13/04/2024

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Hokejový trenér Filip Pešán otevřeně kritizuje vládní nařízení. Ačkoli další rozvolnění restrikcí v oblasti sportu samozřejmě vítá, povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách považuje za hloupost.
Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Trenér české hokejové reprezentace Filip Pešán otevřeně kritizuje vládní nařízení. Ačkoli další rozvolnění koronavirových restrikcí v oblasti sportu pochopitelně vítá a osobně současného ministra zdravotnictví dlouhodobě prosil, aby dětem co nejdříve povolil návrat k nesmírně důležitým pohybovým aktivitám, povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách sportovišť považuje za hloupost. A není sám. Reklamace vůči pravidlu, které začne platit již tento čtvrtek, podává řada sportovních odvětví včetně některých provozovatelů fitness center. Jan Blatný nicméně trvá na svém původním rozhodnutí a nehodlá ustoupit, protože aerosol uvolňovaný při fyzických aktivitách prý nepochybně představuje velké riziko.

Děti potřebují trénovat a dýchat, žehrá reprezentační kouč

Česká republika se pomalu připravuje na částečné rozvolnění vládních opatření, která si kladla za cíl zpomalit šíření nebezpečného koronaviru a zabránit tak reálně hrozícímu přehlcení zdravotnického systému. Krátce před vánočními svátky dochází k plošnému otevírání všech obchodů a provozoven včetně restaurací nebo sportovních areálů. Zásadní povolení šroubů ale pochopitelně není zadarmo, každé z výše zmíněných míst musí dbát na striktní dodržování bezpečnostních pravidel, která současný ministr zdravotnictví Jan Blatný a jeho expertní tým považují za nezbytnost. Návštěvníci vnitřních sportovišť kupříkladu nesmějí odložit roušky ani během fyzického výkonu.

Kontroverzní rozhodnutí vlády sklidilo poměrně značné množství negativních reakcí. Mezi kritiky se zařadil dokonce i trenér české hokejové reprezentace Filip Pešán, který přitom covidová opatření doposud plně respektoval a mnohdy také propagoval. „Když jsem prosil o uvolnění a slíbil dodržování pravidel, nečekal jsem, že děti budou muset hrát hokej v rouškách. To je přece úplný nesmysl… To si budeme vestoje nahrávat, abychom se vůbec nezadýchali nebo jak? A přitom ty děti potřebují hrát a trénovat a dýchat a dýchat,“ uvedl očividně překvapený lodivod prostřednictvím sociální sítě Twitter s odvoláním na své dřívější veřejné vyjádření.

„Modlím se za naše mladé hokejisty. Pane ministře zdravotnictví, už nutně potřebujeme vaši pomoc. Sportovní svět nám utíká a takhle dlouho zastavený mládežnický sport v ČR může mít fatální následky. Budeme dodržovat všechna opatření, jen nás prosím nechte trénovat! Děkujeme,“ napsal někdejší hokejový útočník Pardubic nebo Liberce dne 26. listopadu.

Ministr zdravotnictví povinné nošení roušek obhajuje

Ačkoli se ministr zdravotnictví Jan Blatný ocitl pod těžkou palbou veřejnost, povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách sportovišť i nadále obhajuje. Padesátiletý lékař a vysokoškolský učitel říká, že vlhká ústenka sice není pro sportovce ničím optimálním, nicméně cílem tohoto rozhodnutí je udržet co největší procento lidí venku. Upozorňuje přitom na tvorbu aerosolu, která při zvýšené fyzické aktivitě prokazatelně představuje mnohem vyšší riziko přenosu nebezpečné nákazy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *