03/12/2024

Snaha vyrábět nebo vypěstovat více na stejné ploše, a ideálně s menšími nebo aspoň stejnými náklady, prostupuje poslední dekády více obory. Oblibu si získalo třeba vertikální farmaření, nebo využití zahrad uvnitř domů.

Rekordní efektivita solárů

Teď potkalo to samé i fotovoltaické články, tedy solární panely. Hlavně v posledních letech k nim sáhli mnozí, protože energie se stala cennou komoditou. Vědci z Fraunhoferova institutu v Německu dokázali společně s experty z Oxford PV vyrobit solární panel se skutečně rekordní účinností. Jak to tak vypadá, bude možno na stejné ploše vyrobit mnohem více elektřiny než doposud.

Na tandemu článků s kombinací křemíku a perovskitu dochází k účinnosti až 25 %. Modul o velikosti 1,68 metru čtverečných dokázal zatím vyrobit 421 wattů elektřiny. Ve formátu M6 dosáhly panely účinnosti 26,8 %. Malá testovací série vznikla v továrně v Brandenburgu.

Citlivost na teplotu

Kombinace perovskitu a křemíku způsobuje, že jsou tyto panely o něco citlivější na vysokou teplotu. K propojení tak byly využity nízkoteplotní technologie, což se hodí i pro hromadnou výrobu. Jak zdůraznil Achim Kraft z Fraunhofer ISE, lze velmi snadno adaptovat i současné výrobní linky. Nová metoda se tak do zapojit i do komerčních systému, není nutné nic vytvářet znova.

Spojení bylo zatím provedeno pomocí lepidla, tým ještě plánuje i pájení za nízkých teplot. Aktuálně tak probíhá certifikace tohoto nového typu fotovoltaického modulu, otázkou je hlavně jeho stabilita v dlouhém horizontu.

Kombinované ozáření

Účinnost panelů byla vyzkoušena pomocí multispektrálního solárního simulátoru. Vrstvy buněk je totiž potřeba osvětlit hned několika LED světelnými zdroji. Dochází tak k velmi přesné simulaci přirozeného slunečního světa. Dnešní metody nemohou samozřejmě přesně otestovat novou technologii, proto došlo o ke srovnání za skutečných venkovních podmínek.

Foto: Shutterstock

Teoreticky téměř polovina

Jak uvedl generální ředitel Oxford VP David Vard, je tento modul pro společnost naprosto klíčový. Tandemové solární panely mohou totiž při sestavení do modulů dosáhnout teoreticky účinnosti i více jak 43 %. Ve srovnání s běžnými a dosud používanými křemíkovými panely jde tak o radikální posun. Tyto články totiž svou účinností nepřesahují 30 %.

Vývoj ve více týmech

Navyšování vlastností nabralo u solárních panelů doslova raketové tempo. Díky poptávce na něm totiž pracuje mnoho odborných týmů najednou a další přibývají. Budoucnost slibuje i další převratná nastavení, vývoj by se tak mohl podobat obrovskému rozboji počítačových čipů. Ty svůj výkon v souladu s tzv. Moorovým zákonem zvyšovali dokonce exponenciálně.

Tak uvidíme, jak to bude vypadat na papíře, v laboratoři a pak na střechách domů.

Foto: Shutterstock, zdroj: FraunhoferISE, Solarninovinky

1 názor u článku “Němci vyrobili solární panely s rekordní účinností. Tohle mění vše

  1. Není to skoro jedno…20%nebo 25%, natáčení nebo spíše vhodné počasí má rekordnejsi vliv. Dříve se pod tímto výrazem ukrýval opravdu výjimečný výkon. Byl by třeba z 80% na 90%, ale nikdy ne 20% na 30%. Rekordy už dnes nejsou tak rekordní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *