23/07/2024

By Frankie Fouganthin - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25226567 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Švédský fotbalový útočník Zlatan Ibrahimović prostřednictvím nedávného rozhovoru zkritizoval živoucí legendu zámořské NBA. LeBron James by podle jeho názoru neměl zasahovat do politiky.
By Frankie Fouganthin – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fenomenální švédský fotbalista Zlatan Ibrahimović prostřednictvím nedávného rozhovoru vysílaného na zahraniční televizní stanici discovery+ otevřeně zkritizoval živoucí legendu zámořské NBA. LeBron James by dle jeho názoru neměl zasahovat do politiky a zneužívat tak svého vysokého společenského postavení. Populární americký basketbalista záhy odpověděl.

Celebrity mají tendenci do všeho zasahovat, říká slavný fotbalový útočník

Politický aktivismus zahraničních celebrit, který během posledních měsíců ještě umocnily americké prezidentské volby, samozřejmě nevoní každému. Proti proudu velké řeky nedávno vystoupil například legendární Zlatan Ibrahimović. Devětatřicetiletý švédský fotbalista prostřednictvím televizní stanice discovery+ otevřeně kritizoval chování slavného basketbalisty LeBrona Jamese. „Čeho dosáhl v zámořské NBA, je naprosto fenomenální. Mě ale upřímně vadí, když lidé určitého společenského statusu hovoří o politice. Člověk by se měl věnovat výhradně tomu, v čem vyniká. Já třeba dělám fotbal, jelikož jsem v něm nejlepší. Kdybych se chtěl veřejně vyjadřovat k politice, dělám politiku,“ nebrala si někdejší hvězda Ajaxu, Juventusu, Manchesteru United, Paris-Saint Germain nebo LA Galaxy zbytečné servítky.

Kovaný odchovanec švédského Malmö dále upozornil, že sportovní celebrity mají mnohdy tendenci ovlivňovat poměrně široké spektrum svých fanoušků. Konkrétně LeBron James kromě šíření osvěty ohledně rasové rovnosti nepokrytě prosazoval také výměnu čelního představitele Spojených států amerických a nabádal veřejnost, aby namísto bývalého prezidenta Donalda Trumpa hodila hlas jeho protivníkovi. „Tohle je obrovská chyba, které se lidé dopouštějí v momentě, kdy nabydou popularity a vybudují si nějaké postavení. Vyvarujte se toho a dělejte jen to, v čem opravdu vynikáte,“ uzavřel nejlepší střelec AC Milán a zároveň jeden z nejproduktivnějších fotbalistů italské Serie A.

Nikdy nepřestanu bojovat za dobrou věc, kontroval populární basketbalista

Výše zmíněný rozhovor, který se stal hitem internetu, vzbudil rozporuplné emoce. Někteří uživatelé sociálních sítí s fotbalistou naprosto souzněli, zatímco jiní kategoricky nesouhlasili. Reakci si nakonec neodpustil ani samotný adresát. „Je opravdu legrační, že takové věci říká stejný člověk, který roku 2018 hovořil o vlastních zkušenostech s rasovou nesnášenlivostí,“ připomněl LeBron James období, kdy Zlatan Ibrahimović veřejně popisoval své osobní setkání s latentním rasismem švédských sportovních médií.

Šestatřicetiletý americký basketbalista záhy vysvětlil, proč proti určitým věcem nikdy nepřestane vystupovat. „Hájím zájmy svých lidí. Aktivně bojuji proti nespravedlnosti, rasismu a systematickému potlačování voličů. Všechny tyto věci se v naší komunitě bohužel dějí. Nadále budu využívat svou platformu, abych osvětloval nepřístojnosti, kterým nejen Spojené státy americké dlouhodobě čelí. Rozhodně se nemíním věnovat pouze sportu, chápu sílu svého postavení i hlasu,“ sdělila hvězda Los Angeles Lakers.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *