23/05/2024

Je to poměrně zvláštní situace a poměrně jasný doklad toho, že stát tu máme především od toho, aby přerozděloval peníze od jedněch k druhým. Jak jinak si totiž vysvětlit na jedné straně velmi úspornou politiku, kdy se zvyšují daně a osekávají nejrůznější výhody pro domácnosti a na straně druhé naopak rozhazování v rámci toho, aby se podpořil určitý segment.

Není to složité

Nikdy dříve tu nebyly takové dotace jako právě dnes. Pokud si to někdo nastuduje, může reálně získat stovky tisíc korun až miliony. Prakticky na všechno, co se nějak pojí s obnovitelnými zdroji a vyšší energetickou efektivitou můžete získat nemalé prostředky. Často se potom ukáže, že dotované řešení příliš nefunguje a vlastně není tak výhodné, jako se to stalo v případě tepelných čerpadel, ale trend je zkrátka neúprosný.

Teď může prakticky každý občan České republiky získat dokonce 200 tisíc korun na nákup nového vozidla. Má to ovšem jednu podmínku: musí to být elektromobil. Pakliže byste si chtěli pořídit užitkové vozidlo, činí dotace 300 tisíc korun. To už ale pochopitelně není pro každého.

Dotace je na počátku omezena pouze na podnikatele, ať už živnostníky nebo firmy. Pro čerpání však stačí být OSVČ, což dnes splňuje velké množství lidí, případně si není problém na živnostenském úřadě požádat o některou z volných živností. Reálně nikdo nebude zkoumat, zda nějakou činnost vykazujete nebo nikoliv.

Foto: Shutterstock

Lidé o tom neví

Vše by mělo být velmi jednoduché a prakticky žádné bariéry tady neexistují. Mnoho bank, které na daná vozidla poskytují zaručené úvěry, vám ostatně s vyřízením dotace ráda pomůže. Podle dostupných informací nejsou kladeny žádné překážky a vše jde velmi jednoduše.

Čtěte také: Od 1. března 2024 vám zabaví auto za překročení rychlosti. Pokuta platí na těchto úsecích. Už vám ho nikdy nevrátí

Podle všeho však o tomto statisícovém příspěvku mnoho lidí neví, jelikož žádostí je zatím opravdu málo. Jde o nižší desítky požadavků, přičemž na celou akci jsou vyčleněny téměř dvě miliardy korun. A v případě potřeby se prostředky jistě navýší. Zdá se však, že tento druh dotace přichází pozdě, jelikož třeba v Evropě už se od dotací na elektromobily ustupuje.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Každý Čech má od března nárok na 200 tisíc korun. O tajném příspěvku státu lidé ale neví a většině to propadne

  1. Něco jako známé “nechci tu slevu zadarmo”. Koupím předražený krám s drahým a neekologickému provozem.

  2. Jo to určitě 200 tisíc korun jako přídavek, vtipnější věc jsem neslyšel 😅opravdu jste mě pobavili 🤣

  3. Je březen a tak za kamna nevlezem a peníze si vezmem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *