Poprvé v historii České republiky dochází k takto razantnímu kroku. Jistě, už dříve se zakázal prodej určitých kotlů, mimo jiné i klasických plynových, které nahradily ty kondenzační. Ještě nikdy však úředníci nehlídali, co za způsob vytápění doma vlastně používáte a zda to nejsou kotle spadající do platného zákazu.
Lidé si neví rady
Jde o velkou novinku, která se dotkla nebo dotkne stovek tisíc domácností. Ještě dnes má odhadem 150 tisíc domácností vytápění řešeno prostřednictvím kotle 1. nebo 2. emisní třídy. Jenže právě na ty se od 1. září 2024 vztahuje naprostý zákaz užívání. To znamená, že ho musíte demontovat a nahradit jiným zdrojem vytápění. Reálně v úvahu přichází prakticky jen kondenzační plynový kotel, jehož budoucnost je ale také nejistá, nebo tepelné čerpadlo. Toto vše řeší novela zákona o ovzduší, která začne tímto termínem platit.
“Nechápu, že to spustí zrovna teď. Nevíme, co platit dřív a teď nám ještě řeknou, že máme náš starý kotel, který spolehlivě funguje, vyhodit? Prý že si máme pořídit tepelné čerpadlo, ale tady místní odborník si klepal na čelo, že nám to dům stejně nevytopí. A že je to celé habaďura, protože elektřinu na čerpadla teď pořádně zdražili,” stěžuje si pan Jaroslav Mičuda z Kladna.
Velká a nejistá investice
Stát by si skutečně v ideálním případě představoval, aby lidé začali přecházet rovnou na tepelná čerpadla. Nabízí jim proto i zajímavé dotace, a to až do výše 100 tisíc korun. Jenže tepelné čerpadlo včetně instalace a úpravách na domě je podstatně dražší. Investice může dosahovat až 500 tisíc korun.
Pro domácnosti, které se dosud drží svých starých kotlů, je to naprosto nepředstavitelná částka. Podle všeho jde především o nízkopříjmové rodiny, které budou mít velký problém s jakoukoliv změnou a je poměrně pravděpodobné, že se k ní ani nemusí odhodlat a budou nadále topit nevyhovujícím kotlem. V takovém případě jim ale hrozí pokuta ve výši 50 tisíc korun, a to klidně i opakovaně.
Čtěte také: Velké omezení tepelných čerpadel. EU chystá nečekanou novinku
Je otázkou, jak tohle celé dopadne a zda tu stát nevytvoří akorát další tisíce lidí v pasti chudoby a s exekucemi na krku.
Foto: Shutterstock