23/04/2024

"File:NikolaiZherdev.jpg" by Keith Allison is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ruský hokejový útočník Nikolai Zherdev za přispění duchovních rádců přemohl závislost na alkoholu a nyní svědomitě trénuje, aby mohl znovu zápolit na ledových kluzištích všude, kde dostane šanci.
“File:NikolaiZherdev.jpg” by Keith Allison is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ruský hokejový útočník Nikolai Zherdev měl slibně rozjetou kariéru a mnozí jej dokonce považovali za jednoho z největších talentů na přelomu tisíciletí. Když se z domácího prostředí přesunul do slavné NHL, velice rychle se aklimatizoval a v barvách Columbusu Blue Jackets začal sbírat slušnou porci kanadských bodů. Následně putoval i po dalších zámořských klubech a zdálo, že tahle pohádka nikdy neskončí. Pak ovšem vstoupil do hry nelítostný soupeř jménem alkohol, kvůli němuž sympatický chlapík dokonce před časem opustil záři reflektorů na dobu neurčitou. Fanoušci byli v otázkách jeho návratu na ledovou plochu poměrně skeptičtí, on ale všechny překvapil, když začal znovu trénovat a připravovat postarší tělo do akce.

Na restart slavné éry už je poměrně pozdě

Nyní pětatřicetiletý Nikolai Zherdev s hokejem začínal v nižších ruských soutěžích, odkud později pronikl do tehdejší Superligy (tu v roce 2008 nahradila KHL). Po necelých dvou odehraných sezónách za CSKA Moskva vyslyšel volání ze zámoří a posílil klub Columbus Blue Jackets. Tam se uvedl vskutku znamenitě a okamžitě začal prokazovat své útoční kvality sběrem kanadských bodů. Rodák z Kyjeva byl označen za jednoho z nejtalentovanějších ruských hokejistů daného období, pravidelně naskakoval za reprezentaci a zájemce mohl přehazovat vidlemi. Nakonec si zahrál také za New York Rangers či Philadelphii Flyers. Po vyhraném světovém šampionátu v roce 2012 to však s jeho slibně rozjetou kariérou začalo jít pořádně z kopce.

Zherdev zcela propadl démonu alkoholu, který čím dál tím více ovlivňoval kvalitu jeho odvedené práce. Ze zámořského hokejového prostředí musel odejít, v průběhu dalších let vystřídal dobrých jedenáct klubů a během poslední zastávky na adrese HK Ryazan své snažení o restart úplně vzdal. Odchod jeho závislost na alkoholických nápojích ještě umocnil a možná právě proto se nakonec rozhodl, že nechce skončit jako troska unavená životem.

Pomocnou ruku hledal v nedalekém kostele

Jak Nikolai Zherdev uvedl během nedávného rozhovoru pro ruská média, o rádoby přátele se v nejtěžších chvílích nemohl opřít. Útěchu proto hledal na místě, k němuž ho to nikdy předtím netáhlo. Odebral se do pravoslavného kláštera, kde rozmlouval s tamními obyvateli a popisoval své osobní problémy. Ačkoli pánové Archimandrit Spiridon a Jeromonach Agafangel nevystudovali žádnou vysokou školu se zaměřením na psychologii člověka, pro ztraceného hokejistu znamenala jejich pozornost a ochota pomáhat bližnímu svému hlavní spouštěč k radikální změně vnímání světa. Začal se tedy znovu věnovat cvičení, lásku k alkoholu uzamkl v tajné skrýši vlastní hlavy a vytyčil si vcelku smělý cíl – vrátit se zpátky na vrcholová ledová kluziště.

Sice zatím není jasné, jestli o služby zkrachovalé hvězdy vyhlížející další comeback někdo projeví zájem, ani to ovšem Zherdevovi při pobytu v posilovně nebere vítr z plachet . Na fotografii přiložené níže se ostatně můžete sami přesvědčit, jak tréninkový dril po delší pauze zvládá.

https://www.instagram.com/p/CBd5hQigdMN/

Zdroj: Bestsports.news

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *