19/07/2024

"File:Arsenal FC v Everton FC, 24 Oct 2015 - 08.JPG" by Little Savage is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Někdejší obránce a nyní fotbalový expert televize Sky Sports Gary Neville tvrdí, že trenér Mikel Arteta nedokáže spasit Arsenal, pokud mu vedení klubu nedovolí kompletní přestavbu obranných šiků.
“File:Arsenal FC v Everton FC, 24 Oct 2015 – 08.JPG” by Little Savage is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Když Arséne Wenger po dlouhých letech opouštěl Emirates Stadium, fanoušci věřili, že klub pod novým koučem naskočí na vítěznou vlnu a bude každoročně bojovat o ty nejvyšší možné příčky. Realita se však od prvotních předpokladů krutě liší. Unai Emery roli nástupce francouzského trenéra vůbec nezvládl a po necelém roce spolupráce opouštěl Arsenal FC jako spráskaný pes. Na jeho místo poté naskočil Mikel Arteta, někdejší fotbalista a pravá ruka slavného Pepa Guardioly. Ten se rovněž netajil smělými ambicemi, jenže stejně jako jeho předchůdce zatím namísto chutných plodů sklízí jenom jedovatý plevel. Expert televizní stanice Sky Sports Gary Neville míní, že snažení španělského taktika bylo od samého počátku odsouzeno k záhubě a pokud vedení klubu nesvolí k zásadní obměně defenzivních šiků, skončí jeho angažmá totálním fiaskem.

Arteta byl postaven před nesplnitelný úkol

Osmatřicetiletý Mikel Arteta se trenérskému řemeslu nevěnuje příliš dlouho. První zkušenosti sbíral coby asistent Pepa Guardioly v Manchesteru City, jemuž po dobu tří let tvrdé práce pomohl k zisku několika cenných trofejí. Když se ale s nabídkou koncem minulého roku ozval konkurenční Arsenal, neváhal někdejší španělský fotbalista ani vteřinu. Vždyť právě na Emirates Stadium strávil odchovanec Barcelony podstatnou část kariéry profesionálního sportovce a má tedy klubu co vracet. Navíc věřil, že svou přítomností dokáže zvrátit nepříznivý vývoj sezóny a tápajícímu týmu vdechne život. První utkání po koronavirové přestávce ovšem naznačují pravý opak. Kanonýři i nadále pokračují v naprosto tristních výkonech, pod kterými se podepisují především členové obranných valů.

V úvodním duelu proti Manchesteru City se nechvalně předvedl David Luiz, který na hrací ploše nahradil zraněného Pabla Maríu. Brazilec dvěma kolosálními chybami pohřbil naděje na dobrý výsledek, po půl hodině hry navíc zavinil penaltu a uviděl červenou kartu. Do dalšího klání s vesměs podprůměrným Brightonem poslal Mikel Arteta obranu ve složení Hector Bellerin, Shkodran Mustafi, Rob Holding a Sead Kolasinac. Ani jeden ze zmíněných hráčů ovšem nepředvedl ideální výkon a druhá ostudná porážka v řádu několika dnů byla na světě. Kanonýři se průběžnou tabulkou Premier League neustále propadají, aktuálně jim patří desátá příčka a vzhledem k minimálním bodovým rozdílům mezi jednotlivými týmy může být ještě mnohem hůř.

Arsenal mohou zachránit jedině posily, ty ale nejspíš nebudou

Expert televizní stanice Sky Sport Gary Neville říká, že chyba určitě neleží na bedrech mladého trenéra. On a všichni jeho známí prý dopředu věděli, že je angažmá vysloužilého záložníka odsouzeno k záhubě. Kde není ani letmý náznak herní kvality, nepomůže sebelepší kouč. Představitelům Arsenalu by odchovanec Manchesteru United a také několikanásobný anglický reprezentant doporučil, aby letní přestupové období využili k zásadní renovaci kádru a zaměřili se především na shánění nových obránců, kteří představují asi největší bolístku současného kádru. Jenže takový scénář je podle posledních zpráv v podstatě nereálný.

Koronavirová krize doléhá na všechny a dokonce i kluby, které po peněžní stránce zaštiťují zámožní podnikatelé či ropní šejkové, dopředu avizovaly, že je v létě namísto obvyklých divokých přestupů čeká hledání úspor. Arsenal FC dlouhodobě nedisponuje finanční rezervami, díky nimž by se mohl zapojit do zběsilých závodů o elitní hráče, takže ani letos jej plodné období pravděpodobně nečeká. Mikel Arteta dokonce řekl, že pokud se situace výrazně nezlepší, nemusí do londýnského klubu přijít vůbec žádná nová tvář. Jak by pak ale chtěl s aktuálním kádrem udržet naděje na proniknutí do elitní pětice Premier League reálné, zůstává s ohledem na výsledky z posledních zápasů záhadou.

Zdroj: Daily Mail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *