11/10/2024

Navzdory tomu, že zima ještě nezačala a počasí je stále mírné, povinnost mít nazuté zimní pneumatiky se neptá. Vyhláška mluví jasnou řečí ohledně data, ale také podmínek. Bohužel, v tomto ohledu to řidiči často podceňují a doufají, že se z povinnosti případně nějak vymluví. Například, že zimní vánici na začátku listopadu skutečně nemohli čekat. To jim ale nepomůže a pravděpodobně obdrží nepříjemnou pokutu.

Ráno už je mráz

Podle vyhlášky jsou řidiči povinni mít na svém vozidle zimní pneumatiky od 1. listopadu až do 31. března. A to v tom případě, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, případně je něco takového takříkajíc na spadnutí.

Řidiči mají pochopitelně tendenci si vyhlášku vykládat ve svůj prospěch. Obecně se mezi nimi předpokládá, že povinnost mít přezuto na zimní se týká hlavně horských oblastí, a když se pohybují například ve městech, jsou z obliga. Policejní hlídka se na to nicméně může dívat úplně jinak.

Ranní mrazy už teď mohou být zcela běžné, a pokud se skloubí například s deštěm, mohou způsobit pěknou ledovku. A přestože se potom přes den třeba oteplí, vy už zkrátka musíte mít na svém vozidle, pokud s ním ráno vyrazíte do práce nebo na služební cestu, zimní gumy. Je to ostatně ve vašem zájmu. Nejde pouze o pokutu, ale skutečnost, že takto předcházíte nehodě. Asi byste nechtěli uklouznout po zledovatělé vozovce a někoho třeba srazit, že?

Foto: Shutterstock

Na celoroční pneumatiky opatrně

Stále oblíbenější jsou dnes univerzální nebo také celoroční pneumatiky. V tomto si ale dejte při nákupu pozor. Některé totiž takové označení používají pouze jako marketingový tah a nemusí splňovat požadavky na zimní provoz. V takovém případě se k vám přistupuje, jako byste jeli na letních. Celoroční pneumatiky by měly být označeny nějakou kombinací písmen M a S. Někteří výrobci to obcházejí třeba tím, že na pneumatiku vyrazí zimní vločku, ale to je v takovém případě skutečně jen na okrasu.

“Minimální hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech pro osobní motorová vozidla – 4 milimetry. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší je hloubka vzorku, tím lepší jízdní vlastnosti poskytuje,” uvádí Policie ČR. “U motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg je to nejméně 6 milimetrů hloubky dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

Přestože možná ještě na zimní nemáte přezuto a listopad začíná, měli byste si pospíšit. Bohužel, zřejmě narazíte na skutečnost, že pneuservisy aktuálně nemají kapacity, takže vám možná nezbude než si gumy přezout vlastnoručně. Může se to vyplatit. Za porušení vyhlášky totiž můžete na místě dostat blokovou pokutu ve výši 2000 Kč. Ve správním řízení se pak může vyšplhat až na 2500 Kč.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ministerstvo dopravy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *