26/02/2024

Aktuálně probíhají jednání stran změny pravidel penzijního spoření. Jednou z novinek mají být i zásahy do jednorázových výběrů z nových smluv, respektive omezení. Ministr financí Zbyněk Stanjura není pro plošný zákaz. Současně si však myslí, že toto spoření má odpovídat svému účelu. Vláda chce totiž dovést lidi k postupnému čerpání.

Ztížení u nově uzavřených smluv

Debatuje se tedy o tom, že nové smlouvy budou mít tento prvek obtížnější, aby jednorázový výběr nebyl tak snadný. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už toto téma otevřel dříve, teď ho podpořil i Stanjura. Během rozhovoru pro Právo podotkl, že právě jednorázové výběry vnímá jako problematické. Je tak pro jejich zpřísnění.

„Je to problém, na který odborníci poukazují dlouhodobě. Jsem si ale jistý, že to může platit jen pro nové smlouvy. Nedovedu si představit, že bychom měnili podmínky někomu, komu je letos třeba 59 a smlouvu má uzavřenou už 25 let,“ sdělil Stanjura deníku. Současně ovšem není pro to, aby byly tyto výběry omezovány plošně.

Foto: Shutterstock

Výběr ano, ale se sankcemi

Na stole je tak třeba omezení státních příspěvků při tomto kroku, či jiné možnosti. Budoucí senioři by tak byli směrování hlavně k dlouhodobému čerpání peněz formou renty. „Debata bude ale pokračovat, protože důchodové spoření má hlavně odpovídat svému účelu. Pokud už někdo pobírá penzi a současně mu běží toto spoření, míjí se to účelem.“

Klíčový problém vlády

Vláda má především problém s tím, že důchodci využívají penzijní spoření pro výhodné spořící parametry. Omezení státního příspěvku by se tak týkalo i současných smluv, možná už od příštího roku. Definitivní podoba opatření ale ještě není známa.

„Účelem doplňkového penzijního spoření je vytvořit finanční rezervu, která by byla čerpána v době, kdy již důchodce pobírá starobní důchod a byla by doplňkovým příjmem ke státnímu starobnímu důchodu. Bohužel ze statistických údajů vyplývá, že tomu tak ve většině případů není a že klienti využívají tuto možnost jako výhodné spoření,“ prohlásil Marian Jurečka.

Foto: Shutterstock, zdroj: Novinky, MFCR

Subscribe
Upozornit na

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
3 měsíců před

Ať si dělají co umí této vládě už nevěřím a penzijní připojištění ruším na spořicim účtu jim bude lépe a použijí své peníze jak uznám za vhodné já a ne jak napadne Jurečku

Alena
3 měsíců před

Je nehorázné, že si stát dovolí určovat, jestli a jak si vyberu svoje peníze.
Pokud splním podmínky a mám na to nárok, je to jen a jen na mně.

Dana
2 měsíců před

Vždyť ale to jsou peníze lidí, které si tam sami naspořili, za podmínek, jaké v té době byly. Takhle si člověk, kterému bude pršet na hlavu bude muset vzít úvěr, přestože bude mít naspořeno. Zase další finta, jak ty peníze lidem sebrat.

Ivana
2 měsíců před

Jak můžou měnit smlouvy které jsou danné?Když se mění smlouva,tak přeci ta stará se ruší ,tím pádem si peníze které tam jsou můžu přeci vybrat bez sankce.Proč bych musela čekat dva roky, abych si SVOJE peníze mohla vybrat,když se smlouvy mění?Ať u starých smluv nechají rozhodnout lidé,co si s tím udělají. To je podraz na lidi.Já to platim rok,proč by to nemělo jít zrušit ,ať si státní příspěvek nechají a mě dají jen moje peníze ,které jsem si tam naspořila.Je to nehoráznost,co oni vymýšlí.Jednou jsou smlouvy dané,tak se přeci nemění.To platí u každé smlouvy,když se něco uzavře,tak to tak je.

Michal
2 měsíců před

Já vám říkám,že nepotrvá dlouhou dobu,než se začnou dít věci,panečku!!! Opravdu si ti nahoře myslí,že na ně tak vysoko nedosáhneme? Ohnout záda za dobrou věc a druhýho vyzdvyhnout na ramenou…Pak jenom napřáhnout…!!!

Milda
2 měsíců před

A pak že jen všichni natahují ruce

6
0
Would love your thoughts, please comment.x