23/04/2024

Už se zdálo, že meteorologům tentokrát jejich předpověď na Velikonoce vyjde. Dopředu totiž hlásili, že nejenže si budeme užívat jarního počasí, ale že by počasí mělo mít dokonce i letní nádech, jelikož teploty mají atakovat až 25 stupňů Celsia. To je na konci března skutečně výjimečná věc a také důkaz, že klima skutečně prochází určitou změnou.

Přichází výjimečný jev

Kromě toho se ale nakonec dočkáme i nečekaného a málokdy vídaného jevu. Kromě toho, že sobota přinese skutečně vysoké teploty, se do České republiky navíc dostane i takzvaný saharský prach. Možná si říkáte, že vzhledem k takové dálce ho bude jen stopové množství. Jenže opak je pravdou, bude ho skutečně hodně a bude na první pohled viditelný.

Pokud budete mít během sobotního dne pocit, že je Slunce zvláštním způsobem “zamlžené”, nebude se vám to zdát,” uvedl ve své zprávě k tématu Český hydrometeorologický ústav. “Nad střední Evropou se bude nacházet velké množství saharského prachu, který bude sluneční paprsky tlumit a to i přes to, že sobotní den může být přechodně i zcela jasno.

Saharský prach putuje do České republiky. Přítomný tu bude v sobotu a v neděli. / Foto: ČHMI

Nejasné teploty

Ačkoliv Sahara evokuje velmi vysoké teploty, právě přítomnost prachu v atmosféře by paradoxně mohla teplotu ovlivnit směrem dolů. Pakliže by se tento předpoklad naplnil, potom by očekávané maximální teploty na sobotu byly nadhodnocené. Ale i tak by byl víkend nadprůměrně teplý.

Čtěte také: Do Česka přichází nebývalá změna počasí. Jaro definitivně končí. Předpověď na celý týden

Jak už jsme uvedli, příchod tohoto jevu budete moci sledovat na obloze. “Nad naším územím se prozatím nenachází, během noci na zítřek, zítra a v neděli ale ovlivní oblohu u nás výrazně,” informovali dnes meteorologové. Jasně byste ho měli vidět tehdy, když se podíváte na Slunce, které bude podivně zamlžené.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *