23/05/2024

Ačkoliv už je internet velmi tradičním a stabilním médiem, nastává doba, kdy se začíná dramaticky měnit, a to především v České republice, která má za světem určité zpoždění. Zatímco ještě před pár lety bylo na internetu vše dostupné zdarma, na čemž byla také založena jeho obrovská výhoda, nově tomu tak už nebude. Ba právě naopak.

Nepříjemná změna

Jistě jste si všimli, že na českém internetu přibývá obsahu, který je zpoplatněn. A to ze strany tradičních médií působících na této síti, ale především od jednotlivých tvůrců, kteří produkují například podcasty a rozhovory. Musíte platit buď rovnou, nebo se můžete podívat na určitou část zdarma, ale hlavní obsah je potom zpoplatněn.

Na internetu však stále existovala místa, kde bylo vše zdarma. A navíc bylo opakovaně deklarováno, že to tak zůstane. Jedním z nich byl Seznam, který produkuje obrovské množství obsahu v nejrůznějších formách. Pokud tak někdo nechtěl platit, nemusel, tady našel vždy spoustu atraktivního materiálu pro čtení, sledování nebo poslech.

Onen konec internetu tak, jak to známe, však přichází spolu se změnou přístupu Seznamu, který oznámil sám jeho otec zakladatel Ivo Lukačovič. “Smiřme se prosím s tím, že internet zadarmo, jak jsme jej znali dřív, končí. Blíží se konec cookies třetích stran, necílená reklama nikomu náklady na provoz nezaplatí a povinné přihlášení nebo paywall budou naprosto běžným standardem,” uvedl majitel Seznamu.

Reagoval tak na skutečnost, že Seznam začal po svých uživatelích vyžadovat rozhodnutí. Buď budou nadále konzumovat cílenou reklamu, nebo budou muset zaplatit poplatek 79 Kč měsíčně, přičemž se jim bude zobrazovat pouze reklama necílená.

Budete platit jako mourovatí

Podle všeho jde navíc jen o první krok a je docela možné, že časem budou některé služby tohoto dominantního hráče na českém trhu poskytovány výhradně za poplatek. Dnes je totiž možné reklamu poměrně efektivně cílit, ovšem časem už to možné nebude. A tak se stanou poplatky hlavním zdrojem příjmů provozovatelů internetových společností.

Čtěte také: Banky v Česku začaly dělat lidem hroznou věc. Jde o velké peníze

Celé je to velmi nepříjemné. Internet totiž fakticky nebyl zdarma nikdy, jelikož v základu musíte platit už jen za připojení, což například u televize neplatí. A teď se bude platit ještě za samotný obsah. Navíc to nebude fungovat tak, že byste uhradili jeden poplatek a měli přístup ke všemu. I na českém internetu už jsou stovky tvůrců, kteří všichni vyžadují separátní platbu. Skončí to tedy velkou fragmentací, kdy si každý bude platit jen za něco, ale nebude mít přístup ke zbytku. Svým způsobem tak končí i velká svoboda internetu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *