24/06/2024

Autor: Вячеслав Евдокимов – fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73385385 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

SK Slavia Praha s výrazným předstihem obhájila mistrovský titul a může zcela po právu začít s oslavami. My se mezitím zaměříme na hlavní důvody, proč na české fotbalové scéně nemá konkurenci.
Autor: Вячеслав Евдокимов – fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Svěřenci Jindřicha Trpišovského si středeční hubenou výhrou nad Viktorií Plzeň s dvoutýdenním předstihem zajistily celkové prvenství v české nejvyšší soutěži. Ačkoli na jaře předváděla západočeská družina opravdu krásný fotbal a pod vedením nového kouče hodně pookřála, po boku sešívaných už druhým rokem jenom stěží drží krok. Ti dosáhli vytoužené obhajoby ligového titulu a právem tak mohou proto začít s bujarými oslavami. My se ale ještě předtím zaměříme na faktory, díky nimž Pražané vládnou Fortuna lize.

Utneš jednu hlavu, narostou dvě další

Stejně jako se zločinecká organizace Hydra z dílny Marvel Cinematic Universe dokázala několikrát vyrovnat se ztrátou čelních představitelů, tak i pražská Slavie zvládá efektivně nahradit všechny své stěžejní postavy. Jen si vezměte, kolik členů prvního mistrovského týmu se za poslední rok přestěhovalo na novou adresu. Mnozí se domnívali, že dvojice afrických stoperů (Michael Ngadeu a Simon Deli) je pro správný chod týmu naprosto nenahraditelná. Za krátký čas se té samé pověsti dostalo Ondřeji Kúdelovi a Davidu Hovorkovi, jehož po koronavirové přestávce vinou zranění nahradil mladý jmenovec a neméně kvalitní obránce David Zima. Do zahraničí se vydali Alex Král a Tomáš Souček, střed slávistické zálohy nyní opanují Nicolae Stanciu s Petrem Ševčíkem. Dá se předpokládat, že i v případě odchodu Ondřeje Koláře sežene realizační štáb minimálně stejně šikovného brankáře. Pokud zkrátka Slavia v něčem opravdu vyniká, pak je to geniální schopnost složit tým, ačkoli může situace může na první pohled vypadat bezvýchodně.

Perfektní defenziva a několik stejně šikovných střelců

SK Slavia Praha nemá žádného typického lídra, který by si pravidelně staral o střílení důležitých branek a opanoval tak nejen klubové statistiky. Mezi největšími kanonýry Fortuna ligy sice figuruje Petar Musa, ten ovšem většinu svých zářezů nasbíral v barvách libereckého Slovanu. Velká výhoda sešívaných nicméně spočívá v tom, že potenciálním střelcem se mohou stát v podstatě všichni členové kádru a pro soupeře je tedy mnohem složitější určit jednoho hráče, kterého si musejí hlídat víc než ostatní. Svěřenci Jindřicha Trpišovského navíc zápasy nevyhrávají obřími gólovými hody jako například Plzeň v dobách největšího rozkvětu, ale především kvalitně odvedenou defenzivní činností. Pokud zvládnete udržet nulu, stačí jen jedna povedená akce směrem dopředu, která z vás udělá vítěze. V tomto ohledu se kouč může spolehnout nejen na skvěle hrající muže v poli, ale také hvězdného brankáře Ondřeje Koláře. Ten letos překonal ligový rekord v počtu čistých kont a pokud během léta neodejde do zahraničí, bude to pro všechny obrovské překvapení.

Finanční zázemí je základním kamenem úspěchu

V letech 2009 až 2015 se Slavia Praha potýkala s existenčními problémy a ohromnými dluhy, které málem vyústily v absolutní likvidaci tradičního českého klubu. S přílivem čínských peněz se ovšem situaci podařilo stabilizovat a první úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Obrozený pražský tým s několika zvučnými posilami a Jaroslavem Šilhavým na pozici hlavního kouče vystoupal až na samotný vrchol domácí ligy. Kvůli vlažnému vstupu do další sezóny se vedení sešívaných se současným lodivodem české reprezentace rozloučilo a na jeho místo přivedlo Jindřicha Trpišovského, který se stal dalším důležitým faktorem v cestě za totální destrukcí konkurentů. Jak ale ústřední postava klubového managementu Jaroslav Tvrdík s oblibou říká, bez zámožným majitelů se kvalitní fotbal v tuzemských poměrech dělat nedá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *