Neděle, 4 června
Shadow

Francouzský fotbal čelí krizi, kluby chtějí hrát

Nejlepší fotbalové soutěže Evropy se po pauze způsobené pandemií nového koronaviru oficiálně připravují na obnovení sezóny. Anglická Premier League, španělská La Liga a italská Serie A se dají do chodu přibližně v polovině června. Německá Bundesliga už stejně jako Fortuna liga dokonce běží. Ve Francii je ovšem situace diametrálně odlišná. Ligue 1 se podle zpráv z posledních dubnových dnů na scénu minimálně do září nevrátí a přestože kluby kvůli současné stabilizaci epidemiologické situace v zemi usilují o obnovení zrušeného ročníku, vláda jejich apel vůbec nebere v potaz. Prezident klubu Olympique Lyon proto představitelům státu adresoval otevřený dopis, jehož znění uniklo na veřejnost.

Jean-Michel Aulas požaduje stejné podmínky, jaké mají jinde

Jean-Michel Aulas, francouzský podnikatel a mimo jiné také majitel slavného klubu Olympique Lyon, vyzývá prostřednictvím otevřeného dopisu premiéra a ministryni sportu, aby od června povolili společné tréninky. V jiných zemích se dle jeho názoru obnovení přípravného procesu v menších skupinkách osvědčilo a nevidí tedy důvod, proč by to ve Francii mělo dopadnout odlišně. Dále také apeluje, aby zástupci země ještě jednou zvážili možnost návratu fotbalové sezóny. Ligue 1 se dle jeho názoru může dohrát třeba během letních měsíců.

Co šéfa veleúspěšného klubu k sepsání dopisu vlastně vedlo? Údajně velice špatná finanční situace většiny účastníků francouzské nejvyšší soutěže, která může vyústit v rozsáhlou hospodářskou a sociální krizi. Pokud se totiž liga opět rozjede až v září, jak vláda ostatně avizovala, období s nulovými příjmy se propíše do počtu běžných zaměstnanců na stadionech a dost možná také přinese scénář, který jsme mohli pozorovat ve slovenské Žilině. Aulas samozřejmě chápe, že fanoušci se na stadiony jen tak nevrátí a peníze z prodeje vstupenek tedy nelze očekávat. V případě restartu tohoto ročníku by však jako kompenzace za ušlé zisky alespoň částečně posloužil prodej televizních práv. Jedná se sice o malou útěchu, ale jak se říká: lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše.

Šéf Lyonu vládu kritizuje dlouhodobě

Olympique Lyon a jmenovitě právě jeho majitel Jean-Michel Aulas podal před několika dny ve spolupráci s dalšími francouzskými kluby oficiální stížnost na předčasné ukončení Ligue 1, jenže se „své“ spravedlnosti nedovolal. Rozhořčení proto následně ventiloval prostřednictvím zahraničních médií. Konkrétně v rozhovoru pro L’Equipe označil úplné zastavení sportovního života za naprosto nesmyslné (mírně řečeno) a dodal, že UEFA během hromadném meetingu nic takového nepožadovala. Prý jen vyzývala k obezřetnosti a trpělivosti. Zámožný podnikatel jednoduše nechápe, proč to v ostatních evropských zemích jde, když celkové počty nakažených ani obětí se od Francie nijak zásadně neliší.

Pohnutky pana Aulase však mohou být i mnohem přízemnější. Jak jistě víte, jeho Olympique Lyon se před propuknutím koronavirové krize nacházel na sedmé příčce průběžné tabulky, což znamená, že o účasti v evropských pohárech na podzim si může nechat jenom tiše zdát. Pokud by se liga dohrála, existuje alespoň teoretická šance, že své postavení dokáže vylepšit.

Zdroj: Euro News

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *