19/07/2024

"File:20191002 Fußball, Männer, UEFA Champions League, RB Leipzig - Olympique Lyonnais by Stepro StP 0064-2.jpg" by Steffen Prößdorf is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ozubená kolečka Premier League a Serie A se dají do chodu s úderem června. Bundesliga už dokonce běží. Francouzská Ligue 1 oproti nim zarytě mlčí a zástupcům jednotlivých klubů dochází trpělivost.

Nejlepší fotbalové soutěže Evropy se po pauze způsobené pandemií nového koronaviru oficiálně připravují na obnovení sezóny. Anglická Premier League, španělská La Liga a italská Serie A se dají do chodu přibližně v polovině června. Německá Bundesliga už stejně jako Fortuna liga dokonce běží. Ve Francii je ovšem situace diametrálně odlišná. Ligue 1 se podle zpráv z posledních dubnových dnů na scénu minimálně do září nevrátí a přestože kluby kvůli současné stabilizaci epidemiologické situace v zemi usilují o obnovení zrušeného ročníku, vláda jejich apel vůbec nebere v potaz. Prezident klubu Olympique Lyon proto představitelům státu adresoval otevřený dopis, jehož znění uniklo na veřejnost.

Jean-Michel Aulas požaduje stejné podmínky, jaké mají jinde

Jean-Michel Aulas, francouzský podnikatel a mimo jiné také majitel slavného klubu Olympique Lyon, vyzývá prostřednictvím otevřeného dopisu premiéra a ministryni sportu, aby od června povolili společné tréninky. V jiných zemích se dle jeho názoru obnovení přípravného procesu v menších skupinkách osvědčilo a nevidí tedy důvod, proč by to ve Francii mělo dopadnout odlišně. Dále také apeluje, aby zástupci země ještě jednou zvážili možnost návratu fotbalové sezóny. Ligue 1 se dle jeho názoru může dohrát třeba během letních měsíců.

Co šéfa veleúspěšného klubu k sepsání dopisu vlastně vedlo? Údajně velice špatná finanční situace většiny účastníků francouzské nejvyšší soutěže, která může vyústit v rozsáhlou hospodářskou a sociální krizi. Pokud se totiž liga opět rozjede až v září, jak vláda ostatně avizovala, období s nulovými příjmy se propíše do počtu běžných zaměstnanců na stadionech a dost možná také přinese scénář, který jsme mohli pozorovat ve slovenské Žilině. Aulas samozřejmě chápe, že fanoušci se na stadiony jen tak nevrátí a peníze z prodeje vstupenek tedy nelze očekávat. V případě restartu tohoto ročníku by však jako kompenzace za ušlé zisky alespoň částečně posloužil prodej televizních práv. Jedná se sice o malou útěchu, ale jak se říká: lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše.

Šéf Lyonu vládu kritizuje dlouhodobě

Olympique Lyon a jmenovitě právě jeho majitel Jean-Michel Aulas podal před několika dny ve spolupráci s dalšími francouzskými kluby oficiální stížnost na předčasné ukončení Ligue 1, jenže se “své” spravedlnosti nedovolal. Rozhořčení proto následně ventiloval prostřednictvím zahraničních médií. Konkrétně v rozhovoru pro L’Equipe označil úplné zastavení sportovního života za naprosto nesmyslné (mírně řečeno) a dodal, že UEFA během hromadném meetingu nic takového nepožadovala. Prý jen vyzývala k obezřetnosti a trpělivosti. Zámožný podnikatel jednoduše nechápe, proč to v ostatních evropských zemích jde, když celkové počty nakažených ani obětí se od Francie nijak zásadně neliší.

Pohnutky pana Aulase však mohou být i mnohem přízemnější. Jak jistě víte, jeho Olympique Lyon se před propuknutím koronavirové krize nacházel na sedmé příčce průběžné tabulky, což znamená, že o účasti v evropských pohárech na podzim si může nechat jenom tiše zdát. Pokud by se liga dohrála, existuje alespoň teoretická šance, že své postavení dokáže vylepšit.

Zdroj: Euro News

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *