22/04/2024

V letošním roce se sešla celá řada událostí, které velmi nepříjemným způsobem dopadají na peněženku obyčejných domácností, které už tak mají hluboko do kapsy. Nejrůznější regulace zdražují všechno možné. Například si připlatíte za povinné ručení, případně za dokumentaci k domu, kterou nově musíte disponovat pod značně vysokou pokutou.

Nové povinnosti

To však zdaleka není všechno. Na Čechy se toho valí podstatně více. Je až s podivem, jak málo se mluví o obrovské akci, která započne už letos. Jde o masivní výměnu elektroměrů v domácnostech. Vzhledem k tomu, že energetika se značným způsobem proměňuje a přináší nové výzvy, současné elektroměry jednoduše už nedostačují. Zkrátka nemají takové funkce, které jsou potřeba.

Postupně se tedy musí nahradit takzvanými chytrými elektroměry. Souvisí to například s rychlým rozšiřováním fotovoltaických elektráren, jejichž majitelé už nejsou jen čistými odběrateli elektrické energie, ale mají také přebytky, které do sítě posílají a prodávají. Zákon tak předpokládá, že do několika let budou muset být novými elektroměry vybaveni všichni.

Vše začíná už od července 2024, kdy se začnou inteligentní elektroměry instalovat na místa, kde je odběr elektřiny vyšší než 6 MWh za rok. Postupně dojde k výměně všech elektroměrů, přičemž by se tak mělo stát do roku 2027. V příštích čtyřech letech tedy bude skutečně rušno. Povinnost mít nový elektroměr bude brzy platit také pro majitele fotovoltaik nebo elektromobilů.

Zaplatí to zákazník

Takzvané chytré elektroměry mají celou řadu výhod. Umožňují například měřit průběžnou spotřebu, ukládat data a následně je vyhodnocovat. Usnadní také odběr elektřiny v levnějších tarifech na základě poptávky.

Čtěte také: Od 1. března 2024 vám zabaví auto za překročení rychlosti. Pokuta platí na těchto úsecích. Už vám ho nikdy nevrátí

Nové elektroměry však nebudou zadarmo. Přestože by jejich instalaci měly zajistit energetické společnosti, které je také zaplatí, počítá se s tím, že tyto náklady nakonec budou přeneseny na zákazníky, a to prostřednictvím poplatků za spotřebu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *