25/04/2024

By Lasy - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wiki media.org/w/index.php?curid=17599002 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Koronavirus komplikuje životaschopnost hokejových klubů. Úvodní kolo Extraligy náhle přišlo o dva zápasy, to je ale pravděpodobně jenom začátek. Určitou naději skýtá řešení na americký způsob.
By Lasy– Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Koronavirus zásadním způsobem komplikuje životaschopnost českých hokejových klubů, které se právem obávají nejhoršího možného scénáře. Hned v rámci úvodního kola Extraligy došlo k náhlému odložení dvou soutěžních zápasů, což je ale pravděpodobně jenom začátek. Jak z nepříznivě se vyvíjející situace včas vybruslit a zachovat soutěž férovou vůči všem jejím účastníkům? Určitou naději skýtá americký recept, který za předpokladu vhodně zvolených či vynechaných ingrediencí může fungovat také u nás. Vyvstává ale otázka, kdo by přísná preventivní opatření hradil a hlavně poctivě dodržoval.

Zámořské sportovní soutěže se k pandemii postavili extrémně zodpovědně

Koronavirová bilance Spojených států amerických není příliš lichotivá. Celkový počet nakažených atakuje magickou hranici sedmi milionů, ani polovina lidí se přitom stále neřadí mezi fakticky uzdravené. Oficiální statistiky dále uvádějí skoro 200 tisíc osob, které s nákazou zemřeli. Dají se z těchto vysokých číslech vyvodit nějaká pozitiva? Určitě ano. Drtivá většina obyvatel USA včetně politiků, sportovců a dalších celebrit už totiž nemoc zvanou COVID-19 nebere na lehkou váhu, což výrazně přispívá k poctivému dodržování všech preventivních opatření. Ve srovnání s Českou republikou to je jako nebe a dudy – bohužel pro nás.

Zodpovědnost Američanů se pochopitelně promítla také pro prostředí profesionálního sportu. Většina slavných soutěží dlouho připravovala plány s cílem dokončit přerušené ročníky a zároveň zajistit bezpečnost všech hlavních aktérů. Jediným rozumných východiskem se vzhledem k dostupným informacím stala sociální bublina, protože kde nedochází ke kontaktu s vnějším prostředím, se logicky nešíří ani virus. Hráči, rozhodčí, trenéři a ostatní členové realizačních štábů houfně opustili rodinné příbytky, hotelové pokoje přijali za své náhradní domovy a prací zamázli v podstatě veškerý osobní život. Aplikace obdobného scénáře v Česku by ale pravděpodobně narazila hned z několika různých důvodů.

Situace v České republice se bohužel vymyká kontrole. A bude hůř

První kolo tuzemské hokejové Extraligy bylo “okradeno” o dva zápasy. Klub HC Vítkovice Ridera ohlásil devatenáct případů nákazy novým koronavirem, HC Kometa Brno zas nadcházející duely skrečovala kvůli důvodnému podezření. Vzhledem k tomu, že počty pozitivně testovaných osob stoupají napříč celou republikou, se podobné nepříjemnosti daly tak nějak očekávat. Vedení soutěže ostatně předem avizovalo přání odehrát tolik zápasů, kolik epidemiologická situace umožní. Takový přístup není řešením, ale jen tichým očekáváním nevyhnutelného.

Nabízí se například výše zmíněné přepnutí do “hotelového systému” jako v USA, tomu však v cestě stojí dvě zásadní překážky. Drastické odloučení od rodin či známých totiž dokáže skousnout jen málokdo a další vlna vášnivých protestů (byť v tomto případě alespoň pochopitelných) skutečně ničemu nepomůže. Zároveň není jasné, jak ochotně by se jednotlivé kluby k dalším výdajům za ubytování postavily. Kde není vůle, není cesta. Předčasný konec hokeje v Čechách proto určitě přijde. Otázkou zůstává kdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *