19/07/2024

V srdci Evropy se chystá energetická revoluce. Podle aktuálních legislativních trendů se Česká republika může za několik let připojit k zemím, které omezují plynové kotle. Odráží se to v navrhované novele Nařízení komise (EU) 813/2013 o ekodesignu, jejíž schválení by znamenalo konec instalace samostatných plynových kotlů od 1. září 2029.

Přechod na zelené vytápění

Zelená agenda EU posouvá Českou republiku směrem k větší efektivitě a ekologičtějšímu vytápění. Tepelná čerpadla a hybridní systémy se stávají novým standardem, kde se prodejci a zákonodárci shodují na potřebě inovace. Ovšem náklady na pořízení a technické aspekty, jako je nižší teplota vody dodávané tepelnými čerpadly, vyvolávají diskuse o jejich reálném přínosu.

Výzvy při implementaci

Přechod od plynových kotlů k alternativním zdrojům není jednoduchý. Starší domy s radiátory navrženými pro vysoké teploty se mohou potýkat s nedostatečným vytápěním při použití tepelných čerpadel. Navíc COP – koeficient výkonnosti, klíčový pro výpočet návratnosti investice do tepelných čerpadel – je proměnný a často zavádějící, zvláště při nízkých venkovních teplotách.

Foto: Shutterstock

Realita návratnosti investice

Návratnost investic je pro mnohé klíčovým argumentem při výběru nového vytápění. Avšak s proměnlivou cenou elektřiny a nepředvídatelností energetického trhu se zdá, že sliby o krátkodobé návratnosti tepelných čerpadel mohou být pouhými marketingovými frázemi.

Budoucnost vytápění v Česku

Na horizontu čeká české domácnosti významná změna, jak se země přizpůsobuje evropské legislativě. Výběr nového zdroje tepla nemusí být jednoduchý, avšak důležité je zaměřit se na dlouhodobou udržitelnost a ekonomickou efektivitu. Informovanost a pečlivý výběr systému tak bude pro mnohé klíčový.

Foto: Shutterstock, zdroj: Earth, Reuters, Legislation.gov

7 názorů u článku “Kdy přijde konec plynových kotlů do Česka? V Německu už ho chystají

 1. Kdy přijde konec plynových kotlů do Česka? V Německu už ho chystajíA není to tak dlouho co tady propagovaly plynové kotle jako budoucnost co nahradí uhlí!
  Tak co přijde po agitacích za tepelná čerpadla?
  Ale hlavně že byznys a loby jede a prachy se točí! A kdo nemá ať zmrzne!

 2. Konec plynových kotlů je stejný nesmysl a utopie jako elektromobilita. Nikdo nezkoumá dopady na distribuční soustavu a co to bude stát. Jeden zelený ekoterorista z Evropské rady vykřikne takovýto nesmysl a všichni to plní jako by byl pán Bůh. Kdy už to šílenství skončí. Doufám, že po volbách do europarlamentu. Že si konečně lidé uvědomí, že to takhle dál nejde a tu svoloč vymetou z evropských složek.

 3. Konec plynových kotlů je stejný blábol jako elektroauta ty si koupí jen ten co neví kam s penězi.

 4. Vy jste ale fakt eurohujeři… nemám slov.
  Obhajovat Green deal v dnešní době může snad jen hlupák… vždyť to nedává smysl.

 5. Pokud nemáte perfektní pasivní dum, tak je vám tepelné čepadlo na nic, jinak jedete ve skutečnosti na elektrinu, není na tom nic ekologického. Celý je to jeden kolosální nesmysl podobně jako auta na elektriku.

 6. Použiji citát – premierka Velké Británie Margaret Thatcherová kdysi řekla: “Němci nedělají malé chyby”!

 7. Ten kdo si nechal namontovat tepelné čerpadlo, tak po roce provozu přechází na jiný a levnější zdroj topení, (plyn, dřevo, uhlí) bez elektrárny na střeše je provoz tepelného čerpadla drahý.
  Když byl nízký tarif elektřiny tak se tepelné čerpadlo vyplatilo.
  Po zdražení je nízký tarif el. stejně drahý jako vysoký tarif a tak se tepelné čerpadlo bez fotovoltaiky nevyplatí.
  Vím o čem mluvím, jsem montér tepelných čerpadel a po jejich namontování za mnou chodí lidi, že chtějí namontovat většinou např. krbová kamna nebo kotel na dřevo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *