Češi jsou v současné době na větvi z toho, jakým způsobem vzrostla daň z nemovitosti. Dosud byli zvyklí platit velmi nízké částky v řádu nižších tisícikorun, často ani to ne. Jenže letos si opravdu citelně připlatí. Nejméně se daň zvýšila o 80 %, což bylo z rozhodnutí Ministerstva financí. Co se ale nečekalo, je to, jak moc si přihodí samotné obce.
Pojedeme výše
Ty se rozhodně nedržely zkrátka a navýšily koeficienty tak, že některým majitelům rodinných domů a bytů se daň z nemovitých věcí zvýšila i na pětinásobek dosavadního stavu. Podle všeho přitom zdaleka nejsme u konce a stát právě objevil takzvanou zlatou žílu.
Je přitom zajímavé, že i řada expertů na nemovitosti hovoří o tom, že je nutné tuto daň dále zvyšovat. “Třeba ve Francii je daň asi desetkrát vyšší než u nás a tam bych se někam sunul,” uvedl pro server Seznam Zprávy odborník Libor Ostatek.
Ten nabídl příklad své vlastní nemovitosti, která ho letos vyšla na 3200 Kč. Raději by však platil nějakých 30 tisíc korun, jako je tomu v západních zemí. Podle něj by to totiž trhu s bydlením prospělo. Taková částka by přitom byla ještě levnější variantou. V úvahu přicházejí ještě výrazně dražší modely.
Nový model by se prodražil
Dle francouzského modelu by 30 000 Kč za daný dům bylo pouze na nemovitost pro hlavní bydlení. Pakliže by měl ještě takzvanou nemovitost k druhému bydlení, čímž se rozumí chata či chalupa, tam už by platil 1,2 % z její hodnoty. To by třeba při pětimilionové ceně takové chaty bylo 60 tisíc korun ročně. A pokud by takový člověk měl ještě třetí nemovitost na pronájem, tam by platil ještě více. Za takový pražský byt klidně 100 tisíc korun a více za rok.
Dá se přitom jít ještě dále, kdy by se výrazně vyšší daní z nemovitých věcí zdaňovaly ty domy a byty, které nikdo neobývá. Jde o takzvanou daň z neobydlených domů, a ta je například ve Vancouveru ve výši 3 %. Pakliže byste si tedy koupili třeba byt v Praze za 10 milionů korun a nechali ho ležet ladem, museli byste každý rok platit poplatek 300 tisíc korun.
Čtěte také: Stát náhle zabavil Čechům 100 tisíc nemovitostí. Nesebral vám i tu vaší?
Daň z nemovitosti v těchto případech neslouží pouze pro rozšíření příjmů státního rozpočtu, ale také k regulaci trhu s bydlením. Přibývá totiž těch, kdo si byty kupují se spekulačním záměrem na růst jejich ceny, aniž by v nich nechávali někoho bydlet. Takové byty potom na trhu chybí pro ty, kdo shánějí bydlení.
Foto: Shutterstock
Až budu mít stejnou mzdu/výplatu jako ve Francii, můžeme začít diskutovat o navyšování daně z nemovitostí.
I minimální mzda je tam větší než naše průměrná !!!!!!!!
https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/mzda-ve-francii-prumerna-minimalni-a-jak-vysoke-jsou-dane-a-odvody-1411218
Napsal realitak aby se mu rozhýbal trh. Kdo by tohle zavedl tak skončí v propadlišti politických dějin.
Ostatek to bude nějaký provokatér ne, když chce tak ať si to platí sám, ale jinak ať jde do prádele a nevymýšlí cocotiny!!!