11/10/2024

Jde o slovo, které majitelé nemovitostí v České republice nechtějí vůbec slyšet. Pro jejich majetek je totiž hrozivé a likvidační. Bohužel, krouží se kolem něj stále více a vůbec nelze vyloučit, že s k němu v budoucnu v některých případech sáhne.

Cesty se najdou

Jak každý dobře ví, bytová problematika v Česku je více než složitá a stav se vůbec nelepší. Mnozí si slibovali zlepšení od nového stavebního zákona, ale teď je prakticky jisté, že nic takového nepřinese. I v následujících letech se tak v tuzemsku bude stavět velmi málo a byty budou na trhu chybět. To povede k navyšování cen, nedostupnosti a nejrůznějším spekulacím ze strany těch, kdo už nějaký majetek mají, případně si mohou dovolit byty skupovat.

Investice do bytů by se však v brzké době vůbec nemusely vyplatit. Jistě, pokud by se to nechalo jen na tržním prostředí, jde fakticky o bezkonkurenční alokaci volných finančních prostředků, případně i s využitím úvěrů a hypoték. Právě trh však v případě bydlení selhává, a tak se stále častěji objevují nápady, že by se to mělo nějakým způsobem korigovat. Jednou z cest je vyšší zdanění nemovitostí, čímž by se znevýhodnilo jejich vlastnictví. Dále potom nařizování, že musí být pronajaté apod.

Historicky vyzkoušeným způsobem je ale bohužel také vyvlastňování a znárodňování. A ačkoliv se zdá, že něco takového je v dnešní době nepřípustné, pokud se trh s bydlením fakticky zhroutí tak, že si lidé nebudou moci pronájmy dovolit, státu vlastně ani jiná možnost nezbude.

Vlastnictví bytu nemusí být žádná jistota. / Foto: Shutterstock

Největší developer se bojí

Vlastnictví příliš mnoha bytů je rizikové, bojím se znárodňování,” uvedl ostatně v rozhovoru pro týdeník Ekonom Dušan Kunovský, který vlastní největší tuzemskou developerskou společnost Central Group. Jako příklad uvádí Německo. “Němci se vyjádřili: ano, znárodněte jim to. A v důsledku politického tlaku byli nuceni někteří velcí vlastníci převést za nevýhodných podmínek do veřejného vlastnictví desítky tisíc bytů.

V tomto kontextu je potom zajímavý výrok prezidenta Petra Pavla, který navštívil problematickou lokalitu v České republice. Možnost vyvlastnění zmínil zatím jen v souvislosti s takzvaným obchodem s chudobou, kdy majitelé nemovitostí zneužívají svého postavení a situace nájemníků. Od toho však může být krůček k využití i v dalších případech.

Možná přijde na pořad jednání tak citlivá věc, jako je možné vyvlastnění těchto bytů. Mohl by to být velký zásah do vlastnických práv,” uvedl Pavel dle Hospodářských novin.

Čtěte také: Vydělám 60 tisíc měsíčně, ale stát mi platí bydlení. Češi přišli na způsob, jak si finančně polepšit

Jak vidno, do budoucna nemusí být vlastnictví nemovitostí takovou výhrou, jakou se jeví teď. Může být mnohem výrazněji regulováno, a kdo nebude plnit náročné podmínky, může skutečně čelit tomu, že o investiční byty přijde.

Foto: Shutterstock

5 názorů u článku “Kdo vlastní byt nebo dům v Česku, může mít problém. Chystá se vyvlastňování

  1. Ano vyvlastnění pro firmy vzniklé v korupčním a kriminálním prostředí za účelem nezákonného kšeftování a mafiánských praktik v rozvinutém mafiánském demokratickém systému východu.

  2. Co je lepši socialismus nebo kapitalistiske vyvlastnění bytu v ČR
    obojí je stejné.

  3. A kdyžtak si běžte mávat klicema
    s vyvlastněním k Putinovi v Rusku
    je bytu dost zamavejte si z jeho ruských oken.

  4. Ani jsem si nevšimla, že se k moci dostali komunisté. Za jejich vlády se vyvlastňoval majetek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *