27/05/2024

"File:Jarkko Ruutu 2013 1.jpg" by Tuomas Vitikainen is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Jokerit Helsinki podlehl tlaku ze strany fanoušků a neodehrál zápas proti Dinamu Minsk. Údajně tak reaguje na pošlapání lidských práv v Bělorusku, které odstartovalo znovuzvolení prezidenta Lukašenka.
“File:Jarkko Ruutu 2013 1.jpg” by Tuomas Vitikainen is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Finský hokejový klub Jokerit Helsinki podlehl tlaku ze strany vlastních fanoušků a ve čtvrtek se rozhodl nenastoupit k úvodnímu zápasu KHL proti Dinamu Minsk. Důvodem budiž kontroverzní prezidentské volby v Bělorusku, po nichž se do čela státu znovu postavil Alexandr Lukašenko, a údajně také pošlapávání lidských práv během poměrně rozsáhlých demonstrací. Vedení Kontinentální hokejové ligy utkání prozatím odložilo a aktuálně zvažuje, zda-li budou padat tresty.

Protesty v Bělorusku neustávají, celý svět reaguje

Bělorusko má za sebou zřejmě nejkontroverznější volby novodobé historie. Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, jehož média často označují jako “posledního diktátora v Evropě”, sice na úkor vyzývatelky Svjatlany Cichanouské obhájil mandát, nicméně ona i určité procento tamních obyvatel věří, že výsledky byly zfalšovány. Zemí už proto několik týdnů zmítají občanské nepokoje, při kterých podle zveřejněných záběrů dochází k pošlapávání základních lidských práv. Jedná se pak především o potlačování demonstrantů za pomoci hrubé síly. Kauze se celosvětově dostává obrovské pozornosti a neexistuje snad ani jediný politik, jehož názor by veřejnost dosud neznala.

K vyhroceným vztahům mezi režimem a protestanty už přijímají stanoviska dokonce i slavná sportovní uskupení. Kupříkladu finský hokejový klub Jokerit Helsinki nenastoupil k úvodnímu zápasu nového ročníku KHL proti běloruskému Dinamu Minsk. Hráči jednoduše “promeškali” letadlo. Nejspíš tak učinili zejména na popud vlastních fanoušků, kteří vyhrožovali bojkotem všech domácích zápasů, pokud jejich ikony do Běloruska odletí. Nutno podotknout, že také vedení klubu se k utkání stavělo spíše skepticky. Už koncem srpna protistraně navrhlo, aby kvůli zajištění bezpečnosti došlo ke změně plánovaného termínu. Nápad se ovšem neshledal s pochopením.

Zápas byl oficiálně odložen na dobu neurčitou

Zástupci Kontinentální hokejové ligy uvedli, že se zápas mezi Jokeritem Helsinki a Dinamem Minsk odkládá. Kdy se však kluby s kolonií českých hráčů (za Jokerit válí David Sklenička a Jakub Krejčík, Dinamo zas v bráně reprezentuje Dominik Furch) střetnou, dosud nebylo objasněno. Představitelé prestižní soutěže dále nevyloučili případné udělování trestů, protože jim bojkot ze strany Finů zcela zásadně a navíc bez předešlého varování narušil program.

Zdroj: Iltalehti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *