11/10/2024

Fotovoltaické panely se v posledních letech těšily obrovské popularitě. Na první pohled se totiž jedná o perfektní způsob, jak ušetřit na nákladech za elektřinu a ještě něco málo vydělat. Fotovoltaika však, jak ukazují poslední měsíce, není tak bezproblémová, jak se může zdát. Realita je taková, že někteří majitelé místo plánovaných výdělků začínají přicházet o peníze. 

Přebytek elektřiny a nasycení trhu

Pořízení fotovoltaiky není zrovna levná záležitost, i když lze najít levnější varianty panelů. Většina lidí ale volí instalaci na klíč, což zvyšuje vstupní náklady. Problém však začíná ve chvíli, kdy se podíváme na celkovou kapacitu elektrické sítě. Ta má své limity a ne vždy je schopna přijmout přebytečnou elektřinu z domácích fotovoltaických systémů. Jak se v poslední době ukazuje, v určitých obdobích je elektřiny prostě příliš. Obzvlášť během slunečných dnů a víkendů, kdy je spotřeba menší, dochází k přetížení sítě.

Víkendové ztráty: Fotovoltaika jako drahý koníček

Nejkritičtější situace nastává o víkendech. V tyto dny je totiž spotřeba elektřiny nižší, protože průmyslové provozy mají většinou pauzu. A právě v této době je problém s přebytkem elektřiny nejvýraznější. Místo toho, aby majitelé fotovoltaiky vydělávali na dodávkách do sítě, mohou dokonce naopak platit za to, že ji dodali. Záporné výkupní ceny jsou realitou, se kterou se řada lidí setkává. Tato situace je frustrující a demotivující, protože původní záměr úspor a výdělku se obrací proti nim.

Jak se vyhnout ztrátám: Efektivní využití vlastní výroby

Jednou z možností, jak předejít finančním ztrátám, je co nejefektivnější využití vyrobené elektřiny přímo v domácnosti. Například během parných letních dnů lze přebytečnou energii využít k provozu klimatizace, která má vysokou spotřebu. Zde vzniká ideální spojení – když panely vyrábějí nejvíce energie, klimatizace ji zároveň nejvíce potřebuje. Tímto způsobem lze maximalizovat vlastní spotřebu a minimalizovat riziko odevzdávání přebytečné elektřiny zpět do sítě za záporné ceny.

Elektromobilita jako další možnost

Dalším řešením je investice do elektromobilu, který lze pravidelně dobíjet z přebytečné elektřiny. Ideální by bylo mít těchto vozů více, aby se jejich nabíjení dalo střídat a využít tak co nejvíce vyrobené energie. Nicméně pořízení dvou elektromobilů je pro většinu lidí spíše nereálné. I jeden vůz ale může významně přispět k efektivnímu využití fotovoltaické energie a snížení rizika ztrát.

Foto: Shutterstock

Úložiště energie: Od bojleru po baterie

Tradičním řešením je ohřev vody pomocí elektrického bojleru. Ten funguje jako jednoduchá “baterie”, která uloží energii na pozdější použití. Další možností jsou klasické bateriové systémy, které však představují vyšší investici. Přesto se jedná o nezbytný prvek pro ty, kdo chtějí udržet stabilitu své domácí energetické sítě a nechtějí riskovat prodělky při zpětném prodeji elektřiny do veřejné sítě.

Sousedská spolupráce: Sdílení elektřiny

Posledním trendem, který se rozšiřuje, je spolupráce mezi sousedy. Domácnosti, které mají přebytky, mohou přebytečnou elektřinu dodávat těm, kdo nemají vlastní fotovoltaiku. Taková dohoda může probíhat na základě symbolických plateb nebo třeba výměnou za služby či produkty. I když to zní jako krok zpět do starých časů, jde o kreativní a efektivní způsob, jak předejít finančním ztrátám.

Pořízení dobře zvažte

Situace okolo fotovoltaiky není úplně růžová. Množství instalací roste, stejně jako počet slunečných dnů. Řešením do budoucna může být lepší systém distribuce elektřiny, využívající umělou inteligenci a chytré řízení spotřeby v domácnostech. Další možností je rozvoj úložných systémů, jako jsou přečerpávací elektrárny. Prozatím však platí, že kdo uvažuje o pořízení fotovoltaiky, měl by dobře zvážit, kolik energie skutečně spotřebuje a přizpůsobit tomu velikost systému.

Foto: Shutterstock, zdroj: CEZ, Q-elektrik, tzb-info

15 názorů u článku “Fotovoltaika se Čechům brutálně přestává vyplácet. Lidé zase prohloupili, když si ji nainstalovali

  1. S tím sdílením se sousedy pozor!!! Jediná legální cesta je vozit mu bateriové články na kárce, což se prodraží na úložišti i pro souseda…
    Černý kabel nedoporučuji instalovat v dnešní udavačské době… 😂🤣

  2. Clanek je hodne zavadejici a sdileni se sousedem je nelegalni, a to i kdyz zadnou fotovoltaiku nemate. Nesmite ze sveho odberneho mista dodavat elektrinu jinym vlastnikum nemovitosti. Neni pravda, ze platite za dodavky do site. Staci podepsat smlouvu na dodavky pro nektereho z distributoru. Nedostanete moc, ale neco prece jen ano (my za londky rok vice nez 10 tisic). Klicova je uspora za vlastni spotrebu. My jsme naprosto sobestacni 8 mesicu. Navratnost jsme spocitali na 7 let a rok za rokem se to potvrzuje. Porizeni elektromobilu je z kategorie “nechci slevu zadarmo”. Spotreba elektromobilu je cca 17kW na 100km, coz je nas maximalni prebytek za den. Vetsinu dnu toto navic nevyrobime. A v bezne dny auto doma neni. Vyuzitelnost pro EV je mala. Za sebe doorucuji excelentni regulaci a v zime a v prechodnych obdobich vsechno spotrebovat na vytapeni, cehoz zakladem je umet ignorovat ekvitermni regulaci…

  3. Jestli jsem pochopil jednu z myšlenek,
    tak aby fotovoltaika za cca 1M začala mít větší smysl,
    mělo by se koupit alespoň jedno elektro auto za 1 M.
    Když si nepořídí tuto sestavu,
    za 2 M mohu platit cca 10 – 20 let elektriku,
    koupit si pro radost ojeté kabrio v naftě
    a ještě zvýším šanci,že nevyhořím od jedné z těch dvou záležitostí.
    Což jsem přesně udělal.

  4. Pred rokem jsme nainstalovsali standardni FVE (10 KwP, 10 kw). Za rok vydelavame v obdobich v dobe, kdy prodavame elektrinu (o cca 20-30% vic nez spotreba) – tedy 5-7, a v zime jeste nename udaje. Kazdopadne se jedna o velmi vyznamne snizeni vydaju za elektrinu.

  5. Ze všeho nejvíc doporučuji nechat si výkon FVE spočítat energetickým specialistou. Jedině vyrovnaná bilance výroby a spotřeby zabrání přetokům do sítě. FVE o výkonu 10 kWp (kvůli maximalizaci dotací) jsou ve většině RD předimenzované. Přímo lze doporučit 2-4 kWp, vše navíc jedině po odborném posouzení okamžitých (hodinových) bilancí spotřeby.

  6. No hlavně nevím jak to chtějí dělat nadále jelikož z EU se chystá nařízení mít na každém novém domě FVE a následně i na všech ostatních domech, tak nevím kam to chtějí připojovat. Nebo každý pojede pouze na svůj ostrov.

  7. Nevím kam na to pisatel chodí ale píše kraviny, už jen proto že každý každý nemá stejně podmínky a i účel provozu… To je jako říct že je výdělečný jezdit do práce autem. ( No a není já vozil ženu jen na 3 hodiny denně na brigádu a dvakrát denně tam a zpět jsem projezdil víc než ona vydělala) 🤣🤣🤣

  8. Další článek z kategorie panika
    1) FVE si pořizuji, protože chci úsporu na spotřebě – musím změnit chování a jsem schopen polovinu výroby spotřebovat doma, druhou polovinu v kalkulaci odepíšu
    2) prodej nadvýroby nezatěžuje síť – těch 130 000 domácích elektráren má maximální výkon dohromady 1300 MW tedy 1,3 GW – v podstatě takové číslo nelze dosáhnout – zaprvé mají výrobci vlastní spotřebu, zadruhé Slunce nesvítí všude stejně, zatřetí instalace jsou na různé světové strany a různě nakloněné střechy, začtvrté s teplem klesá výkon a výroba je cca třičtvrtiny maxima, zapáté účinnost střídačů není 100%, zašesté s časem slábne výkon, zasedmé ne všichni chtějí a mohou dodávat do sítě a dá se pokračovat
    Distribuční síť se posiluje pro velké hráče a velké instalace bez baterek a bez spotřeby v místě – například agrofotovoltaiku. Proto jsou také velké instalace “občas” vypínány – nicméně za finanční náhradu.
    Takže FVE domů ano, spotřebuji 50% možné výroby , nemusím dodávat do sítě a návratnost počítám na 12 let při životnosti 30 a více let. Vše navíc je příjemný bonus.

  9. No to je zase výplod, jen aby se něco napsalo a ty který na to nemají souhlasí…… Já třeba sdílím svůj kabel se sousedkou, není to úplně legální, ale je to hodně příjemné😁

  10. Souhlasím s panem Filipem.
    Článek je tendenční a zavádějící.
    Já mám fotovoltaiku už asi 9 let, kdy se tomu každý ještě smál a navíc byla kWh hodně levná a přesto tam návratnost byla. I když v delším časovém horizontu než dnes.
    Pán který článek psal, zřejmě fotovoltaiku nemá a papouškuje zprostředkované informace.
    Akorát straší lidi.
    Což je dnes běžný zvyk.

  11. To je zase článek a pisatel vysloveně odborník na FVE. Dle článku bych si troufnul tvrdit, že žádné zkušenosti s FVE nemá. Jinak by nemohl psát takovéto nesmysly. Ano přetoky do záporu mohou jít, ale jen v případě, kdy dotyční jednou za spotové ceny, což si myslím je stále naprostá minorita. Navíc, když už se někdo rozhodne jít na spot, pak k FVE většinou má nějaký řídící systém, který mu pak v případě záporné ceny přetoky zakáže … Není to nic složitého a nic nového. FVE už máme druhý rok a návratnost a vřele mohu doporučit. Jsme soběstační a díky domácí baterii v kombinaci s tou virtuální jsme nekoupili kWh už téměř rok. A to máme i elektroauto, které jsme se rozhodli koupit právě kvůli tomu, jak dobře vše funguje a energie máme více než potřebujeme. Takže přestat strašit a nejprve zjistit zkušenosti reálných uživatelů ….

  12. Hezký den, provozuji FV 10x10x10 a TČ, a malý elektromobil Citroen. Vyrobím ročně cca 9 MWh elektrické energie, spotřeba je cca na třetiny. Domácnost 3 MWh, auto cca 2,5 MWh /cca 20 T km/ a zbytek TČ na teplou vodu a topení. Při velkých mrazech pod -10 stupňů přitápím v krbových kamnech dřevem /TČ se v mrazu moc dře a není efektivní/, ročně spálím cca 4 metry dřeva, různého.
    Jsem klientem ČEZu, produkt elektřina pro soláry. Roční poplatky cca 10,5 T CZK, tj. méně než 1 T CZK měsíčně. Pravda je, že bez úvodních dotací ve výši cca 50% na technologie by byla doba návratnosti vzhledem k současným cenám cca 14,7 let. S dotacemi jsem teoreticky něco málo přes 7 let. Nezapočítávám pořizovací cenu elektromobilu, cca 300 T CZK. Auto se obměňuje často.
    Šetřím za plyn cca 25 T CZK ročně, plynový kotel ekologicky zlikvidován, za elektřinu cca 12 T CZK ročně /rozdíl mezi před a po instalaci/ za pohonné hmoty do vozidla cca 30 T CZK ročně. Celkem tedy cca 67 T CZK ročně. Prosím jsou to hrubá čísla vycházející z průměrných cen. Při ročním vyúčtování spotřeby elektřiny mi propadlo cca 400 kWh, byl jsem moc opatrný. Píše zde hodně lidí, kteří ale praktickou zkušenost vlastně nemají, proto jsem popsal jak to opravdu v reálu lze zařídit 🙂

  13. Vetsina majitelů si nalhava jak se jim to vyplati,neb proliznat ze naleteli neumi každý. Ja vypoctem a to do detailů stravil měsíce a navratnost indikovana a skutecna se diametralne lisi. U uspornych RD se nevrátí nikdy a je jen cista ztrata. Vyplati se to ale na strechach firem (mame 8 FVE a bez baterie. Spotrebujeme skoro vse,neb nejsou zbytecne predimenzovane a ty prvni FVE se jiz zaplatili za 6let. Tady se vyroba kreje se spotrebou, u RD nikoliv. Usporny RD navic s tep.cerpadlen spotrebuje vetsinu elektriny pres zimu a to kolem 70%. V ze době si skoro nic nevyrobite. Vyplati se to u RD s opravdu velikou spotrebou zejmena v létě. Cerpadla bazénu,ohrevy bazénu,sauny apod. Jsou domy a myslim novo domy se spotrebou i 700tis Kc ročně a zde to je jiná,elektrinu spotrebuji i v létě. K cemu je FVE co vyrobi v lete 60kw za den a spotrebuji 3-5kw, neb bojler mi tep.cerp. ohreje 2kw a zbytek je na WiFi,TV, a na kafe a čaj a sviceni na záchodě 😎 To nemluvim o tom, že za 10-12lej je ceka investice pres 200 tis za baterii a stridac a tak neusetri nic, ale zvýší si komfort v dobe vyroby . Do výpočtu vsichni pocitaji naklady na elekrinu ale “zapomenou” odecist fixni platby ktere budou stále. Pokud by FVE sla udelat abych se uplne odpojil,bude to jina,ale ne za milion korun🤣.Ja penize nechal v investicich – napr. dividendovych akciich jako Moneta bank a to mi vydělá podstatne vice a hlavne na konci budu mit nasobek kupni ceny FVE a nikoli FVE na demontáž do srotu. Uz ted jsem za 2,5 roku o 30% než jsem vložil. A i kdyby akcie nerostli,dividenda je k poměru mé nakupni ceny cca 10% čistého rocne. Ano to co prikoupim za dividendy uz je nizsi vynos,to ano. Jinak o FVE ivazuje jen jako o levne jednoduche na pokryti stale spotreby pres den,ale trh je zatim moc u nas nenabízí,ale to se zmeni.

  14. Mám FVE 1kW !! ostrovní systém s hybridním měničem. Protože mýtů o FV je všude spousta, ale na nějaká reálná data k dispozici nejsou. Proto jsem si pořídil tuto testovací FVE. Mám na ní v současnosti připojenou lednici a mrazák a za cca tři měsíce provozu jsem z ní čerpal cca 100kWh a elektrárna spotřebovala 2,71kWh. Přes léto to funguje náramně a na jaře přidám ještě dva panely a pojedou mi na tom i počítače a další drobné spotřebiče. Pořizovací cena bez dotací cca 35 tisíc, návratnost cca 12 let. Teď ty méně optimistické věci. Když se vám na FV panel šikovně vykadí pták, klesne jeho výkon o cca 20% a s tím i výkon celého sériového segmentu vačí FVE. Pokud jsou panely zaprášené, je to ještě o něco horší. To samé je když přijde mráček a trochu zastíní slunce a je hned 50% pryč. A na závěr, pokud máte elektrárnu bez baterek, tedy GRID ON, musíte mít novou smlouvu s dodavatelem, jiný elektroměr a další drobnosti. Pokud ne, tak všechny přetoky platíte jako svou spotřebu, protože elektroměr nepozná jestli teče elektřina k vám nebo od vás. A už jen na závěr, vysoce kvalitní FV panel má účinnost cca 22%, před 100 lety jsme opustili parní stroje se svými 25% účinnosti jako nehospodárné. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *