26/05/2024

Obavy z toho, jakým způsobem se bude vyvíjet trh práce v České republice, jsou podle všeho oprávněné. Ačkoliv to teď mnoho lidí jednoduše nechápe, protože se stále těšíme z rekordně nízké nezaměstnanosti, ve skutečnosti už pod povrchem vybublávají nemalé problémy. Ty by měly v příštích letech všechno dočista změnit.

Pracovní místa zaniknou

Ministerstvo práce a sociálních věcí už má hotovou analýzu, která pro Českou republiku nevychází vůbec dobře. Je zde totiž značný podíl nízko kvalifikované práce, která bude brzy nahrazena digitalizací a robotizací. V důsledku toho jednoduše zaniknou stovky tisíc míst a ještě více z nich se bude muset zásadně proměnit.

Je přitom zajímavé, že ministerstvo už má hotové i propočty toho, jak se to tuzemských zaměstnanců dotkne. Do pouhých osmi let by mělo zaniknout celých 300 tisíc pracovních pozic. V případě dalšího milionu míst dojde k zásadní změně pracovní náplně, kterou daní zaměstnanci pravděpodobně nezvládnou bez určité formy rekvalifikace.

Vzhledem k výše uvedenému je jasné, že se nezaměstnanost v České republice v dohledné době významným způsobem zvýší. Procesy zvyšování produktivity práce, čehož je nedílnou součástí omezování pracovních míst, totiž už započaly. Zároveň je třeba poukázat na to, že velké problémy zažívá takzvaný “starý průmyslu”, jako jsou například automobilky a nejrůznější další montovny. Tam se očekává velké propouštění.

Propouštění bez náhrady

Spousta zaměstnanců poletí jednoduše na dlažbu a je velkou otázkou, zda se jim podaří zvednout. Podle ministerstva už je nejvyšší čas, aby se lidé začali rekvalifikovat a obecně investovat do svých schopností. Ideální je naučit se práci s pokročilými programy na počítači, popřípadě rovnou programovat. Rozhodně neuškodí ani učení se novým jazykům.

Čtěte také: Zákoník práce v Česku dozná velké změny. Zaměstnanci, kteří se flákají, přijdou o práci

Velká potíž podle ekonomů spočívá v tom, že Češi jsou obecně poměrně neochotní zvyšovat svou pracovní kvalifikaci. Ačkoliv stát na rekvalifikační kurzy rozdává nemalé peníze, většina lidí jich jednoduše nevyužívá. Přitom nově nabytých schopností nemusí využít okamžitě, ale mohou je na trhu práce nabídnout postupem času. Možná budou překvapeni, až zjistí, jak moc se jim hodí, nebo naopak, že jim v určitý moment jednoduše schází.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *