23/07/2024

"File:Martin Doležal Jablonec-Ostrava.jpg" by Valdemar&Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fortuna liga se po koronavirové pauze znovu rozjela a byť úvodní zápasy leccos naznačily, pořadí týmů v tabulce je stále velmi zamotané. Jinak tomu není ani v nejlepších střelců.
“File:Martin Doležal Jablonec-Ostrava.jpg” by Valdemar&Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Fortuna liga se po nucené pauze způsobené pandemií koronaviru znovu rozjela na plné obrátky a byť úvodní zápasy restartované sezóny leccos naznačily, konečné pořadí týmů v tabulce je s ohledem na minimálními bodové rozdíly stále velice zamotané. Jinak tomu není ani v případě nejlepších střelců, kde sice z matematiky přes zimu vypadli Michael Krmenčík s Nikolajem Komličenkem, ale na druhou stranu zase přibylo spoustu hráčů, kteří v jarní fázi soutěže pálí ostrými. Kdo z nich zaujme čestné místo na samotném vrcholu statistik, si zatím netroufneme odhadnout.

Guélor Kanga (AC Sparta Praha)

Devětadvacetiletý gabonský záložník je dost možná jediným hráčem pražské Sparty, jenž si letos udržel stabilní výkonnost na hodně vysoké úrovni. Ačkoli se klubu pod vedením Václava Jílka vůbec nedařilo, on zvládal střílet branky jako na běžícím pásu a navíc si jich většinu musel připravit svépomocí. Během podzimní fáze soutěže se trefil desetkrát a stanul na samotném vrcholu tabulky ligových střelců. Na jaře zatím střelecky tápe, trefil se až v posledním zápase proti Teplicím. Guélor Kanga si tím každopádně obhájil průběžné prvenství a pokud se Sparta udrží v první šestce, bude mít dostatek času své osobní statistiky ještě vylepšit.

Martin Doležal (FK Jablonec)

Jablonecký útočník Martin Doležal přezimoval po boku Guélora Kangy, když v úvodní části sezóny rovněž nastřílel deset branek a výrazně tak týmu pomohl k průběžnému třetímu místu v tabulce. Na jaře se ovšem klub z Libereckého kraje poměrně trápí, po koronavirové přestávce dokonce prohrál dva ze tří zápasů. Kouzlo zřejmě opustilo i jeho třicetiletého dvorního střelce, který svůj bodový zisk nijak nevylepšil. Skoro se až nabízí říci, že prokletí podzimních kanonýrů nebere konce.

Lukáš Budínský (FK Mladá Boleslav)

Mladá Boleslav se do obnovené sezóny určitě nevrátila v tom nejlepším možném rozpoložení. Prohra se Slavií, debakl v Plzni a pak chudá remíza se Zlínem skutečně nejsou výsledky hodné bojovníka o první šestku. Pokud bychom však chtěli přeci jen někoho pochválit, ukážeme na Lukáše Budínského. Osmadvacetiletý záložník se tabulkou střelců sune neustále kupředu, momentálně má na kontě už deset přesných zásahů a nadechuje k nejlepšímu ročníku své dosavadní kariéry. Pokud bude ve spanilé jízdě pokračovat, středočeský klub čeká hodně těžká práce, aby svého lídra udržel.

Petar Musa (SK Slavia Praha)

Dvaadvacetiletý chorvatský útočník strávil podzim na hostování v Liberci, kde se mu z hlediska produktivity nadmíru dařilo. Jeho domovský klub SK Slavia Praha to samozřejmě zaznamenal a proto když poslal pryč Milana Škodu s Mickem van Burenen, neváhal a stáhl si talentového hráče pod svá křídla. Přestože Petar Musa nebyl první volbou Jindřicha Trpišovského, který hodlal na trávnících točit především dvojici Stanislav Tecl – Jusúf Hilál, nakonec právě on sešívanou družinu střelecky táhne. Dokázal to v nedávném zápase proti Příbrami, kdy jedinou brankou zápasu odvrátil blamáž. Dohromady má na kontě deset přesných zásahů a do konce sezóny určitě ještě nějaké přidá.

Pavel Bucha (FC Viktoria Plzeň)

Šikovný záložník se na Západě Čech dokonale zabydlel. V únorovém zápase proti Příbrami zkompletoval hattrick a přestože další branku přidal až ve středečním duelu s Ostravou, s deseti zářezy na pažbě patří k nejlepším střelcům Fortuna ligy. Z hlediska celkové produktivity pak Pavel Bucha nemá konkurenci. Statistikám jednoznačně vládne s osmnácti body a pokud bude v nastoleném trendu pokračovat, první pozvánka do národního týmu České republiky jej jistě nemine.

Libor Kozák (AC Sparta Praha)

Začátek sezóny 2019/2020 by Libor Kozák nejraději vymazal z povrchu zemského. Přestože se pravidelně dostával do vyložených šancí, snažení se u jednoduše nedařilo přetavit v branky. Často se navíc ocital v postavení mimo hru, kvůli čemu se stal terčem internetových vtipálků. Jednatřicetiletý útočník se však nevzdal a postupem času dokázal všem pochybovačům, že fotbal hrát nezapomněl. V současné době má na kontě deset gólů a v daném oboru patří k absolutní špičce Fortuna ligy. Ačkoli Sparta jako taková by se z hlediska umístění v tabulce určitě viděla někde jinde, může se těšit alespoň tím, že hned dva její hráči aspirují na titul krále střelců.

Roman Potočný (FC Baník Ostrava)

Posledním horkým kandidátem na zisk titulu nejlepšího střelce tohoto ročníku je útočník Roman Potočný. FC Baník Ostrava se v posledních dvou letech navrátil mezi elitu, přičemž právě devětadvacetiletý rodák z Roudnice nad Labem patří letos k jeho nejvýraznějším postavám. Zatím se mu podařilo devětkrát skórovat a přestože po restartu sezóny nepřidal žádný další zářez na pažbu, může s celkovým pořadím ještě hodně zamávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *