15/07/2024

"File:Andrés Iniesta Euro 2012 final.jpg" by Илья Хохлов is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Protože příznivci Barcelony aktuálně nemají příliš důvodů k optimismu, často si připomínají staré časy, kdy katalánský gigant vládl světu. Co momentálně dělají členové úspěšné éry, zjistíte hned záhy.
“File:Andrés Iniesta Euro 2012 final.jpg” by Илья Хохлов is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Skalní fanoušci fotbalové Barcelony navzdory stoupající výkonnostní tendenci posledních týdnů přestávají doufat, že jejich ikony ještě promluví do lítého souboje o mistrovský titul. Střízlivou skepsi ostatně vyjádřil také bývalý hvězdný obránce a současný hlavní trenér katalánského mužstva Ronald Koeman. Mračna se dlouhodobě stahují nad slavným stadionem Camp Nou, jehož úspěšná éra už stejně jako drtivá většina tehdejších opor nazula důchodcovské papuče. Kam se vůbec poděli nejznámější souputníci Lionela Messiho, kterým svět zhruba před deseti lety ležel u nohou? Na to se zaměříme prostřednictvím následujících řádků.

Victor Valdés

Španělský fotbalový brankář Victor Valdés prošel mládežnickou přípravkou klubu FC Barcelona a když dosáhl dospělosti, skrze rezervní tým nakonec pronikl až k tamnímu “áčku”. Od roku 2003 neodmyslitelně patřil do základní sestavy, získal šest ligových titulů, třikrát ovládl prestižní Ligu mistrů a dvakrát nad hlavu pozvedl Superpohár UEFA. Když dosáhl pokročilého věku, vyměnil katalánské mužstvo za manchesterské Rudé Ďábly. Na nové adrese byl ale víceméně jen do počtu, odehrál pouhá dvě soutěžní utkání a po sezóně posílil konkurenční Middlesbrough. Následně ukončil kariéru profesionálního sportovce. Dva měsíce vedl dorost mateřského klubu coby hlavní trenér, o místo ovšem přišel. V květnu letošního roku převzal třetiligový UA Horta.

Carles Puyol

Carley Puyol byl svého času považován za nejlepšího obránce světa, vykonával funkci kapitána a FC Barcelona si jeho služeb natolik považovala, že vzájemná spolupráce překonala všechny překážky a provázela celou fotbalistovu profesionální kariéru. Španělský střední obránce s ikonickým účesem dosáhl mnoha klubových i reprezentačních úspěchů, když proto odešel do sportovního důchodu, takřka mateřský celek na něj pochopitelně nezanevřel. Stejně jako několik dalších klubových legend zamířil do vedení, před šesti lety krátce úřadoval jako asistent sportovního ředitele. Ačkoli je momentálně pouze zainteresovaným divákem, rozhodně nevylučuje, že do dění uvnitř katalánského mužstva jednoho dne opětovně promluví.

Xavi Hernández

FC Barcelona kdysi disponovala neskutečnou palebnou silou, jíž ze středového prostoru hřiště dirigoval Xavi Hernández. Zkušený španělský záložník v barvách katalánského mužstva strávil prakticky celý život, jenom áčku sloužil dlouhých sedmnáct let. Osmkrát ovládl domácí nejvyšší soutěž, čtyřikrát vystoupal na vrchol Ligy mistrů a neméně výraznou stopu zanechal jako reprezentant rodné vlasti. Když roku 2015 odcházel do katarského klubu Al-Sadd, dočkal se zasloužených ovací. Během loňského roku definitivně odložil kopačky a vrhnul se na dráhu trenérskou. Ačkoli momentálně působí ve zmíněném Kataru, koketování s milovanou Barcelonou už absolvoval několikrát a jednoho dne tamní žezlo pro hlavního kouče pravděpodobně převezme.

Andrés Iniesta

Lionel Messi, Xavi Hendández a Andrés Iniesta – hvězdné ofenzivní trio, které zhruba před deseti lety učarovalo světu. Poslední zmíněný fotbalista na území Barcelony dosáhl devíti prvoligových titulů a čtyř vítězství v Lize mistrů, což je samozřejmě pouze zlomek trofejí, k jejichž zisku během šestnácti sezón výrazně přispěl. Roku 2018 poprvé změnil dres, přijal nabídku japonského klubu Vissel Kóbe. Tam ostatně jako jediný aktivní fotbalista z našeho skromného seznamu působí dodnes. Jelikož se nedávno ošklivě zranil a musel podstoupit operaci stehna, není doposud jasné, zda-li bude pokračovat v kariéře profesionální hráče nebo po vzoru někdejších kolegů zamíří do zaslouženého důchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *