Zmínil také vyšší daně z nemovitosti a příjmu, které přinese vládní konsolidační balíček. „Jestli bude vláda zvedat firmám náklady, logicky se to musí projevit v tom, že potravináři to promítnou do koncových cen,“ zdůraznil Prouza. Jak ale podotkl Výborný, zástupci obchodníků mu neodpověděli na důvod výrazně vyšších cen než v Polsku.

Foto: Freepik

Převezená vláda

„Obchodní řetězce si z vlády včetně premiéra udělaly dobrý den.“ Není pochyb o tom, že ji převezly. Sama vláda by si však neměla „chladit žáhu“ hrozbami pokut, jak to v televizi ukázal Martin Kupka. Signalizuje to totiž nejen jakousi zoufalost, je to navíc dětinské a dosti krátkozraké.

„Krátkozraké, protože legislativní páky na potravináře jsou diskutabilní. Jakmile po nich navíc bude vláda pátrat, je otázka, proč to neudělal už dávno a nechala situaci takto eskalovat,“ uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Polské a české srovnání

Od růstu cen energií a dalších nákladů jezdí našinci nakupovat do Polska, hlavně drogerii, potraviny, alkohol a tabák. Když se do českých obchodů podívali polští reportéři, spadla jim čelist. „Už se nedivíme, že jezdí pořád nakupovat k nám, udělali bychom to samé,“ shrnuli své bádání.

Foto: Freepik, zdroj: HN, UOHS

8 názorů u článku “Obchody v Česku oznámily velké zdražování od ledna 2024. Přijde trest, oznámil ministr

 1. Jsem první, takže to řeknu takto, do supermarketů už nechodím. Když není člověk náročný a pohodlný najde si cestu k potravinám u jiných prodejců. Je to i zábava poznávám nové tváře, dostávám nové tipy, a povětšinou se prodejci farmáři chovají uctivě a pohodově…. Chleba ve vsi, o tom si lidové pekárny mohou nechat jen zdát ve snách jak je kvalitní, maso z vlastní porážky, sýry na farmě, okopaniny z další farmy, na zahradě jen co jde rovnou do trouby nebo na pánev. Jde to, jen se pro to člověk nejdřív má rozhodnout. Je to báječný život. Pivko jen z minipivovarů atd. atd. atd.

 2. Kecy,kecy,kecy, cely Penny Market, cely mesiac potichu navysovali ceny (hlavne pecivo a vsetko kolem neho) a terau budu delat hrdiny,…kontroly na ne, potavirat jim zivnosti, a hlavne lidi az nejsou ovce a nekupujou vse co jim padne do oci….

 3. 4etl jsem, že příští rok bude inflace od počátku nízká a klesne proti roku 2023. Ejhle a ona to není pravda ? Jo máme co naši politici chtěli, řetězce si dělají co chtějí, je to přeci trh co to má zařídit, takhle mluvil Klaus a jeho další pohůnci. Dnes trh zajišťuje nejvyšší zdražování a nejvyšší inflaci a opět jsme premianty a tentokráte díky absolutnímu krachu politiků ! Jo oni si budou přidávat a to tolik, že z hlediska cen to bude u nich deflace. Občané jak dlouho si to necháme líbit. Vždy když je u moci ODS se děje toto okrádání občanů ve velkém a přesvědčují nás , že je to pro naše dobro a najednou zjistíme, že zase přibylo mnoho miliardářů a že se krade na nejvyšších místech, ale nesmí se to vyšetřovat !! Demokracie horší jak za totáče ti se taky oháněli demokracií.

 4. Jde to opravdu velice rychle vyřešit, ale to až příští vláda. Dnešní ví ihned, kdo za to může a přesně ví jak to nejde. A tohle měla dopředu připravené v tom avizovaném šuplíku a podle toho řeší veškeré problémy. Jen Fiala přidal ty své vysílané signály.

 5. zdražuje se,protože češi si to nechají líbit,,jsme hloupý národ a prto s námi každý cvičí,,,ale dobře nám tak,,,s bandou debilů se nikdo bavit nebude..tak at trpíme,,,já nakuouju v německu a když už musím u nás,raději si zajedu na dědinu,kde mají stejné zboží jako všude jinde,ale za daleko jiné peníze,,,mnohdy od místních zemědělců,tudíž kvalitnější,,

 6. Obchody v Česku oznámily velké zdražování od ledna 2024. Přijde trest, oznámil ministr————————————-
  …po dlouhé době s panem ministrem souhlasím. Sice ten trest měl přijít už dávno, ale když si o to koledujete, tak dávám bolševikovi (aj čo to táram – vládě) rok, maximálně dva! A po volbách k Turkovi (jako závozníci – blíže Vesničko má středisková).to snad s vašimi schopnosti po zaučení možná taky zvládnete. A pokud vyklopíte rudl, tak to se nic moc neděje. Strhnou vám to z platu a rozpočet ani ti, co vás živí, tolik neutrpí.
  Čest vaší práci!

 7. ať se jdou už bodnout! Vláda by jim měla zrušit licenci, oni by si to rozmysleli! Lidský hyenismus…..hnus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *