15/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fortuna liga zůstává krátce před koncem základní části velmi zamotaná. Kvůli titěrným bodovým rozdílům nastává celkem kuriózní situace. Mladá Boleslav může bojovat o titul, ale hrozí jí i sestup.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fortuna liga zůstává ještě dvě kola před koncem základní části pořádně zamotaná. Jelikož mezi sebou jednotliví účastníci udržují opravdu jen minimální bodové rozdíly, dostáváme se do poměrně kuriózní situace, kdy může jeden z týmů teoreticky nakouknout do závěrečných bojů o titul mistra, ale následkem souhry nešťastných okolností mu hrozí také sestup. FK Mladá Boleslav má před sebou asi nejdůležitější zápasy aktuální sezóny, přičemž jí rozmanitost reálných scénářů opravdu nezávidíme.

Ve skupině o titul ještě může dojít ke změnám

Kluby SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň si čestná místa v nadstavbové části, která skýtá naději na zisk mistrovského titulu, na rozdíl od ostatních zajistily se značným předstihem. Po víkendové bezbrankové remíze mají k vytouženému cíli přeci jen o něco blíže Sešívaní, ačkoli na oslavy je stále ještě poměrně brzy a osmibodový rozdíl mohou smazat pouhá tři utkání. Otázkou ale zůstává, komu připadne role takzvaného “křoví”. O tu se vehementně hlásí například Slovan Liberec, kterému k jisté účasti v elitní skupině stačí uhrát pouhé dva body. Stejný scénář přinese klid na kopačky i Jablonci. Pak tu máme ještě stále se zlepšující Spartu, Baník Ostrava, Slovácko, České Budějovice a Mladou Boleslav, jejíž situace se stala inspirací pro sepsání tohoto článku.

Klub ze Středočeského kraje má budoucnost ve svých rukou už jen částečně. Kdyby totiž teoreticky zvítězil v obou finálových kláních základní fáze, musí se v tabulce zároveň posunout před tři ze svých čtyř konkurentů. To znamená, že kromě jednoho libovolného týmu musejí všichni ostatní zachovat současný počet bodů. Sami si tedy udělejte obrázek, jak moc je takový scénář reálný. Na druhou už nás ve fotbalovém prostředí několikrát potkala rozuzlení, která dopředu nikdo nepředpokládal.

Z elitní skupiny rovnou do sestupových vod

FK Mladá Boleslav stojí na pomezí slávy, ale zároveň se houpe na hlubokou propastí, ze které už není úniku. Pokud by totiž prohrála v obou posledních zápasech, jistou účast v prostřední Skupině o Evropu taktéž nemá. Stačí, aby Sigma Olomouc naopak zabrala a získala plný počet bodů, načež by se pořadí v konečné tabulce změnilo v neprospěch svěřenců Jozefa Webera. Taková událost by s mentalitou hráčů lačnících po úspěších nepochybně zamávala a pokud by v neúspěšné šňůře pokračovali až do velkého finále, mohli by se teoreticky poprat s druholigovými celky o udržení v nejvyšší soutěži. Fortuna liga snad ještě nikdy nebyla takto napínavá a nejistá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *