19/04/2024

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Rozporuplný pokutový kop, který fotbalistům Karviné zajistil výhru nad Bohemians, nezůstane bez odezvy. S ostrou kritikou rozhodčích nejprve vyrukoval Antonín Vaníček, následně se připojil celý klub.

Rozporuplný pokutový kop, který fotbalistům Karviné zajistil hubené vítězství nad Bohemians Praha 1905, nezůstane bez odezvy. S ostrou kritikou rozhodčích prostřednictvím sociálních sítí nejprve vyrukoval záložník Antonín Vaníček. Následně se připojil celý klub, který cítí obrovskou křivdu a hovoří o hrubém ovlivnění výsledku. Kontroverzní herní situaci čeká odborné přezkoumání očima provizorně sestavené Komise rozhodčích, po jejímž verdiktu se Ďolíček pravděpodobně vyjádří znovu.

Vaníček si na sítích nebral servítky, klub jej záhy napodobil

Z hlediska ofenzivních příležitostí nabídl první poločas ligového utkání mezi kluby MFK Karviná a Bohemians Praha 1905 poměrně jednoznačnou převahu domácích, kteří s úderem osmé minuty zaslouženě otevřeli skóre. Soupeřovu síť rozvlnil třicetiletý obránce a zároveň sváteční střelec Lukáš Bartošák. Svěřenci Juraje Jarábka nebezpečně zahrozili ještě několikrát, žádný další pokus však mezi třemi tyčemi neskončil. Dějství druhé přineslo vyrovnávající branku z kopačky Lukáše Hůlky. Radost Pražanů nicméně neměla dlouhého trvání. Přibližně o patnáct minut později na konečných 2:1 ve prospěch Karviné upravil albánský záložník Kristi Qose.

Vítěznému gólu z pokutového kopu předcházela sporná situace, která se stala předmětem vášnivých internetových diskuzí. Kromě nespokojených fanoušků Bohemians si přisadil také dvaadvacetiletý záložník Antonín Vaníček, jenž skrze Instagram zveřejnil poměrně ostrou reakci namířenou vůči rozhodčím. „Jak je možné, že rozhodčí na nejvyšší úrovni českého fotbalu nezná pravidla? Dělá svoji práci úplně špatně (pozn. korekce vulgárního výrazu) a ještě mu to u videa poradí. Body, které na konci ligy můžou být velmi důležité, nám nikdo nevrátí. Peníze, o které nás dnes také okradli, nám také nikdo jen tak nedá,“ uvedl několikanásobný mládežnický reprezentant. Obdobný postoj zanedlouho zaujal celý klub.

Zásadní neznalost pravidel, komise rozhodčích musí zasáhnout

Nesprávně odpískaná penalta představitele klubu Bohemians Praha 1905 pořádně rozohnila. Ti prostřednictvím oficiálních webových stránek zveřejnili všeříkající hodnocení. „Cítíme se poškozeni včerejším výkonem hlavního rozhodčího Pavla Julínka a VAR Zbyňka Proskeho. V 70. minutě utkání si Tomáš Necid při obranné hlavičce srazil míč na vlastní ruku. Dle platného výkladu pravidel fotbalu FAČR (platná od 1. 8. 2020, strana 107) se v takovém případě nejedná o prohřešek proti pravidlům,“ uvedl ředitel klubové komunikace Petr Koukal. „Rozhodčí Julínek nechal nejdříve ve hře pokračovat, ale videorozhodčí Zbyněk Proske svou intervencí vstoupil v přerušení do hry a doporučil hlavnímu sudímu situaci u obrazovky přezkoumat. Ten následně pro nás zcela nepochopitelně nařídil pokutový kop, kterým MFK Karviná vstřelila rozdílový a zároveň vítězný gól včerejšího utkání 7. kola FORTUNA:LIGY.“

Klokani na závěr dodali, že se z jejich pohledu jedná o hrubé ovlivnění utkání a zároveň neomluvitelnou chybu hlavního rozhodčího Pavla Julínka a videorozhodčího Zbyňka Proskeho, která se profesionálním sudím na úrovni nejvyšší národní ligy jednoduše nesmí stát. Nyní je prý na řadě Komise rozhodčích FAČR, do jejíhož konečného verdiktu se klub údajně nebude znovu vyjadřovat.

Zdroj: Virtuální Ďolíček