Pátek, 9 června
Shadow

Kde je jim konec. Kdysi opěvovaní čeští fotbalisté, po kterých se slehla zem

By Кирилл Венедиктов, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká republika světu nedarovala pouze kvalitní pivo, ale také plejádu šikovných sportovců – fotbalisty samozřejmě nevyjímaje. Jména jako Petr Čech, Pavel Nedvěd, Jan Koller, Karel Poborský nebo Tomáš Ujfaluši za hranicemi rodné země zanechaly opravdu výraznou stopu a částečně tak umetly cestičku svým šikovným krajanům. Ačkoli se mimo prostředí tuzemské kopané prosadila řada kvalitních borců, některé mladé talenty bohužel nedosáhly takové velikosti, jakou experti prorokovali. Prostřednictvím nadcházejících řádků si rozebereme stále aktivní hráče, jejichž profesionální kariéra dnes měla vypadat úplně jinak.

Lukáš Droppa

Absolvoval mládežnickou přípravku Uherského Hradiště, odkud ještě jako chlapec odešel do konkurenční Sparty. Tam dostal jedinečnou příležitost sportovně vyrůstat po boku nesmírně kvalitních spoluhráčů a případně také proniknout do sestavy hlavního mužstva. Český fotbalový záložník Lukáš Droppa se nikdy netajil smělými ambicemi a poměrně vysokým sebevědomím, pro letenské áčko to ale bohužel nestačilo. Několikanásobný mládežnický reprezentant rozkvetl v barvách ostravského Baníku, ze kterého vyrazil vstříc zahraničním misím.

Kopal za polský Śląsk Wrocław, rumunský CS Pandurii Târgu Jiu, ruský FK Tom Tomsk nebo turecký druholigový Bandırmaspor. Tehdy pronesl onu legendární hlášku, že jej při příjezdu do města přivítal starosta a lidé mu přitom projevovali úctu. Angažmá každopádně nedopadlo příliš zdárně, stejně jako všechna následující. Jednatřicetiletý odchovanec klubu TJ Traplice se úplně vytratil, momentálně kope rumunskou ligu a cestu do kvalitnější soutěže už pravděpodobně nenalezne.

Martin Zeman

Dnes už jednatřicetiletý záložník Martin Zeman kdysi platil za obrovskou naději tuzemské fotbalové školy. Když opustil mateřský Tábor a zapojil se do přípravy pražské Sparty, svými nespornými kvalitami výrazně převyšoval ostatní spoluhráče. Prošel všemi reprezentačními mládežnickými kategoriemi a roku 2007 se oficiálně představil mezi letenskými seniory. Ačkoli několik let nastupoval vcelku pravidelně, kvůli nevyváženým výkonům nakonec putoval z jednoho hostování do druhého, až ve výsledku přestoupil do zahraniční.

Spolupráce se švýcarským Sionem přečkala jediný rok, následovalo vcelku úspěšné angažmá na západě Čech. FC Viktoria Plzeň za pomoci milovníka extravagantních účesů získala tři mistrovské tituly. Zemana následně využívaly kluby jako Příbram, Liberec, izraelský Hapoel Ra’anana, nyní hájí barvy polského Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Potenciál měl rozhodně větší.

Nicolas Šumský

Dalším příkladem zmařeného fotbalového talentu budiž Nicolas Šumský. Sedmadvacetiletý záložník a mládežnický reprezentant sice momentálně kope slovenskou nejvyšší soutěž (konkrétně jej zaměstnává mužstvo ŠKF iClinic Sereď), v začátcích profesionální kariéry ovšem mířil mnohem výš. Kovaný odchovanec Vysokého Mýta už jako malý chlapec výrazně převyšoval vrstevníky, pročež ostatně brzy zamířil do ciziny. Okusil slavnou akademii klubu AS Monaco, záhy jej testovalo také konkurenční AS Cannes.

Opravdu bohatý životopis se ještě výrazněji rozrostl po dosažení dospělého věku, kdy se skrze dvouleté angažmá mezi pražskými Klokany opět vydal za hranice. Tam ale dosáhl takřka nulových úspěchů. Marně se pokoušel prosadit v italské nejvyšší lize, nesedlo mu ani Slovinsko. Naprosté minimum soutěžních zápasů odehrál také na území Skotska a když se vracel domů, ochotně přijal nabídku Frýdku-Místku. Jelikož herně pookřál, následně skrze Jihlavu zamířil na Slovensko. Dnes o něm navzdory prorokované slávě prakticky neslyšíme.

Martin Fenin

Třiatřicetiletý fotbalový útočník Martin Fenin je kapitola sama o sobě. Vynikajícímu teplickému odchovanci měl u nohou ležet celý svět. Když odehrál první soutěžní utkání v barvách německého klubu Eintracht Frankfurt a hned vstřelil hattrick, učaroval tamnímu náročnému publiku. Další měsíce to ovšem ze strany mnohonásobného juniorského reprezentanta nebyla žádná sláva. Zásluhou poklesu herní kvality i četných skandálů postupně ztrácel kouzlo, sousední zemi po těžkém úrazu hlavy opouštěl jako spráskaný pes a na domácí scéně už se nikdy nepřiblížil původním individuálním statistikám. O restart kariéry se pokoušel v nižších ligách, ani tam ovšem nedokázal nic výjimečného. S kopanou se na nějakou dobu rozloučil, aktuálně díky dlouholetému přátelství s Pavlem Novotným kope za FK Řeporyje.

20 Comments

 • Pňovan

  Je to škoda pro Český fotbal, že jim to nevyšlo tak jak si představovali.

 • Tögel Gregor

  Snaha agentů zbohatnout, vidina rychlých peněz a představa, že vše půjde samo a rychle. Zahrát dva tři zápasy a poslouchat sladké řeči o talentu. Skupování rádoby talentů největšími kluby v zemi a pak jejich zapůjčení na tzv.rozehrání a udržení formy do klubů nižších soutěží. To jsou zásadní chyby, kterých se dopouštíme v práci s mladými talenty, možná rádoby talenty, na což mladí nezkušení slyší. Je málo těch, kdo by jim uměl doopravdy poradit bez postranních umyslů. Mladým chybí chuť a vytrvalost,snaha být lepší a lepší a něco pro to každý den dělat.

 • dalibor hrib

  velké kluby ničí mladé fotbalisty.u nás nejde o výchovu,ale o to aby ho neměla konkurence.za dorostence zaplatí málo,nevyužije ho,a o hostování po malých klubech ti kluci netouží.ztráta chuti se dál rozvíjet tak slábne.

 • Antonín Sedlák

  Především Fenin je velkým zklamáním, měl to dobře rozjeté. Bohužel lidské kvality nedosahovaly těch sportovních.

 • Anonym

  Fenin neunesl slávu a uspěch. Zeman hrával za Spartu a šel do Plze a další dva mi nic neříkají a už vůbec nevím že by byli slavní.

 • Petr Kouba

  V roce 2007 získala naše reprezentace do 20 let stříbrný medaile. A kdo se z ní nějak výrazně prosadil ? Prakticky nikdo.

 • lk

  Největší problém je že kluk převyšuje všechny na vesnici a hned mu vtloukají do hlavy věci jako „talent“. Přestoupí do města kde se hraje druhá nebo první liga a tam už potkává stejně „nadané“ a pak pochopí že bez dřiny a dobrých kontaktů to prostě nejde. Je to taková souhra náhod se živit fotbalem…A celá politika…Že je lepší raději vsadit sportku. Jsem rád, že po 10 letech to vidím z jiné prespektivy a sekl jsem stím. Mám slušnou práci a plat lepší než se ukopávat někde 2 lize… ale kluci které vodili za nos se doteď trápí…Kde jsou borci z roku 07? Všichni křížáky v háji a stojí někde u lopaty.

 • miloš

  Fenin hrůza sama o sobě a ještě s tím hajzlem zakopat oba dva a hluboko.

 • Jaroslav

  Za éry Nedvěda, Poborského, Bergera a dalších hráčů se neskupovali nejlepší hráči? Tady právě vidím problém v roztříštěnosti. Kdysi byla na špici, když to přeženu jen pražská es, a díky té kvalitě to byly konkurenceschopné evropské týmy a zároveň dobrý odrazový můstek do špičkových klubů.

 • Johanes

  …to už je dávno za mnou.V Česku se hraje jen kopaná o fotbale nemůže býti žádná řeč.

 • Anonym

  Máte naprostou pravdu. Ještě bych dodal k těm agentům, zaprodání novináři a trenéři.

 • Anonym

  Jsem roč. 1974, fotbal jsem hrál a teď ho trenuji kat. U17.
  Před lety o našem fotbalu vedeli vsichni, i veitnamsti prodavači, kolik dresu se jmeny našich špilmachru jsme si koupili, a teď se akorat vracenji vyslouzili harcovnici do nasi lig a „zabiraji misto“
  Potom maloktery dorost se muze ukazat
  Berb ven? ???

 • Ladin

  Co třeba Suchý? Kalouda, Gecov aspoň něco málo odehráli v zahraničí, ale žádná sláva. Pekhart jednou nohou v naší repre. Šimůnek taky slušný. Kúdela jeden z nejlepších českých stoperů současnosti. Jasně, čekalo se víc, ale zas to není taková hrůza.

 • Petr

  „Několikanásobný mládežnický reprezentant “ – víme, že Droppa hrál i za áčko repre,že ano?

 • Jarin

  Naprosto souhlasim, jen bych dodal, že mají i rodiče. Ti by měli mít rozum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *