27/05/2024

By Кирилл Венедиктов - http://www.soccer.ru/galery/945067.shtml, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52674251 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká republika světu nedarovala pouze kvalitní pivo, ale také plejádu šikovných fotbalisté. My se prostřednictvím tohoto článku zaměříme na hráče, kteří prorokované velikosti bohužel nedosáhli.
By Кирилл Венедиктов, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká republika světu nedarovala pouze kvalitní pivo, ale také plejádu šikovných sportovců – fotbalisty samozřejmě nevyjímaje. Jména jako Petr Čech, Pavel Nedvěd, Jan Koller, Karel Poborský nebo Tomáš Ujfaluši za hranicemi rodné země zanechaly opravdu výraznou stopu a částečně tak umetly cestičku svým šikovným krajanům. Ačkoli se mimo prostředí tuzemské kopané prosadila řada kvalitních borců, některé mladé talenty bohužel nedosáhly takové velikosti, jakou experti prorokovali. Prostřednictvím nadcházejících řádků si rozebereme stále aktivní hráče, jejichž profesionální kariéra dnes měla vypadat úplně jinak.

Lukáš Droppa

Absolvoval mládežnickou přípravku Uherského Hradiště, odkud ještě jako chlapec odešel do konkurenční Sparty. Tam dostal jedinečnou příležitost sportovně vyrůstat po boku nesmírně kvalitních spoluhráčů a případně také proniknout do sestavy hlavního mužstva. Český fotbalový záložník Lukáš Droppa se nikdy netajil smělými ambicemi a poměrně vysokým sebevědomím, pro letenské áčko to ale bohužel nestačilo. Několikanásobný mládežnický reprezentant rozkvetl v barvách ostravského Baníku, ze kterého vyrazil vstříc zahraničním misím.

Kopal za polský Śląsk Wrocław, rumunský CS Pandurii Târgu Jiu, ruský FK Tom Tomsk nebo turecký druholigový Bandırmaspor. Tehdy pronesl onu legendární hlášku, že jej při příjezdu do města přivítal starosta a lidé mu přitom projevovali úctu. Angažmá každopádně nedopadlo příliš zdárně, stejně jako všechna následující. Jednatřicetiletý odchovanec klubu TJ Traplice se úplně vytratil, momentálně kope rumunskou ligu a cestu do kvalitnější soutěže už pravděpodobně nenalezne.

Martin Zeman

Dnes už jednatřicetiletý záložník Martin Zeman kdysi platil za obrovskou naději tuzemské fotbalové školy. Když opustil mateřský Tábor a zapojil se do přípravy pražské Sparty, svými nespornými kvalitami výrazně převyšoval ostatní spoluhráče. Prošel všemi reprezentačními mládežnickými kategoriemi a roku 2007 se oficiálně představil mezi letenskými seniory. Ačkoli několik let nastupoval vcelku pravidelně, kvůli nevyváženým výkonům nakonec putoval z jednoho hostování do druhého, až ve výsledku přestoupil do zahraniční.

Spolupráce se švýcarským Sionem přečkala jediný rok, následovalo vcelku úspěšné angažmá na západě Čech. FC Viktoria Plzeň za pomoci milovníka extravagantních účesů získala tři mistrovské tituly. Zemana následně využívaly kluby jako Příbram, Liberec, izraelský Hapoel Ra’anana, nyní hájí barvy polského Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Potenciál měl rozhodně větší.

Nicolas Šumský

Dalším příkladem zmařeného fotbalového talentu budiž Nicolas Šumský. Sedmadvacetiletý záložník a mládežnický reprezentant sice momentálně kope slovenskou nejvyšší soutěž (konkrétně jej zaměstnává mužstvo ŠKF iClinic Sereď), v začátcích profesionální kariéry ovšem mířil mnohem výš. Kovaný odchovanec Vysokého Mýta už jako malý chlapec výrazně převyšoval vrstevníky, pročež ostatně brzy zamířil do ciziny. Okusil slavnou akademii klubu AS Monaco, záhy jej testovalo také konkurenční AS Cannes.

Opravdu bohatý životopis se ještě výrazněji rozrostl po dosažení dospělého věku, kdy se skrze dvouleté angažmá mezi pražskými Klokany opět vydal za hranice. Tam ale dosáhl takřka nulových úspěchů. Marně se pokoušel prosadit v italské nejvyšší lize, nesedlo mu ani Slovinsko. Naprosté minimum soutěžních zápasů odehrál také na území Skotska a když se vracel domů, ochotně přijal nabídku Frýdku-Místku. Jelikož herně pookřál, následně skrze Jihlavu zamířil na Slovensko. Dnes o něm navzdory prorokované slávě prakticky neslyšíme.

Martin Fenin

Třiatřicetiletý fotbalový útočník Martin Fenin je kapitola sama o sobě. Vynikajícímu teplickému odchovanci měl u nohou ležet celý svět. Když odehrál první soutěžní utkání v barvách německého klubu Eintracht Frankfurt a hned vstřelil hattrick, učaroval tamnímu náročnému publiku. Další měsíce to ovšem ze strany mnohonásobného juniorského reprezentanta nebyla žádná sláva. Zásluhou poklesu herní kvality i četných skandálů postupně ztrácel kouzlo, sousední zemi po těžkém úrazu hlavy opouštěl jako spráskaný pes a na domácí scéně už se nikdy nepřiblížil původním individuálním statistikám. O restart kariéry se pokoušel v nižších ligách, ani tam ovšem nedokázal nic výjimečného. S kopanou se na nějakou dobu rozloučil, aktuálně díky dlouholetému přátelství s Pavlem Novotným kope za FK Řeporyje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *