24/06/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83155027 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace vyhlíží evropský šampionát, který se uskuteční příští rok. Trenér Jaroslav Šilhavý při budování mužstva pravděpodobně vsadí na kombinaci zkušeností a dravého mládí.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace netrpělivě vyhlíží evropský šampionát, který se navzdory původním plánům uskuteční až příští rok. Trenér Jaroslav Šilhavý už během koronavirem prodloužené přípravy vyzkoušel několik šikovných hráčů, jejichž výkony mu půl roku před uskutečněním prestižního mezinárodního turnaje pořádně zamotaly hlavu. Při budování mužstva každopádně zvolí ideální kombinaci cenných zkušeností a dravého mládí. Jména těch nejmladších kandidátů se dozvíte v následujících řádcích.

Lukáš Provod

Prošel mládežnickou přípravkou plzeňské Viktorie, mezi tamními dospělými nicméně příležitost nedostal. Díky povedenému hostování v Českých Budějovicích si řekl o pozornost úřadujícího mistra Fortuna ligy, jehož řady nakonec opravdu vyztužil. Investice se klubu SK Slavia Praha nesmírně vyplatila. Čtyřiadvacetiletý Lukáš Provod prakticky okamžitě zapadl do základní sestavy, kvality navíc potvrzuje na domácí i evropské scéně. Skvělými výkony si řekl o pozornost Jaroslava Šilhavého, letos za reprezentaci odehrál čtyři zápasy. Pokud si udrží výkonnost, EURO 2021 rozhodně nemusí sledovat jen jako divák.

Václav Černý

Minulou sezónou se vyloženě protrápil, hostování v nizozemském Twente mu však vlilo novou krev do žil. Třiadvacetiletý záložník Václav Černý coby zázračné dítě české kopané opět potvrzuje vysoké kvality, kvůli kterým již sedm let působí za hranicemi rodné země. Úvodních osm zápasů nového ročníku Eredivisie okořenil stejným počtem bodů, trenér národního mužstva Jaroslav Šilhavý jej proto zaslouženě zařadil mezi náhradníky. Četné zdravotní omluvenky nakonec zapříčinily, že odchovanec Příbrami naskočil už do přátelského utkání proti Německu a nevedl si vůbec špatně. Teoreticky má stále dostatek času ukázat, že na EURO patří.

Alex Král

Zatímco výše zmínění hráči o účast na mistrovství Evropy musejí zabojovat, dvaadvacetiletý záložník Alex Král má pozvánku prakticky jistou. Šikovný odchovanec brněnské fotbalové školy letos odehrál šest mezinárodních zápasů, pokaždé navíc patřil k oporám. Skvělá forma jej provází dokonce i na scéně klubové, ruský Spartak Moskva do kučeravého chlapce vkládá nemalé naděje. Pokud se vyhne zdravotním komplikacím, o EURO prostě a jednoduše nepřijde.

David Zima

Ještě před rokem byl vcelku neznámým juniorem olomoucké Sigmy, mezi dospělými odehrál pouhá dvě soutěžní utkání. SK Slavia Praha však talentovaného středního obránce dlouhodobě sledovala a rozhodla se proto vytasit s extrémně vysokou finanční nabídkou. Hanácký klub během zimní přestávky vyslyšel vábení peněz a nezkušeného mladíka poslal bojovat do metropole. Přestože vzhledem k obrovské konkurenci neměl David Zima jednoduché podmínky, postupně pronikl do základní sestavy a stal se klíčovou postavou sešívané defenzivy. Nyní si dokonce řekl o pozvánku k reprezentaci. Že by ve svých dvaceti letech okusil EURO? Nechme se překvapit.

Adam Hložek

Proti sousednímu Slovensku si odkroutil mezinárodní premiéru, rovnou dostal příležitost v základní sestavě a přestože nevstřelil branku, ostudu rozhodně neudělal. Teprve osmnáctiletý útočník Adam Hložek je všeobecně považován za největší talent české fotbalové školy, jeho výkonnostní růst sledují dokonce i přední zahraniční kluby. AC Sparta Praha jednoho dne vydělá ohromný balík. Plány na pravidelné pozvánky k reprezentačními Áčku a brzký přesun do ciziny nicméně přibrzdilo závažné zranění zánártních kůstek, kvůli kterým se na trávníky minimálně čtyři měsíce nepodívá. Navíc může bohužel přijít o EURO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *