15/06/2024

Co se v poslední době děje s nápoji na tuzemském trhu, to je jen velmi obtížně srozumitelné. K poměrně zásadnímu zdražení došlo už od 1. ledna tohoto roku, kdy se měnily sazby daně z přidané hodnoty. Bohužel to někdo příliš nedomyslel a na některé položky to dopadlo se skutečně velkou razancí.

Dostali nový nápad

Z nějakého důvodu byly totiž minerální a kojenecké vody, stejně jako nealkoholické nápoje a džusy zařazeny do nejvyšší 21% sazby DPH. Stačilo přitom málo a mohly spadat do 12 %, takže byste na nich teoreticky mohli ušetřit přibližně desetinu. Je třeba si uvědomit, že tyto nápoje nakupujeme velmi často a tvoří nemalou část rozpočtu.

Teď navíc přichází další rána. Ministerstvo zdravotnictví totiž vyrukovalo s těžko uvěřitelným nápadem, že uvalí spotřební daň na nápoje, které obsahují vyšší podíl cukru. Typicky jde o nejrůznější limonády nebo colové nápoje, které jsou však mimořádně oblíbené. Spadají sem ale třeba i džusy.

Ministerstvo argumentuje tím, že tyto nápoje jsou škodlivé a navíc je často konzumují děti, pro které je to ještě horší. Právě vyšší zdanění by mělo přispět k tomu, že již nebudou tak široce dostupné. Jednoduše zdraží a bude se je moci dovolit méně lidí.

Pořádně vám to spočítají

“To už si z nás snad dělají legraci. Člověk si chce tu a tam koupit něco dobrého, a oni mu na to ještě napálí nesmyslnou daň. Ať se starají o sebe a ne o to, co kdo pije,” říká pětačtyřicetiletý pan Lukáš, který slazené nápoje kupuje ve velkém pro celou svou rodinu. “Prostě nám to chutná a nebudeme na tom nic měnit.”

Nápad na vyšší zdanění původně dostala Národní ekonomická rada vláda. Ta ve svém návrhu počítá s tím, že nápoje obsahující alespoň 50 gramů cukru, by byly zdaněny částkou 3,4 koruny za litr. Za každých dalších deset gramů cukru by se přičetlo 35 haléřů.

Největší dopad by to mělo na levné limonády, jejichž výrobci se snaží cenu držet velmi nízko. Jenže na spotřební daň by nevyzráli. Dvoulitrovka takového nápoje by mohla zdražit klidně o deset korun, což není vůbec málo.

Je přitom zajímavé, že někdo vytahuje tato témata, když se v České republice nepodařilo prosadit spotřební daň ani na tichá vína. Ta nejenže obsahují alkohol, ale navíc ještě často i pořádnou porci cukru.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Nápoje v Česku dramaticky zdraží. Napálí plošnou daň, už se nedoplatíte. Lidé jsou vzteky bez sebe

  1. K tomu co se děje v Česku už není co dodat, pokud budeme podporovat bez odporu Fialu a jeho tým odborníků tak to lepší nebude spíše čím dál hůře, já v Česku nenakupuji nic jezdím do Polska v Česku neutratim ani korunu a dokud bude vládnout Fiala, tak u toho zůstanu a řeči na téma že se to nevyplatí jsou dezinformace, ono naším novinářům se také nedá věřit píši dle zadání .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *